Pranje rublja jedan je od najvažnijih kućanskih zadataka, no ukoliko vaše rublje nakon pranja i dalje djeluje prljavo, ako je izbljedilo i promijenilo boju ili je uništeno, znači da nešto krivo radite. Prije nego stavite rublje u bubanj perilice kako biste pokrenuli ciklus pranja, važno je znati nekoliko osnovnih pravila.
Osim odgovarajućeg omjera deterdženta ili praška za pranje i količine rublja te odabira odgovarajućeg ciklusa, bitno je sortirati odjeću prije pranja. Naime, krivo razvrstavanje odjeće može dovesti do promjene boje, pa čak i uništavanja osjetljivog materijala. Priznajte, koliko puta je vaše bijelo rublje postalo sivo zbog nekog tamnog komada odjeće ili je poprimilo roskastu nijansu zbog, primjerice, crvenih čarapa? Okej, takve katastrofe ponekad su slučajne, jer uvijek postoji mogućnost da se neki komad odjeće "sakrije" u hrpi veša spremnog za pranje. No, mnogi peru sve zajedno, nevezano za boju i vrstu tkanine, a ukoliko se pritom koristi i izbjeljivač svakako će doći do neželjenih promjena boja.
Stoga, preporuka bi bila sortirati rublje prije pranja. Prvo prema boji, zatim prema vrsti tkanine, odnosno njezinoj osjetljivosti, te razini zaprljanosti. Ovisno o tome odabire se i preporučen program pranja. Na taj način produžit ćete vijek trajanja odjeće, a ako imate vremena i sredstava poželjno bi bilo koristiti deterdžent ili prašak za pranje namijenjen za određenu nijansu i materijal. Evo nekoliko savjeta...
* Za početak treba odvojiti bijelo i svijetlo rublje od crnog i tamnog. Dodatno se može odvojiti i šareno rublje.
* Kako bi se uklonile mrlje, bijelo rublje treba prati praškom za pranje.
* Bijelu boju možete kombinirati s pastelnim bojama ako odaberete programe pranja na niskim temperaturama i ne koristite sredstvo za izbjeljivanje odjeće.
* Ručnici i posteljina trebali bi biti odvojeni od obojenog rublja.
* Iako se preporučuje pranje samo crnog rublja, u bubanj se zajedno može staviti crna, tamnozelena, tamnoplava, smeđa i ljubičasta odjeća.
* Za bolju organizaciju i uštedu vremena, možete kupiti košare za rublje te ih označiti na nekoliko kategorija kako bi i ostali ukućani znali gdje ide određeni komad odjeće: bijelo, tamno, šareno...
* Odjeću od prirodnih vlakana, poput svile, vune i pamuka, potrebno je odvojiti od one napravljene od viskoze.
* Ovisno o boji i vrsti tkanine, temperatura je također parametar koji se mora uzeti u obzir kod pranja. Pamuk se može prati na više od 60°C, osim ako etiketa ne preporučuje nižu temperaturu.
* Osjetljive tkanine peru se na niskim temperaturama uz odgovarajuće sredstvo za pranje. No, ponekad je potrebno i ručno ili čak kemijsko pranje.
* Jako zaprljano rublje treba prati na visokoj temperaturi s dovoljno deterdženta.
* Svakako provjeravajte etikete na odjeći. One obično sadrže sve vrste korisnih informacija poput preporučene temperature pranja i sušenja, ciklusa...
* Ukoliko ipak iz nekog razloga želite svu robu oprati zajedno, potrebno je odabrati program s niskom temperaturom kako bi se izbjegla promjena boja. U tom slučaju ne preporučuje se korištenje praška, posebno za odjeću pastelnih boja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....