OPASNO PO ZDRAVLJE

Ovaj mali predmet leglo je bakterija u domu, a većina ga nikad ne pere

Ilustracija

 ANDRIY POPOV/PANTHERMEDIA/PROFIMEDIA

Pri redovnom čišćenju stana, uvijek se držimo nekog uhodanog rasporeda i rijetko od njega odustajemo. Pritom nam možda promaknu predmeti koji su idealni za nastanak plijesni i bakterija. Ponekad su ti predmeti tako maleni da nam se ne čine važni za pranje - ali oni to uistinu jesu.

Na ljestvici najzanemarivanijih predmeta kad je čišćenje u pitanju jest - držač četkica za zube. Možda mislite da je bezopasno ako ga zaboravite očistiti, ali stručnjaci se ne slažu i tvrde drukčije.

image

Četkicu za zube svakodnevno stavljate u usta, a zatim odlažete u leglo bakterija

KALEB KROETSCH/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Kombinacija vlažnih četkica, skupljenih na malom prostoru, i vlažnog okruženja u kupaonici može držač četkica za zube - naročito zimi - pretvoriti u pravo leglo bakterija i plijesni. S obzirom na to da u držaču može nastati lokva puna mikroba - a četkica je predmet koji svakodnevno stavljate u usta - držač četkica za zube ne zavrjeđuje da ga pri čišćenju zaobilazite. Upravo suprotno, trebali biste ga čistiti barem jednom tjedno.

Čišćenje mokrom krpom nije dovoljno, najbolje bi bilo uroniti ga u lavor tople vode u koju ste dodali deterdžent za pranje posuđa, ostaviti ga da se dobro namoči i zatim ga oprati pomoću spužvice kako biste uklonili svu nečistoću.

Kao dodatnu mjeru, unutrašnjost držača četkica možete dezinficirati otopinom izbjeljivača ili alkoholnog octa, ali nakon toga ga dobro isperite vrućom vodom.

image

Ona pere vas, ali tko pere nju? I glava tuša zavrijedila je vašu pažnji pri čišćenju

ARTURS BUDKEVICS/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Još jedan mali predmet često promakne vašoj pažnji, pa ga na kraju očistite jednom, najviše dva puta godišnje. A trebali biste ga čistiti puno češće, naročito kad biste znali da se u njemu nakupljaju nečistoće, idealne za razvoj bakterija.

Riječ je o glavi tuša, koja nam pozornost privuče samo kad se na njoj nakupi kamenac. Kamenac ne izgleda lijepo, ali je manje štetan od nečistoće koja se skuplja unutar glave tuša.

Da biste je se riješili, odvojite glavu tuša od crijeva i uronite je u plastičnu vrećicu u koju ste ulili alkoholni ocat. Vrećicu zatvorite i ostavite glavu tuša da se namače barem 30 minuta. Nakon toga, dobro je izribajte starom četkicom za zube kako biste uklonili svu nečistoću, pa je zatim dobro isperite vrućom vodom.

image

Redovitim čišćenjem stroja za pranje rublja izbjeći ćete ovakve ružne prizore

CHRIS BUTLER/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Ali nisu samo mali predmeti ti koji promaknu našoj pažnji pri čišćenju. Često nam ‘ispod radara‘ prođu i predmeti koji su, naročito zimi, očiti kandidati za stvaranje plijesni i bakterija.

Ako mislite da niste baš tako površni pri čišćenju, imamo pitanje za vas: kad ste posljednji puta uistinu oprali svoj stroj za pranje rublja? Odgovor ‘Pa on se sam pere pri pranju rublja‘ nije točan - stroj za pranje rublja treba dobro prati i čistiti kako u njemu ne bi nastajala plijesan i opasne bakterije, naročito zimi.

Za početak, korištenje ciklusa samočišćenja vašeg stroja odlična je ideja, time će se stroj riješiti nakupina nečistoća i ostataka deterdženta u bubnju stroja. Na vama je da dobro očistite filter stroja te posebnu pozornost posvetite gumi za brtvljenje vrata stroja.

Ako tu gumu ne čistite dovoljno često, u nju se može zavući razna nečistoća i razviti se plijesan, što će rezultirati i neugodnim mirisima. Pri čišćenju će vam pomoći otopina izbjeljivača i deterdženta za posuđe, kao i stara krpa ili četkica za zube, u kombinaciji s malo truda.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 20:06