Prvo što trebate napraviti je odrediti želite li višekatnicu ili kompaktnu jednokatnicu? Što god odlučili, dobro promišljena kuća zadovoljiti će vaše potrebe. Nakon što odlučite, sljedeći korak uključuje određivanje proračuna za projekt i osiguravanje da ima sve što vam je potrebno kako biste mogli udobno živjeti.
U videu koji je objavio na svom YouTube kanalu, arhitekt Oliver Austria kaže da ako želite završiti kuću u okviru zadanog budžeta, mala kuća je najbolji izbor. Izgradnja tradicionalne kuće višemjesečni je projekt dok je izgradnja kuće od kontejnera jednostavniji i brže izvediv pothvat. Za dva do tri mjeseca, a ponekad i brže, možete se useliti u svoju novu kućicu koju možete jednako dobro i efektno urediti kao i klasičnu kuću što znači da zapravo ne žrtvujete ni udobnost ni svoju estetiku.
Zatim je podijelio praktičan i upečatljiv dizajn kuće veličine 30 četvornih metara, koja unatoč veličini, izgleda vrlo lijepo i gostoljubivo.
Prema riječima arhitekta, dizajn koji je osmislio savršen je za bilo koju lokaciju - bilo da planirate izgraditi svoj dom u gradu ili nekom udaljenom mjestu.
EVO IDEJA KOJE MOŽETE RAZMOTRITI NA TEMELJU OLIVEROVOG DIZAJNA:
1. Razmislite o korištenju transportnih kontejnera.
Kupnja kontejnera puno je jeftiniji pothvat od gradnje kuće. Uzmete li u obzir sve moguće materijale koji su vam potrebni kako biste podigli kuću od temelja do krova, kontejner kao već oblikovana strukturalna jedinica puno je isplativija opcija kojoj je potrebno samo dodati primjerenu izolaciju kako bi ju se prilagodilo, što je neusporedivo manje opterećenje za budžet.
Oliver je koristio transportni kontejner kao okvir kuće kako bi olakšao gradnju. Cijena brodskog kontejnera od 6 metara kreće se oko 2.400 eura.
2. Odaberite prave materijale za svoj dom.
Budući da su stvoreni kako bi zaštitili sadržaj koji se u njima prevozi od iznimnih vremenskih uvjeta spremnici za transport iznimno su izdrživi i čine odlično sklonište. Kontejneri od čelika mogu izdržati nalete vjetra od oko 160 kilometara na sat, ali morate se pobrinuti da se kuća ne zagrijava. Kako bi se to izbjegli, Oliver predlaže korištenje drvenih letvica na zidovima kako bi spriječili sunčevu svjetlost da uđe u prostor.
3. Razgovarajte s arhitektom o tome kako održati kuću hladnom.
Rad s profesionalcem može vam pomoći da dom bude ugodan. Oliver je uključio dvostruki krov — što znači da postoji još jedan krov iznad krova kontejnera. Ovaj zračni raspor između krovova omogućuje prolaz zraka za izolaciju kuće.
4. Radite na otvorenom rasporedu.
Unutarnji zidovi lako se mogu ukloniti što znači da možete povezati više kontejnera. Možete ih urediti, obojiti i ukrasiti kako god poželite čime ćete stvoriti jedinstven i efektan dom. Osim toga, mnogi mali prostori imaju otvoreni raspored kako kuća ne bi izgledala skučeno.
Kuća koju je Oliver dizajnirao uključuje predsoblje koje ujedno služi i kao dnevni boravak, spavaći/radni prostor, kuhinju sa šankom za blagovanje i kupaonicu/praonicu rublja. Ugradnjom staklenih kliznih vrata i dodavanjem prozora, kuća izgleda veća nego što stvarno jest, plus prirodno svjetlo struji u prostor.
5. Odredite prioritete za pohranu.
U malim prostorima skladištenje je neophodno. Shvaćajući koliko je važno imati što više prostora za odlaganje stvari, Oliver se pobrinuo da postoje pretinci u kojima se mogu držati osnovne stvari - odjeća, knjige i cipele.
Budući da je prostor za spavanje povišen kako bi se vizualno odvojio od predsoblja/dnevnog boravka, arhitekt je u konstrukciju kreveta ugradio ladice za odlaganje stvari.
Krajnji desni dio čine stepenice koje vode do kreveta, a služe i kao spremište za knjige. Pokraj kreveta nalazi se radni stol i dio za sjedenje koji služi i kao dodatno spremište.
6. Maksimalno povećajte dostupno vanjsko područje.
Možete napraviti vrt ili se ugledati na Olivera i napravite terasu na kojoj možete zabavljati goste ili uživati u slobodno vrijeme.
7. Učinite ga samoodrživim.
Solarni paneli i sustavi sakupljanja kišnice omogućuju vam da smjestite svoju kućicu gdje god poželite, bez brige o nepostojećoj infrastrukturi i nedostupnoj električnoj mreži. Ne samo da ćete tako znatno uštedjeti, nego ćete biti i samodostatni te ćete značajno smanjiti svoj ugljični otisak.
Budući da arhitekt Oliver želi svoju malu kuću učiniti samoodrživom, projektirao ju je tako da na krovu ima solarne ploče. Prozori koji se nalaze posvuda u prostoru također pomažu u ventilaciji kuće.