ANKETA MEĐU MLADIMA

Generacija Z štedi novac živeći sa svojim roditeljima, ali to skupo ‘plaća‘

Ilustracija

 /SHUTTERSTOCK

Ne postoji takva stvar kao što je besplatni najam. Na tako nepriuštivom stambenom tržištu, živjeti s roditeljima ima smisla za mnoge pripadnike generacije Z - dakle, one za rođene nakon 1996. godine - no malo je onih koji shvaćaju da takav aranžman ima skrivene troškove - psihičke i financijske, piše New York Post.

Prema rezultatima nedavnih anketa i iskustvima iz prve ruke, Business Insider je objavio da se Generacija Z suočava s daleko manjom stigmom nego milenijalci koji žive kod kuće i u odrasloj dobi. Nedostatak kritike im, međutim, ne ide nužno u korist. Publikacija je također otkrila da, iako se život s obitelji bez stanarine može činiti kao odličan način za uštedu, iz raznih ekonomskih i emocionalnih razloga to može dugoročno djelovati negativno na mlade ljude.

"Ne možete raditi sve stvari koje biste željeli, iako ste odrasli", rekla je 20-godišnja Sarah Obutor za medije o svojem iskustvu kad se, za vrijeme praznika na studiju, morala vratiti u svoju obiteljsku kuću u Georgiji.

"Kad živite s roditeljima, nemate prostora za odrasle stvari, poput organiziranja večera", složila se 24-godišnja socijalna radnica Amy Lewthwaite, koja trenutno štedi 30 posto svog mjesečnog prihoda živeći kod kuće u jugozapadnom Londonu. Kad bi se iselila i unajmila stan, izračunala je, ne bi imala nikakvu ušteđevinu, jer bi sve potrošila na stanarinu.

Društvene prepreke, kao što je nemogućnost okupljanja društva, nekima se mogu činiti banalnima, ali one imaju značajan utjecaj na mentalno blagostanje. Studija iz 2017., dostupna putem Nacionalne knjižnice medicine SAD-a, pokazala je da djeca koja se vrate svojim roditeljima imaju znatno jače simptome depresije, dok je izvješće iz 2022. pokazalo da takve životne situacije mogu uzrokovati napetost u obitelji. A istraživanja pokazuju da se te novčane uštede dugoročno možda neće moći ni zbrojiti.

New York Post navodi i jednu studiju iz 2019., koja je pokazala da su oni koji su živjeli kod kuće između 25 i 34 godine imali mnogo manje šanse da postanu vlasnici kuće u roku od jednog desetljeća, vrlo vjerojatno zbog rasta cijena nekretnina i kamatnih stopa.

Bloomberg News i Harris Poll prošle su godine proveli anketu koja je pokazala da 87 posto sudionika smatra da se na ljude ne treba gledati s prezirom zbog života s roditeljima, što je oštra suprotnost osudama s kojima su se milenijalci suočavali u svoje vrijeme.

"Kad su troškovi života i stanovanja tako visoki, svi to shvaćaju", rekla je 24-godišnja Bethany Clark, koja živi kod kuće, za Business Insider zašto vjeruje da su se osude stišale.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
05. siječanj 2025 17:16