Villa B2

Spektakularna istarska rezidencija s pogledom na Jadran
Profil
Naziv vile:
B2
Lokacija:
Radetići, Poreč
Površina:
250 m2 s okućnicom od 750 m2
Dizajner:
Boris Ružić
Kontakt:
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., borisruzic.hr, Facebook: BR villas i BR home

• Kratki info: Villa B2 je dvoetažna kuća za odmor koja nudi udobnost i privatnost usred netaknute prirodne ljepote. Industrijski suvremeni dizajn, zajedno s rustikalnim detaljima i prirodnim teksturama, dizajnerskim namještajem s potpisom i materijalom stvaraju jedinstven ugođaj i prepoznatljiv brand pod vodstvom dizajnera Borisa Ružića. Kuća je arhitektonski koncipirana na brežuljku da se iz svake prostorije u vili prostire pogled na Jadransko more te na besprijekorne linije maslinika, vinograda i malih istarskih gradića. Objekt je okružen kamenim zidovima, natkrivenom lounge zonom za ugodan boravak u ljetnim vrućim danima, te zanimljivom linijom bazena s izvorom slapa.

• Raspored prostorija: Kada se uđe u kuću, prvo što će se primijetiti je open space koncept koji spaja kuhinju, blagovaonicu i dnevni boravak. Na kuhinju se nadovezuje blagovaonica koja ima prepoznatljive Philippe Starck stolice od Vitre i Kartela. Ipak, glavnu ulogu u blagovaonici preuzima masivni drveni stol kao centralna točka između kuhinje i dnevnog boravka. Iz dnevnog boravka vode stube na kat na kojem su prostrane sobe s kupaonicama. Iz svake od četiri spavaće sobe na katu pruža se pogled sve do 15 kilometara udaljenog mora, a najveća soba u potkrovlju raspolaže s vlastitim dnevnim boravkom i kaminom. Prizemlje ima odličnu komunikaciju s natkrivenom ljetnom kuhinjom koja je ujedno i opuštajuća lounge zona.

• Pet riječi koje najbolje opisuju kuću? Istarska vila koja spaja moderno, industrijsko i rustikalno, te koja pruža nov doživljaj boravka u ruralnom okruženju.

• Koliko dugo je sve trajalo? Kako je sagrađena osamdesetih godina, a objekt je služio kao gospodarska zgrada. Njezina rekonstrukcija i prenamjena trajala je oko tri godine.

• Koji su materijali korišteni za gradnju kuće? Korišteni su klasični građevni materijali koji svojim prirodnim teksturama poštuju izgled izvorne autohtone gradnje na istarskom području, uključujući industrijski beton, kamen i drvene konstrukcijske grede.

• Najdramatičnija faza bila je… Villa B2 je još jedan primjer u nizu kako je adaptacija skuplja od same gradnje kuće…

• Osnovna ideja kuće? Osnovna ideja bila je pružati drukčiji doživljaj i odmor na selu, tzv. “ART living”. Kuća nije tipičan primjer seoskog turizma. Drukčija je od niza rustikalnih kuća za odmor, a nije ni toliko luksuzna poput skupocjenih vila na osami. Riječ je o jednostavnom dizajnerskom ambijentu koji gostima nudi užitak modernog ambijenta posvećenog detalju i umjetnosti. Predstavlja svojevrsni moderni lifestyle u prirodnom okruženju. Ujedno, privlači drukčiju klijentelu – urbane goste koji prepoznaju takvu frekvenciju doživljaja.

• Što je bilo najvažnije? Najvažnije je bilo napraviti natkriveni vanjski prostor, lounge zonu namijenjenu relaksaciji. Ujedno centralno mjesto koje komunicira s interijerom objekta i wellnessom te okolnim zidovima koji pružaju potpunu privatnost.

• Koje boje i materijali prevladavaju u interijeru? Neutralne boje, uglavnom sivih i smeđih nijansa, a od materijala uglavnom spoj drva, betona, metala i prirodnih tekstura tkanina.

