Borba protiv paklenih vrućina bespoštedna je, a ugodnije niže temperature obično jamče i kvalitetniji san. Mnogi, stoga, ovih dana pribjegavaju spavanju pod klimatizacijiskim uređajem čitavu noć, međutim, to može biti jako opasno.
Liječnica Biserka Obradović za Pink.rs ispričala je kako klima uređaj preko noći možemo ostaviti upaljen jedino ako se nalazi u drugoj prostoriji. U suprotnom, čak 90 posto ljudi koji spavaju s upaljenom klimom u istom prostoru, probudit će se ukočenim mišićima ili respiratornim problemima te morati zatražiti pomoć liječnika.
Dodala je da sve to vrijedi i za djecu i kronične bolesnike, a osim toga važno je i redovito servisiranje klima uređaja koji, u suprotnom, može biti i raspršivač bakterija pa tako izazvati tegobe kod astmatičara ili čak upalu pluća.
Grčevi u mišićima
Kako se onda sigurno rashladiti prije spavanja da bismo ujutro bili svježi i odmroni? Ako se klima uređaj nalazi u istoj prostoriji, iječnica Obradović savjetuje rashlađivanje sobe uoči odlaska na počinak. Tako ćemo brže usnuti, ali ostati sigurni. Ako se ipak dogodi da nam se ukoče mišići, potrebno je piti magnezij i vitamine B skupine.
Klima uređaj treba koristiti s pažnjom i tijekom dana. Iako su visoke temperature sve prisutnije, razlika u rashlađenoj prostoriji i izvan nje ne bi smjela prelaziti 7 stupnjeva Celzijevih. Ovo je posebno važno za kardiovaskularne bolesnike, budući da se krvne žile šire i stanjuju upravo ovisno o temperaturi. A treba ju pažljivo koristiti i za "udar na džep", o čemu smo već pisali.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....