Krletka, tjeskoba, zatvorski prozori, vlaga i smrad plijesni, poplave i izlijevanja kanalizacije... To su najčešće asocijacije i opisi koji se na društvenim mrežama vežu uz stanove u suterenu. Međutim, je li to doista tako? U starim i neodržavanim zgradama, vrlo vjerojatno, no djelomično ukopani stanovi mogu imati i neke prednosti, a svakako su povoljniji u odnosu na ostale stanove u ponudi. Nedavno je na Redditu pokrenuta tema "Jeste li ikad kupili stan u suterenu ili znate nekog tko je?" u kojoj su se izmjenjivala negativna, ali i pozitivna iskustva građana.
"Imali su frendovi stan u suterenu. Odvratno je bilo. Usko, mračno, vlažno... Prodali su ga još davno i kupili nešto normalno", napisao je korisnik ove društvene mreže.
"Krletka", kratak je bio drugi.
"Kad uđem u takav stan i vidim prozore onako visoko gore, hvata me tjeskoba", nadovezao se treći.
"Živio sam u suterenu par mjeseci. Taj miris vlage se zavuče u sve... odjeću, namještaj... Imao sam osjećaj da mi i koža smrdi", nizali su se negativni komentari. No, bilo je i onih koji su podijelili pokoji savjet kako doskočiti tom problemu.
"Frajer ima nekih 30-ak kvadrata suterena u kući. Za 50 tisuća eura prije nekih 2,5 godine dobio je stan namješten top uređajima, ali mora koristiti odvlaživače na dva mjesta jer se brzo nakupi vlaga. Po ljeti standardno puževi i gadosti vole ući. Inače mu sve štima", pisalo je.
U ponudi zagrebačkih agencija:
Nekima je, pak, suterenski stan pružao zadovoljavajuću kvalitetu života.
"Frend je ciljano kupio u širem centru Zagreba. S ceste je to bio suterenski stan, ali iza je imao izlaz u vlastiti vrt. Tako da to uopće nije bio problem. Uz puno dnevnog svjetla, nije bilo vlage, po zimi je bilo mrvu toplije, a po ljeti malo ugodnije. Jedino su susjedi bili katastrofa pa se odselio. I dalje ima taj stan, samo ga renta i dobru lovu može zgrnut", navedeno je.
Potaknuti ovim komentarima, istražili smo ponudu suterenskih stanova u Zagrebu. Pronašli smo popriličan broj oglasa, iako Branka Franičević iz agencije Avenue-nekretnine kaže da ih je mnogo manje nego prethodnih godina.
- Moram priznati da u ponudi nemamo ništa, i to već dulji period, u što i sami ne možemo vjerovati jer se u postpotresnom razdoblju, kada je u prodaju pristizalo puno uređenih stanova za dnevni najam u centru, činilo da Zagreb u cjelokupnoj ponudi ima gotovo polovicu stanova u suterenu - kaže Branka Franičević.
Na internetskim oglasnicima se često nude garsonijere u suterenu, no mogu se pronaći i dvosobni, pa čak i trosobni stanovi, a tražene cijene im se penju i na više od 3000 eura po kvadratu, ovisno o lokaciji.
Primjerice, za dvosobni stan površine 43 kvadrata na Novoj Vesi traži se čak 3720 eura po kvadratu, za dvosobni stan od 50 kvadrata u suterenu uredne i održavane zgrade u blizini Kvaternikova trga 2900 eura po kvadratu. Trosobni stan od 39 kvadrata na Stenjevcu prodaje se po cijeni od 1415 eura po kvadratu, a četverosobni stan od 95 kvadrata u Jukićevoj za 2840 eura po kvadratu. Pronašli smo i nekoliko oglasa za novogradnju, primjerice za stan površine 40 kvadrata u novosagrađenoj zgradi na Trešnjevci traži se 3000 eura po kvadratu.
No, teško je na temelju fotografija procijeniti što očekivati u takvom prostoru. Vice Šantak, direktor agencije za nekretnine Rivalitas, ističe kako sve nekretnine, pa tako i suterenski stanovi, mogu biti više ili manje kvalitetno izvedeni. Ako je kvaliteta gradnje u redu, suterenske stanove od ostalih razlikuje jedino pozicija u zgradi i potencijalno tamniji prostor, što u konačnici utječe na samu potražnju, ali i na cijenu. Naime, suterenski su stanovi povoljniji od stanova na višim etažama, što ih čini privlačnima određenom krugu kupaca.
Primjerice, za stan površine 38 kvadrata u suterenu u Klaićevoj u Donjem gradu traži se 2100 eura po kvadratu, a za stan iste površine na petom katu u Ulici Ljudevita Posavskog 3550 eura po kvadratu.
U ponudi zagrebačkih agencija:
- Stanovi u suterenu su uvijek bili povoljniji za kupovinu, iako je ‘povoljno‘ danas vrlo relativan pojam. S obzirom na stanje cijena nekretnina, možemo reći da su i suterenski stanovi skuplji nego prije. Ali svejedno, takvi stanovi su se uvijek kupovali, pa to ni u ovoj situaciji visokih cijena nekretnina nije iznimka. Ako je suterenski stan kvalitetan i uz to kao pripadak dolazi i vrt, radi se o specifičnom načinu stanovanja koji će mnogima biti privlačan s obzirom na cijenu - kaže Šantak.
Ipak, najčešće se kupuju kao investicija, radi iznajmljivanja, a kupuju ih i roditelji za studente.
- Najčešće se kupuju u centru Zagreba ili što bliže centru, a potom i i oni koji su u zoni tramvaja - kaže Šantak, dodajući da se cijene u starogradnji realiziraju ispod 1800 eura po kvadratu, a u novijim zgradama ne više od 2000 eura po kvadratu. No, očekuje se, kaže, da će i njihove cijene zajedno sa starogradnjom polako, ali sigurno ići prema dolje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....