• Što je na podu, a što na zidu u pojedinim prostorijama? Svi su podovi od industrijskog betona, čak i u spavaćim sobama i kupaonicama, a zidovi u klasičnoj ručnoj žbuki sa širokom paletom svih sivih nijansa, čime je stvorena neutralna baza na kojoj se ističu detalji u drugim bojama, dok stropne i potporne grede, tipične za istarske kuće, svim prostorijama daju poseban šarm. U takvom je betonu izrađen i bazen, ali i svi opločnici. Industrijski polirani beton glavna je poveznica za interijer i eksterijer, koji su oplemenjeni prirodnim materijalima i autentičnim detaljima i namještajem.

• Kako je riješeno grijanje? Grijanje je riješeno na ekološkom prirodnom pristupu; u prizemlju se nalazi ložište kamina na drva s potpisom Piazzette koji je povezan s centralnim sustavom grijanja. Dok je u potkrovlju master spavaća soba dobila svoj vlastiti kamin kojim se zaokružio šarm doživljaja potkrovlja.

• Kako je organizirana rasvjeta? U svakoj prostoriji precizno je projektirana svaka scenografija rasvjete kao i oblici rasvjetnih tijela industrijskog dizajna. Ništa se nije prepustilo slučaju. Sve je detaljno isplanirano.

• Dnevni boravak osmišljen je i organiziran… Minimalistički, ali toplo. Korišteni su određeni elementi iz klasike dizajna, tj. retro dizajn, koji su se mijenjali u određenim vremenskim razdobljima, a danas se savršeno primjenjuju u dizajnu uopće. Dio namještaja je proizveden od metalnih i drvenih tekstura, tj. prirodnih materijala i prirodnih dekor tkanina. U interijeru se mogu naći i neki komadi namještaja i rasvjete s potpisom proizvođača, kao što su Kartell by P. Starck, Flos, Caligaris, Guzzini, Antonio Lupi… S druge strane, retro detalji u mekim i zaobljenim linijama kuću su ispunili domaćom atmosferom. Općenito, cijela Villa B2 je osmišljena i uređena da bude prepoznatljiva i drugačija, a s druge strane da na bilo koji način ne iskače i ne narušava prostor i okoliš u kojem se nalazi. Ukratko, važno je bilo pronaći savršenu sredinu kako se u ničemu ne bi pretjeralo, a opet kako ničega ne bi ni nedostajalo.

• Blagovaonica je osmišljena i organizirana… Također minimalistički, s tek potrebnim komadima namještaja. Po oblicima i formi, namještaj je moderan, udoban i sa svim karakteristikama praktičnosti. Inače, u blagovaonici dominira ogroman hrastov stol koji je u kontrastu s crnim zidom na kojem se nalazi ložište kamina.

• Kuhinja je osmišljena i organizirana… Rađena je po mjeri, prevladavaju ravne i čiste linije, a od materijala drvo i čelične ručke. Upadljive su i zidne retro pločice koje asociraju na nekadašnje terrazzo podove.

• Spavaće sobe osmišljene su i organizirane… Onako kako bi i trebale biti. Prozračno, s udobnim i kvalitetnim krevetom kao bazom i nenametljivim namještajem. Svaka soba ima zanimljive art instalacije koje također potpisuje dizajner Boris Ružić.

• Kupaonica je osmišljena i organizirana… Prevladava minimalistički dizajn betonskih tekstura. Sanitarije su od Catalana i u kontrastu su s drvenim starim ogledalima.

• Eksterijer je osmišljen i organiziran… Kuća je oslobođena pri adaptaciji svih balkona da bi dobila na čistoći i minimalističkom pristupu arhitekturi. S druge strane, time podsjeća na stare istarske kuće koje su se nekad gradile u nizu. A u projektu dodana je open space lounge natkrivena zona kao glavna komunikacija između interijera i wellnessa.

• Postoji li neka ekstra prostorija? U konceptu vile nalazi se još jedan povijesni objekt u autentičnom kamenom izdanju, kako su se nekad gradile štale, a ne stambeni objekti, i upravo je u tom prostoru osmišljen mali doživljaj SPA zone wellnessa.

• Najdraži dio kuće i zašto? Lounge zona jednim je dijelom orijentirana prema sjeveru jer je time postignut harmonični sklad boravljenja i ugode, pogotovo tijekom ljeta.

• Što bi vlasnici promijenili? Eventualno da imaju veći bazen.

Ako vam se svidio ovaj interijer, molimo vas da ga podijelite!

Related content
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. studeni 2024 01:32