Grinje koje žive u našim stanovima i kućama sićušna su stvorenja, veličine otprilike četvrt milimetra. One ne žive na ljudima, već na stvarima koje nas okružuju. Hrane se mrtvim stanicama naše kože, kao i mrtvim stanicama kože naših kućnih ljubimaca. Vole živjeti u toplim i vlažnim uvjetima, stoga im je naša posteljina, baš kao i tepisi i ustali tekstili u kućanstvu, prirodno stanište.
Grinje nisu alergeni, glavni su problem njihov otpad i njihova raspadajuća tijela. Svaka grinja dnevno proizvede oko 20 grama izmeta; s obzirom na njihov broj u prosječnom kućanstvu, to je uistinu puno izmeta na našim stvarima. Jedno je istraživanje, koje je proveo britanski NHS Trust, rezultiralo šokantnim otkrićem: znanstvenici su utvrdili da se čak do jedne trećine težine jastuka nakon dvije godine korištenja sastoji od živih i mrtvih grinja, izmeta grinja, mrtve kože i bakterija!
Isto je istraživanje pokazalo i da madrac za krevet može gotovo udvostručiti težinu tijekom 10 godina korištenja, upravo kao rezultat nakupljanja izmeta i raspadajućih tijela grinja.
Prema istraživanju Instituta za kvalitetu i učinkovitost zdravstvene skrbi iz njemačkog Kölna, izmet grinja manji od 10 mikrona može se udahnuti i taložiti izravno u alveolama, što kod mnogih ljudi uzrokuje jače ili slabije alergijske reakcije. Dodatni je problem što alergije vezane za grinje nisu sezonska, već cjelogodišnja pojava.
Srećom, stručnjaci tvrde da ovaj problem i nije tako teško kontrolirati, dovoljno je da poduzmete nekoliko koraka. Jedan od najvažnijih je redovito mijenjanje vaših jastuka i madraca. Iako se na ovim prostorima često mislilo kako je kupnja madraca nešto ‘za cijeli život‘, tome ipak nije tako. Madrace bi trebalo mijenjati svakih osam godina, a jastuke već nakon dvije godine.
Postoje načini da se ovi rokovi produlje, a najjednostavniji je redovito mijenjanje posteljine. Posteljinu bi trebalo mijenjati jednom tjedno, što velik broj kućanstava ne poštuje. Jastučnice možete mijenjati i češće, nećete pogriješiti.
Uz ostalo, grinje vole vlažnu atmosferu, stoga se pobrinite da zrak u vašem stambenom prostoru bude što negostoljubljiviji za ove sitne ‘sustanare‘. Unutarnju biste vlažnost trebali održavati ispod 55 posto, u čemu će vam pomoći odvlaživači zraka, pa čak i obični ventilatori.
Kućne ljubimce držite podalje od spavaće sobe, naročito ih nemojte pozivati u svoj krevet. Njihove mrtve stanice kože dodatna su hrana grinjama, a ne pomaže ni njihova dlaka. Također, stručnjaci za alergije savjetuju, iz spavaće sobe bi bilo dobro ukloniti i tepih ili ga, barem, redovito čistiti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....