Istinita priča mladog para iz Zagreba

Zašto smo mi odlučili potražiti drugi stan?

Istinita priča mladog para iz Zagreba

Unatoč činjenici da su oboje zaposleni i da žive u stanu koji su otplatili bez kredita, u blizini centra grada, (zanemarit ćemo činjenicu da nemaju mjesta za četvrtog člana), odselit će uskoro, ali iz razloga koji će vjerujem mnogi od vas razumjeti, ali o kojima ne razmišljate kad kupujete nekretninu.

Ove godine planiramo svadbu u srpnju, a sljedeći korak, za koji se spremamo već nekoliko mjeseci, kupnja je novog stana. Osim što tražimo veći stan, definitivno tražimo stan koji nam neće praviti probleme kao ovaj u kojemu živimo. Ne, nema vlage, zidovi su na mjestu, ali imamo nekoliko situacija koje su nemoguće – upravo iz tog razloga planiramo pomnije, sporije i detaljnije tražiti novi stan – priča nam Z. P. (29) koji je sa svojom djevojkom odlučio prodati stan u kojem trenutno žive i potražiti novi.

Predstavnik stanara je osoba za koju vjerujete da će ako ništa drugo, misliti na svoj stan i cijenu svoje nekretnine pa će više paziti na nju. Uvijek su mi ti predstavnici stanara bili neki brkati stričeki kojih sam se bojao i koji su me poprijeko gledali kad sam hodao uza stube i vukao ruke po zidovima – “uprljat ćeš zidove”, znali su viknuti. Vjerovali ili ne, predstavnik stanara zgrade u kojoj živim potpuna je suprotnost brkatim stričekima. Nisam vjerovao koliko predstavnik stanara, osim na kvalitetu života, može utjecati na moj budžet – prepričava nam Z.P.

Primjer računa za vodu

Živim u onoj zgradi u kojoj se trošak vode dijeli po članu kućanstva. Zbog brojnih podstanara kojima nitko ne zna broj, u haustoru u kojem živim račun za vodu varira na mjesečnoj razini. Ne da varira za koju kunu, varira za nekoliko stotina kuna. Pokušao sam dokučiti u čemu je razlika – je li se smanjio broj prijavljenih korisnika – ne, porasla je potrošnja. Ponekad poraste i do 240% u odnosu na prethodni mjesec. Kome prijaviti ovaj problem? Predstavniku stanara, koji je i po kućnom redu zadužen za prijavu/odjavu članova, ali ako nemate sreće – baš kao ja – predstavnik će vam reći: “Pa zar vi mislite da se meni da hodočastiti po zgradi i zbrajati i oduzimati ljude? Svašta!” Čak i kada smo mu predložili da na svakom katu stoji popis koji bi s vremena na vrijeme trebalo provjeriti – bio je zgrožen zbog te ideje koju je olako odbio – kaže Z.P. i dodaje kako je na godišnjoj razini platimo i do 2800 kuna vode – a samo nas je dvoje. Bojim se što će biti kad nas bude troje.

Primjer malog dizala

U zgradi su dva dizala, iz naslova vidite da je jedan malen, a drugi je teretni – što je vrlo korisno kad nosite namještaj. Problem je to što se šanse za kvarove povećavaju, kao i račun za potrošnju električne energije. Već godinu dana, kada netko pozove lift, mali lift vozi po zgradi i to na relaciji od podruma do vrha zgrade, odnosno do osmog kata – bez stajanja i na jednom drugom katu. Tek kada maleni lift napravi “đir”, veliki lift dođe na kat s kojeg ste ga pozvali. Samo u 2015., prema izvješću koje nam je dostavio GSK, troškovi popravka lifta u našoj zgradi su bili više od 70.000 kuna, a o tome koliko smo više električne energije potrošili, mogu samo nagađati. Na prijedlog da se maleni lift ugasi ili da se jednostavno na kredit kupe i ugrade novi, energetski učinkovitiji, brži i manje kvarljivi liftovi – predstavnik stanara nas je gledao blijedo jer mu nije jasno ”u čemu je točno problem”.

