Čišćenje zamrzivača ključno je ne samo za sigurnost hrane, već i za produljenje životnog vijeka ovog uređaja. S vremenom nakupljanje leda, prolijevanje i hrana kojoj je istekao rok mogu dovesti do neugodnih mirisa, pa čak i unakrsne kontaminacije. No, koliko često treba čistiti zamrzivač i kako se možete uvjeriti da je siguran, otkrivaju stručnjaci za sigurnost hrane.
Koliko hrana traje u zamrzivaču?
Prema Ministarstvu poljoprivrede Sjedinjenih Država, smrznuta hrana ostat će sigurna neograničeno dugo ako se pravilno zamrzne, ali vrijeme skladištenja može utjecati na kvalitetu hrane.
- Meso poput slanine, kobasica, govedine i peradi najbolje je držati u zamrzivaču tri do četiri mjeseca. Juhe i variva najbolje je držati u zamrzivaču dva do tri mjeseca, rekla je za Well + Good nutricionistica i stručnjakinja za sigurnost hrane Kari Gabriel.
Znakovi upozorenja da nešto nije pravilno zamrznuto i ima znakove kontaminacije uključuju:
- Meso postaje sivo ili gubi boju
- Svijetlo povrće izgleda suho
- Hrana je ljepljiva
- Došlo je do izlijevanja
- Hrana je djelomično odmrznuta
Koliko često treba čistiti zamrzivač?
Iako je odbacivanje stare hrane ključni dio održavanja zamrzivača čistim, čišćenje cijelog zamrzivača također je važno.
- Tjedno brzo brisanje koje uključuje čišćenje polica i uglova kako bi se spriječilo nakupljanje bakterija idealno je, ali temeljito čišćenje zaista je potrebno samo jednom godišnje, kaže Gabriel.
Međutim, postoje situacije kada morate češće čistiti.
- Ako dođe do nestanka struje ili većeg izlijevanja, nemojte čekati. Svakako provjerite priručnik za zamrzivač kako biste vidjeli zahtijeva li redovitije čišćenje, objašnjava Gabriel.
Kako pravilno očistiti zamrzivač?
Proces čišćenja dubokog zamrzivača sastoji se od tri jednostavna koraka, evo kako to učiniti:
Uklonite hranu i police
Započnite isključivanjem zamrzivača kako biste ga zaustavili. Uklonite svu hranu. Kvarljive namirnice stavite u hladnjak ili neki drugi zamrzivač ako ga imate, kako bi ostale hladne dok čistite. Ako se led znatno nakupi, ostavite vrata otvorena kako bi se led otopio. Također možete upotrijebiti trik da stavite lonac s kipućom vodom unutra i zatvorite vrata. Isparavanje tople vode ubrzat će proces topljenja.
Očistite višenamjenskim sprejom za čišćenje
Kad se led otopi, obrišite vodu krpama. Pripremite otopinu za čišćenje miješanjem vode i deterdženta za suđe. Spužvom temeljito prebrišite sve površine, uključujući police, ladice i stijenke zamrzivača. Nakon čišćenja sve površine isperite čistom vodom, zatim sve osušite čistom krpom.
Bacite staru hranu prije obnavljanja zaliha
Prije ponovnog uključivanja zamrzivača, provjerite jesu li sve površine potpuno suhe kako biste spriječili stvaranje novog leda. Ponovno uključite zamrzivač i razvrstajte smrznutu hranu, odbacujući sve što ne stane. To će vam pomoći u praćenju svježine hrane i smanjiti nakupljanje ustajale hrane.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....