Uređenje ili pak preuređenje dječjih soba, posebno onih za prvašiće i male školarce, zna biti pravi izazov jer se u malo kvadrata treba „smjestiti” mnoštvo aktivnosti i sadržaja. No, glavna nit vodilja neka vam bude misao da bi soba trebala biti ugodan prostor u kojemu će dijete odrastati i polako ga mijenjati prema svojim potrebama.
S približavanjem tog prvog dana prve školske godine u djetetovom životu, sobu koja je dosad nalikovala na šarenu igraonicu sada se treba pretvoriti u funkcionalan prostor za spavanje i odmor, igru i privatnost te u poticajno okruženje u kojemu će vaš školarac stjecati radne navike.
U sobama zaigranih predškolaca fokus je redovito na mekom tepihu i dječjem krevetu, koji je rastao s djetetom; najčešće je riječ o praktičnim kinderbetima koji se mogu pretvoriti u krevet.
No, maleni školarci u svojim sobama trebaju više elemenata: opremljen radni stol i stolac, udoban i znatno veći krevet, ormar za odjeću, nekoliko polica po zidovima ili pak otvoreni regal, zavjese koje propuštaju dovoljno svjetla, manji tepih te neko rješenje za pohranu igračaka, poput zanimljivog sanduka ili košare.
I školarcima treba prostor za igru
Iako su sada odjednom veliki i važni, imaju školsku torbu, uče pisati i čitati, prvašići su još uvijek željni igre.
Mnogi roditelji griješe kada prilikom preuređenja uklone iz sobe mnoge igračke i ostale 'stvari za bebe' jer to mališani mogu shvatiti kao vrlo nagli potez koji im narušava sigurno okruženje.
Prelazak iz sfere igre u sferu učenja treba biti postepen i ići onim tempom koji odgovara vašem djetetu. Ako još k tome vaš školarac ima i mlađu braću ili sestre zasigurno će ih rado pustiti u svoju sobu da se igraju.
U takvim su situacijama posebno praktični tzv. visoki kreveti – dijete spava na katu, a u podnožju se može stvoriti prostor za igru, pohranu ili se tu čak može smjestiti i pisaći stol.
No, iako djetetu trebaju igračke, radna zona malih školaraca trebala bi biti izolirana od svega što odvlači pozornost, zato se uvijek preporučuje da bude smještena u nekom izdvojenom dijelu ili kutu sobe, a zgodno je i ako se može fizički odvojiti policama, ormarićima ili krevetom, kako smo ranije predložili..
Centar školskog života vašeg mališana svakako će biti radni stol zato je važno da bude smješten što bliže prozoru kako bi dopiralo što više prirodne svjetlosti.
Prirodna svjetlost neće uvijek biti dovoljna, kao niti centralno stropno osvijetljene, stoga svakako valja nabaviti kvalitetnu stolnu svjetiljku, ako još ima ugrađeni digitalni sat ili pak LED elemente, mališani će biti oduševljeni. Ako se stol, pak, stavlja direktno uz prozor, potrebno je osigurati zaštitu od sunca. Ako je soba vašeg školarca nešto manje kvadrature birajte pisaće stolove svijetlih boja s površinama u visokom sjaju koji će u manje prostore unijeti više svjetla i tako stvoriti percepciju veće kvadrature.
Uz dovoljno veliki radni stol još je važnije djetetu osigurati kvalitetnu radnu stolicu. Poželjno je da je ergonomski oblikovana, što je osobito važno u mlađoj dobi dok mu se tijelo razvija i raste. Birajte stolice na kojima se mogu podešavati visina i nagib naslona, a neki noviji modeli nude čak i mogućnost podešavanja pozicije naslona za ruke i glavu čime će se svakom djetetu omogućiti najudobnija pozicija za učenju.
Neka svi elementi budu djetetu nadohvat ruke
Školarcima svih uzrasta prijeko je potreban prostor za spremanje knjiga i brojnih školskih potrepština. Poželjno bi bilo kreirati i odvojenu nišu s knjigama – malu sobnu biblioteku, kako bi dijete steklo naviku čitanja, dok je za sitne stvari dovoljan i manji ladičar.
Ako se odlučite za komode, neka budu niže kako bi ih dijete samo moglo koristiti. Neka djetetu sve bude nadohvat ruke, a na najviše police stavite stvari koje se rijetko koriste ili imaju samo dekorativnu ulogu. Zidne police su sjajne jer štede prostor, no važno je da budu iznimno dobro pričvršćene i nikako ih nemojte preopteretiti.
Kada kupujete namještaj za sobu školaraca pametno je i financijski isplativo birati onaj koji će i dizajnom i dimenzijama odgovarati djetetu još barem nekoliko godina.
No, dok s dizajnom morate paziti, s bojama ne morate jer dječje sobe podnose apsolutno sve boje, stoga teško možete pogriješiti. Ako je riječ o sobi manje kvadrature, svakako izbjegavajte tamne boje, a barem jedan zid neka bude bijeli. Malene školarce oduševit će šarene tapete ili crtanje po zidu, no ako je soba manja, neka motivi na zidu budu manjih dimenzija, jer veći vizualno smanjuju prostor. Isto vrijedi i za motive na tepisima.
Zajednički projekt roditelja i školarca
Za kraj smo ostavili ultimativni savjet! Pri preuređenju sobe u sve aktivnosti obavezno uključite i vašeg školarca. Razgovarajte, zajedno mjerite prostor i namještaj, idite u kupovinu... Iznenadit će vas ukus i stil koji vaše dijete gradi od malih nogu. Dajte mu mogućnost da prostor na neki način učini svojim, da mu da vlastiti pečat, bilo odabirom posteljine, boje za zidove ili slatkih detalja jer će ga to ohrabriti i dodatno motivirati da se veseli školi.
K tome, preuređenje može postati i zabavan zajednički projekt. Ako zidovi nisu savršeno obojeni ili ste, pak, zaprljali podove u zajedničkoj veseloj igri s kistovima, valjcima i bojama za zidove - nemojte se stresirati već ih zajedno i počistite te time naučite dijete urednosti i preciznosti. Isto će tako i zajednička kupovina novog namještaja, rasvjetnih tijela i dekora, čišćenje ormara i polica te razmještanje novih elemenata omogućiti djeci da shvate važnost prostornog uređenja i s veseljem krenu u novu školsku godinu. Imajte na umu da vi u svojoj sobi samo spavate, no djeci je njihova soba cijeli mali svijet.
Namještaj i sve proizvode potrebne za savršeno uređenje dječje sobe možete pronaći u Lesnina XXXL prodavaonicama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....