Dobro održavan filter u perilici posuđa može učiniti veliku razliku između blistavo čistog posuđa i posuđa umrljanog hranom. Namjena filtera je spriječiti da se komadići hrane vrate na tanjure, tave, lonce i druge kuhinjske predmete nakon što ih voda i deterdžent isperu. No, kako bi obavio svoj posao kvalitetno, stroja mora biti oslobođen od prljavštine.
Postoje dvije vrste filtera za perilice posuđa: oni koji se sami čiste i oni koje moramo ručno očistiti.
Perilice posuđa s filterima za samočišćenje oslanjaju se na integriranu drobilicu koja melje hranu poput smeća, koja nakon toga odlazi kroz odvod. Nedostatak ove pogodnosti je u tome što su ove perilice posuđa glasnije od onih s ručnim filtrima.
Filteri koji se čiste ručno zahtijevaju čišćenje barem jednom mjesečno, ako ne i više, ovisno o upotrebi i navikama prije pranja. Morate biti oprezni i pratiti vizualno i olfaktivno rad perilice - kako bi vas podsjetila na čišćenje filtra.
Za određivanje vrste filtra potražite uputstva u priručniku za upotrebu ili potražite u dnu perilice, ispod rotirajuće ruke. Ako vidite odvojivi cilindrični komad sa strelicama koje upućuju u kojem se smjeru okreće, to je ručni filter.
Srećom, ručni filtar lako se uklanja i čisti u samo nekoliko minuta. Imajte na raspolaganju tekući sapun za suđe i mekani pribor za ribanje, poput spužve ili stare četkice za zube prije početka, i slijedite ove detaljne korake za čišćenje filtra.
POTREBNI MATERIJAL
- Priručnik za perilicu posuđa
- Tekući sapun za pranje posuđa
- Spužva
- Stara četkica za zube (ako imate)
- Ručnik
KAKO ČISTITI FILTER PERILICE POSUĐA
Izvadite donji stalak perilice posuđa i locirajte filter - cilindričnu cijev koja se vrti - na podu uređaja. Neki modeli imaju i sekundarni donji, ravni filter, koji se nalazi ispod cilindričnog. Ovaj filtar ima otvor na sredini kroz koji je ugrađen cilindrični i nije fiksiran. Oba je potrebno ukloniti radi čišćenja.
Uklonite gornji, cilindrični filter najprije uvijanjem kako biste ga otključali. U većini modela filter se okreće u smjeru suprotnom od kazaljke na satu, ali trebaju postojati strelice koje ukazuju na točan smjer. Nakon otključavanja, lagano povucite prema gore da biste uklonili filtar. Zatim jednostavno izvucite donji filter ako postoji.
Ručno operite filtre tekućim sapunom i temeljito isperite pod tekućom vodom. Za tvrdokorne komade hrane filter očistite vrlo nježno spužvom ili starom četkicom za zube. Zatim pregledajte područje na kojem su ugrađeni filtri kako biste uklonili ostake hrane te uz pomoć vlažnog ručnika obrišite područje ako je potrebno.
Vratite ravni filtar na mjesto, ako ga imate, zatim umetnite i učvrstite cilindrični filter.
To je to! Uz jednako brz i bezbolan proces čišćenja filtera za perilicu posuđa, možda ćete imati vremena za potpuno čišćenje uređaja ili u najmanju ruku dodati podsjetnik u svoj kalendar kako biste zakazali čišćenje unutar mjesec dana. U međuvremenu, vaš je uređaj spreman za sljedeću količinu prljavog posuđa, pa ga napunite.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....