U Danskoj se odrasta uz hygge. U obitelji to zimi izgleda tako da petkom nitko ne ide na neke sportske aktivnosti ili slično, nego se ostane kod kuće, sjedne i ima hygge, u cozy atmosferi, zapali se nekoliko svijeća, pusti opuštajuća glazba, odjene nešto udobno, možda zapali kamin... i razgovara se, opisuje Ole Frijs-Madsen, novi veleposlanik Kraljevine Danske u Hrvatskoj.
Tako uređen životni prostor pronašli smo u zagrebačkom domu Olea Frijs-Madsena, novog veleposlanika Kraljevine Danske u Hrvatskoj. Primio nas je u svojoj rezidenciji, koja je smještena na jednom od podsljemenskih bregova, te smo proveli ugodno vrijeme razgovarajući o poznatom hygge stilu života, danskom dizajnu i skandinavskom koji je osvojio svijet, te običajima u njegovoj zemlji u ovo doba godine.
Nakon ulaska u kuću već u hodniku ugledali smo elegantnu vintage pletenu stolicu iz 70-ih godina, što je bio dobar znak, a potom u predsoblju dvije kultne stolice Shell chairs danskog dizajnera Hansa J. Wegnera. U blagovaonici i dnevnom boravku u nastavku dočekalo nas je mnogo zanimljivog namještaja. U oči nam je ipak prvo upala prekrasna zvijezda koja kao da samostalno lebdi u prostoru.
- Naša je rezidencija kao manji showroom danskog dizajna, ali imamo i primjeraka dizajna predmeta iz drugih zemalja, volim tu kombinaciju. Evo, upravo ova zvijezda je tipična za domove u Austriji i Njemačkoj, a dizajn je tvornice Herrnhuter - objašnjava nam Ole Frijs-Madsen.
Ta se zvijezda postavlja u subotu prije adventa, ima 25 točaka, a osmislili su je polaznici dječačkog internata nakon što im je profesor matematike dao poseban zadatak iz geometrije davne 1773. godine.
Obilazimo blagovaonicu spojenu s dnevnim boravkom. Uz jedan zid stoji ormarić Montana danskog namještaja.
- To je jedna od naših ikona, može se naći u mnogim domovima, a ovaj je baš moj, u sivo-bijeloj boji - pokazuje nam veleposlanik dok se divimo lampi PH 3/2 iz 20-ih godina, koja stoji na tom ormariću, a koja je rad tada mladog danskog arhitekta i kritičara Poula Henningsena za Louis Poulsen.
Ispred unutarnjeg zelenog vrta stoji dugački stol s poznatim stolicama Ant chair koje su dizajn danskog arhitekta Arnea Jacobsena. Iznad je kultna stropna lampa PH 5-4 Poula Henningsena. Čaše na stolu iz danske su tvornice stakla Holmegaard, kao i prekrasne rukom ukrašene blagdanske boce za piće u kojima je akvavit.
- Ovdje su i porculanske zdjele Royal Copenhagen s motivima iz doba naših baka te one novije moderne verzije kao što je njihova kolekcija Blue Fluted Mega - pokazuje nam veleposlanik dok uživamo u sendvičima iz zagrebačkoga Hygge danskog bistroa.
Uz zeleni vrt stoji i jedan stolić tipičnog skandinavskog dizajna od čelika, granita, kože i drva na kojemu je fotografija veleposlanika Frijs-Madsena s predsjednikom Zoranom Milanovićem prilikom preuzimanja dužnosti. Pokraj je srebrni bokal za vodu osmišljen iz pera Georga Jensena, još jedne ikone danskog dizajna.
Svuda su provučene žice s manjim ukrasnim lampicama. U prostoru je i nekoliko adventskih vijenaca. Pitamo veleposlanika o običajima slavlja u Danskoj.
- Cijeli ovaj mjesec je važan. Dio tradicije slavlja predstavlja jedan veliki ručak s kolegama, potom onaj s prijateljima i, naravno, s obitelji. No, zbog pandemije sad su u Danskoj mnogi odgođeni, kraljevska obitelj još je početkom mjeseca rekla da otkazuju sve svoje javne svečanosti. U doba adventa se pije pivo, akvavit i, kao i u Hrvatskoj, kuhano vino, na danski način, gløgg. O obitelji ovisi koja se hrana jede na Božić: kod jednih je to patka, a kod drugih svinjetina. U mojoj se obitelji prije otvaranja darova redovno nestrpljivo otpjeva tri pjesme - smije se Ole Frijs-Madsen te dodaje kako se trude da darovi ne budu previše raskošni.
Nastavljamo naš obilazak predmeta kao da su u nekom muzeju i imaju svoje priče. Na dugačkoj staklenoj polici nekoliko je fotografija, među ostalim dvije njegova oca Benta. Ovdje stoje i zdjele Holmegaard od puhanog stakla u boji. U toj je tvornici Ole Frijs-Madsen radio kratko dok je bio mladić. Ima i jaraca od slamki sjena Joulupukki koji je preteča Djeda Mraza, ali to je običaj iz Finske i Švedske i pali ih se na blagdane.
Pitamo veleposlanika o poznatoj hygge filozofiji života te kako se ona odražavala u njegovu.
- U Danskoj se jednostavno odraste uz hygge. U obitelji to izgleda tako da petkom nitko ne ide na neke sportske aktivnosti ili slično, nego se ostane kod kuće, sjedne i ima hygge, u cozy atmosferi, zapali se nekoliko svijeća, pusti opuštajuća muzika, odjene nešto udobno, možda zapali kamin... i razgovara se. Tako je uglavnom zimi. Tijekom života tu tradiciju zadržiš i nastojiš i dalje povremeno uzeti trenutak za sebe i svoju obitelj u kojem uživate opušteno. I kuću se može urediti da bude u hygge stilu i priziva opuštenost - opisao je Ole Frijs-Madsen.
Idemo dalje te otkrivamo predivnu staru fotelju od tanke kože Engström iz Švedske, a tu su još jedna Shell Chair te dnevni krevet od danskog BoConcepta. Spuštamo se nekoliko stepenica na nižu etažu dnevnog boravka gdje se nalazi očaravajuća garnitura iz 50-ih godina od ratana i drva palo santo na kojoj smo uživali u čaju i razgovarajući. Veleposlanik nam je ponosno pokazao danske lampe pokraj nas, jednu bijelu kao vrhnje, ručno rađenu marke Le Klint, stariji model koja je doživjela suvremeni redizajn koji se također mogao vidjeti ovdje.
- Prije su bile od papira, a sad se koristi plastični papir - dodaje.
Ovdje su i moderne sofe Jorgenson iz kojih se gleda na dvorište i šumu. Naravno, ovih je dana neizostavan bor, koji je ukrašen crvenim i zlatnim ukrasima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....