Ako želite alternativu mirisnim svijećama ili osvježivačima zraka kako i ste uklonili neugodne mirise u kupaonici, imamo jednostavno i iznenađujuće rješenje: rižu. Ista riža koja je jedna od glavnih namirnica u kuhinji također može biti moćan alat za održavanje svježeg mirisa u vašoj kupaonici. Iako svijeće privremeno uklanjaju miris, postoji rizik da ih se ostavi bez nadzora. Osvježivači zraka u spreju također mogu biti učinkoviti, ali neka istraživanja pokazuju da oni u biti zagađuju vaš dom ispuštanjem hlapljivih organskih spojeva u zrak. Hlapljivi organski spojevi, poznati i kao VOC, štetne su kemikalije koje dolaze iz raznih kućanskih proizvoda. Pa zašto ne isprobati prirodniju, sigurniju alternativu, pitaju se na Hunkeru?
Evo kako funkcionira ovaj lagani trik s rižom.
Evo što će vam trebati: staklenka, malo suhe riže i eterična ulja po vašem izboru. Započnite punjenjem staklenke s otprilike pola šalice do jedne šalice riže, baš kao što je učinila TikTok korisnica @mama_mila_. Zatim dodajte 10 kapi eteričnog ulja i temeljito promiješajte rižu žlicom. Ovisno o tome koliko jak miris želite, uvijek možete dodati više kapi. Riža može pomoći u kontroli vlage, a eterična ulja pomažu prikriti miris. I to je to — vaš potpuno prirodni dezodorans je spreman! Postavite ga u svoju kupaonicu kako bi odmah počeo upijati mirise.
Lako možete zamijeniti staklenku za druge predmete koje imate u kući, poput starih posuda za svijeće, manjih posuda ili čak obične čaše. To vam daje fleksibilnost u odabiru veličine i stila koji najbolje pristaje vašem prostoru. Ako staklenka riže nije estetika koju tražite, možete upotrijebiti male prozirne vrećice. Napunite vrećice svojom mješavinom riže i imat ćete diskretan dezodorans. Najbolji dio? Niste ograničeni samo na kupaonicu. Odlično funkcioniraju u automobilima, ormarima, pa čak i cipelama!
Postoji nekoliko stvari koje morate imati na umu kada koristite eterična ulja kod kuće. Prvo, saznajte razliku između eteričnih ulja i mirisnih ulja. Prvi su potpuno prirodni bez sintetičkih sastojaka, dok su drugi proizvedeni u laboratoriju s umjetnim komponentama. Iako mirisna ulja obično traju dulje, koriste kemikalije koje kod nekih ljudi mogu izazvati alergije. Ako više volite potpuno prirodnu opciju, svakako pročitajte etiketu na kojoj bi trebalo biti naznačeno radi li se o 100% čistom eteričnom ulju.
Također je važno znati da su neka eterična ulja otrovna za kućne ljubimce. To uključuje uobičajena ulja poput čajevca, eukaliptusa ili cimeta. Također biste trebali pripaziti na bor, paprenu metvicu, citruse i ylang-ylang. Obavezno istražite prije nego odaberete eterično ulje. Sigurne opcije za upotrebu u blizini kućnih ljubimaca uključuju ulja poput lavande, cedrovine ili čak grejpa i zelene metvice.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....