Pranje ruku, pokrivanje usta i nosa za vrijeme kašljanja i kihanja te korištenje dezinficijensa na ključnim predmetima tijekom sezone gripe, viroza i prehlade važno je za prevenciju razbolijevanja, no jeste li znali da i vaša odjeća može biti prijenosnik ovih neželjenih klica.
Potaknuti istraživanjem ove informacije, novinari portala huffpost.com kontaktirali su nekoliko stručnjaka iz različitih vezanih područja, ne bi li doznali kako zaštiti svoju odjeću, a time i sebe i svoje ukućane, od zaraze koju ona može na sebi imati. jedan od njih je mikrobiolog Jason Tetro.
"Odjeća je porozna i stoga je u biti čvrsta Petrijeva zdjelica. Sve što dođe u dodir s vašom odjećom zalijepit će se za nju", rekao je, dodavši da se osim iz kontakta s kontaminiranim površinama, klice na odjeći mogu naći i jednostavno iz zraka. Ako se pritom doda i faktor vlage, one mogu zaglaviti unutar vlakana i, iako je to malo vjerojatno, tako razboliti onog tko tu odjeću ima na sebi ako si kontaminira dišne puteve prilikom skidanja ili protresanja.
Za većinu respiratornih virusa odjeća nije glavni izvor prijenosa, no prema liječnici Anne Liu, neki virusi se uspješnije prenose upravo putem tkanine, a među njima je norovirus, poznat i kao "želučana buba". Budući da on može preživjeti u gotovo svim uvjetima čitav mjesec, zaraza je vrlo vjerojatna, a za razliku od respiratornih virusa, norovirus ne može biti uništen dezinfekcijskim sredstvom.
No, neki materijali skloniji su zadržavanju klica od drugih, a to su prvenstveno oni sintetički, poput poliestera, dok se kraće zadržavaju u prirodnim materijalima poput pamuka i vune. No, kako spriječiti ovu situaciju kad do kontaminacije odjeće već dođe?
"Operite odjeću na najvišoj mogućoj dostuopnoj temperaturi za tu tkaninu i potom ju odmah stavite u sušilicu. Program za sušenje toplim zrakom vaš je najbolji prijatelj u borbi protiv mikroba" rekao je Tetro i dodao da ih većina umire na temperaturi od 60 stupnjeva Celzijevih.
Još je nekoliko trikova pomoću kojih možete biti sigurniji da vam odjeća nije prijenosnik zaraze. Primjerice, bubanj perilice potrebno je dezinficirati jednom mjesečno, a to možete napraviti pomoću programa s najvišom temperaturom i decilitra alkoholnog octa koji ćete uliti u posudicu za deterdžent ili omekšivač.
Glačalo na paru još je jedan način na koji se odjeća može dovoljno zagrijati da se sva njezina vlakna steriliziraju, a ako već jeste zahvatili neku od sezonskih prijenosnih bolesti, pranje odjeće koju imate na sebi ne treba odgađati za vikend. "Ovo uključuje šalove, šešire i rukavice, posebno ako ste brisali nos" naglasio je mikrobiolog.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....