Naveo sam samo dva jednostavna razloga zbog kojih se želimo odseliti – jednostavno ne želimo plaćati tuđe račune i unedogled trošiti resurse. Osoba od koje očekujete da će biti “najnaporniji” susjed koji bi vam trebao prigovarati zato što uključujete svjetla kad nije potpuni mrak, u zgradi u kojoj ja živim jedna je sasvim neodgovorna osoba – osoba koja svojim ponašanjem negativno utječe na cijenu i poželjnost svih stanova u zgradi – pa tako i mojega – i to ne samo zbog činjenice da trošimo zajednički novac iz pričuve na struju i popravke, nego činjenice da nakon što taj novac potrošimo, nemamo novac koji možemo investirati u zgradu – kao npr. u novo pročelje, LED-rasvjetu…

Sada tražimo zgradu u kojoj možemo vidjeti napredak. Želimo vidjeti izvješće o upravljanju sredstvima pričuve, a možda bismo i porazgovarali s predstavnikom stanara. Nikako si nećemo dopustiti sličnu situaciju kao sada. Imajući na umu da je kupnja stana veliki financijski teret, želimo biti sigurni da će osobe koje će u jednu ruku upravljati i našom nekretninom – zgradom upravljati savjesno i svrhovito – nastavlja.

Susjedi

– Kažu da je dobar susjed ponekad važniji nego brat u daljini, i u toj izreci ima istine. Osim što vam mogu posuditi šalicu brašna ili skinuti Ikein katalog kada ste na odmoru s vrata stana, mogu vam jako zagorčati život. Dok su neki susjedi jednostavno dosadni, neke nije briga za vas, neki susjedi neće imati razumijevanje ni za što osim za svoju glupost.

Primjer psa u stanu

Moja zaručnica i ja smo doveli psa u stan. Nakon što je neko vrijeme proveo na selu kod mojih roditelja nakon operacije, pas je zaboravio kako je biti sam. U samo dva dana koliko je bio u kući bez ikoga, dok smo mi bili na poslu – dobili smo nekoliko poruka i zaradili nekoliko ”napada” u liftu. Susjeda koja je na porodiljinom dopustu i ima troje male djece, od koje barem jedno stalno plače, izrazila je zabrinutost za “mentalno zdravlje” mojeg psa, postavljajući mi retoričko pitanje “treba li zvati nekoga” jer pas vjerojatno pati jer ona čuje da zalaje nekoliko puta na dan. To su situacije u kojima isprike neće značiti ništa. Zaključili smo da ćemo teže postići konsenzus što je više stanara. Dakle, tražimo stan u manjoj zgradi i definitivno ćemo pitati ima li u zgradi ljubimaca – u zgradi u kojoj ja živim su samo dva psa, moj je bio treći – uz toliko mali broj ljubimaca u zgradi, hejtera je sigurno više.

Primjer kafića u prizemlju

– Nikada nismo razmišljali da će nam kafić u prizemlju zgrade predstavljati problem. Iako smo na drugom katu, žamor i pokoji čudan smijeh nisu nam smetali sve dok jednoga dana netko nije zasvirao harmoniku. Bio je to utorak, nekoliko sati poslije ponoći, kad se čuje svaki zvuk s ulice, a nas je šokirala narodnjačka glazba veselog društva iz kafića u prizemlju. Iako je kafić bio zatvoren, zvuk nekoliko krkana i harmonike odzvanjao je kao da imamo gažu u vlastitom stanu. Jedino što možete napraviti jest pozvati policiju – malo vam je neugodno, ali nakon nekoliko neprospavanih noći, nemate druge. Onda shvaćate da se taman prije dolaska policije svi razbježe – stalno ista priča: ne možemo ništa kada nikoga nismo ondje zatekli, vjerujemo mi vama, ali…

Sada ćemo definitivno obratiti pozornost na to, možda i popiti koju kavu u kafićima u blizini potencijalnih stanova, prošetati navečer, pa i dublje u noć da se sami uvjerimo kakvi nas susjedi očekuju ondje.

Razlozi zbog kojih mi selimo nisu premalo kvadrata, premalo svjetla, ni neki drugi uvjeti – mi se selimo zbog ljudi i situacija koje nas okružuju, a na koje na žalost ne možemo utjecati. Ovaj put ćemo svoj novi stan jako pažljivo tražiti, ali i ono najvažnije – istražiti zaključuje.

I upravo tu vam je od velike pomoći tražilica nekretnina Prvi Kvadrat. Naime, na njoj se nalazi interaktivna karta po kojoj možete ‘prošetati’ susjedstvom te sami vidjeti kakvo je stanje u kvartu, nalazi li se nekretnina zaista 3 minute hoda od javnog prijevoza i da li je vrtić u neposrednoj blizini.

Na karti koja je sastavni dio tražilice Prvi Kvadrat pogledajte koliko se nekretnina prodaje u blizini, usporedite im cijene i saznajte sve što možete, a možete puno. Uštedite si vrijeme, budite efikasni i iskoristite sve mogućnosti tražilice Prvi Kvadrat.

Pročitaj više o temi na stranici Moj prvi kvadrat

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 14:34