TOP 12

Najprljavija mjesta u kući: Ako očistite ovo, očistili ste sve što je trebalo, ostale su samo sitnice

 FLAS100/GETTY IMAGES
U domu postoje vrlo opasni predmeti koji su pravi rasadnici bakterija, a samim time i rasadnici infekcija. Evo kako ih očistiti

Postoje i mjesta u kući koja su opasna za naše zdravlje i treba ih prvo očistiti, sve ostalo su sitnice.

Top 12 najprljavijih predmeta i mjesta u kući:

image
ANTONISTOCK/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

1. Kuhinjske spužve

Obične spužve za pranje posuđa opasno su leglo bakterija jer su u stalnom kontaktu s vodom i dugo se suše. U njima se nakupljaju čestice hrane koje postaju hrana za bakterije i gljivice, a stalna vlaga stvara još povoljnije okruženje za razmnožavanje mikroba.

Kako biste popravili situaciju, češće mijenjajte spužvice ili ih perite na temperaturama iznad 60 stupnjeva (naravno, odvojeno od odjeće). Još jedan trik: ako kod kuće imate mikrovalnu, stavite spužvicu u nju na 1 minutu – ubit će bakterije.

image
VINKIRILL/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

2. Odvod kuhinjskog sudopera

U odvodu uvijek ima vlage i ostataka hrane, što znači bakterija. Problem se može riješiti uz pomoć specijalnih sredstava za čišćenje, kojima treba čistiti sudoper barem jednom tjedno, a najbolje svaki drugi dan.

image
SASIMOTO/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

3. Daske za rezanje

Bakterije se aktivno množe na površini drvenih ploča, stoga je bolje koristiti plastične ili keramičke proizvode. Zamislite samo da drvena daska može sadržavati 200 puta više bakterija nego WC školjka. Idealna opcija je koristiti zasebne tanjure za svaku skupinu namirnica (meso, riba, povrće i voće), te ih nakon upotrebe tretirati 5 posto octa.

image
PAVEL MURAVEV/GETTY IMAGES

4. Hladnjak i zamrzivač

Bakterije se mogu razmnožavati čak i pri niskim temperaturama. Posebnu pozornost treba obratiti na ladice u hladnjaku, u kojima se obično čuva povrće i voće, jer se na tim mjestima obično pojavi plijesan, a uklanjanje "uzročnika" nije dovoljno, jer gljivice lako zaspu i na druge proizvode koji se nalaze u blizini. Redovito čišćenje unutrašnjosti hladnjaka vodom i sapunicom te poštivanje roka valjanosti hrane može pomoći u uklanjanju bakterija. U zamrzivaču se ne nakuplja ništa manje mikroba, stoga je važno barem dva puta mjesečno očistiti unutarnju površinu sapunom i, naravno, hranu koja nije svježa ne treba stavljati u zamrzivač.

image
FOTODUETS/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

5. Kupaonica

Ovo je soba s visokom vlagom, pa se čišćenje kupaonice treba tretirati s posebnom odgovornošću. Mikrobi se nakupljaju u kutovima, pukotinama, fugama između pločica, u odvodima i na zavjesama. Za čišćenje kade potrebno je koristiti posebno dezinfekcijsko sredstvo, češće provjetravati prostoriju ili voditi računa o uređenju dobrog ventilacijskog sustava.

image
GAM1983/GETTY IMAGES

6. Četkice za zube

Četkice je potrebno oprati nakon upotrebe jer se preko noći u našoj usnoj šupljini nakupi znatna količina bakterija koje ujutro možemo prenijeti na četkice.

7. Ventilacijske rešetke

Mnogi ljudi ne obraćaju pozornost na stanje ventilacije jer se nalaze visoko. No, upravo se na rešetkama stvaraju idealni uvjeti za život bakterija. U kući je bolje instalirati uklonjive strukture, koje možete ukloniti i obrisati barem jednom mjesečno.

image
VOLODYMYR SHTUN/GETTY IMAGES

8. WC

U ovoj prostoriji ima više mikroba na zidovima i podu nego na samom WC-u, jer ako ispustite vodu s otvorenim poklopcem WC-a, onda svi mikroorganizmi iz nje lako padnu na pod i zidove. Rješenje je uvijek ispuštati vodu sa zatvorenim poklopcem te barem jednom tjedno prati podove i brisati zidove u WC-u.

9. Ručke na vratima

Na ručkama se nakuplja mnogo štetnih mikroorganizama pa ih prilikom čišćenja svakako treba prebrisati krpom namočenom u alkohol.

image
KWANCHAI_KHAMMUEAN/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

10. Krevet

Vjerojatno znate da u posteljini žive grinje koje mogu uzrokovati razne zdravstvene probleme. Kako biste izbjegli štetne posljedice i osigurali zdrav noćni odmor, posteljinu biste trebali prati barem jednom tjedno na temperaturi od najmanje 60 stupnjeva.

11. Odjeća

Odjeću treba prati često kao i posteljinu jer dolazi u dodir s tijelom i brzo nakuplja bakterije.

12. Uređaji

To nisu samo pametni telefoni, već i tableti, računalni miševi, tipkovnice i druge stvari koje često dodirujete. Treba ih redovito brisati posebnim maramicama i sredstvima.

Ne zaboravite na generalno čišćenje, koje biste trebali odraditi svaki mjesec. Obratite pozornost na dijelove ispod kreveta i ormare, niše i police gdje se skuplja velika količina prašine, a time i bakterija, piše Kurir.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
04. kolovoz 2024 05:57