TOP LISTA

Ovih 10 mrlja najteže je očistiti: poredali smo ih po težini i za svaku pronašli rješenje

Za svaku mrlju postoji jedinstven način kako je oprati

 TANYA ROZHNOVSKAYA/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

O mrljama bismo vjerojatno mogli napisati enciklopediju, koja bi se mogla protegnuti kroz nekoliko tomova. Koliko ste se samo puta uhvatili za glavu nakon što ste otkrili da je vaš omiljeni komad odjeće umrljan vinom, čokoladom ili tintom? A nezgode se uvijek događaju, teško ih je spriječiti - ali je moguće otkloniti njihove posljedice.

Megan O‘Brien, novinarka portala Apartment Therapy, pronašla je sugovornika koji bi trebao biti stručnjak za mrlje. Ok, stručnjak za mrlje nije zanimanje, ali Dr. Pete He trebao bi znati puno o tome kako ukloniti mrlje. Dr. He je diplomirao kemijsko inženjerstvo te je suosnivač i voditelj znanstvenog odjela tvrtke Dirty Labs. O‘Brien je zamolila dr. Hea da mrlje poreda od najlakših do najtežih za oprati, pri čemu je za mrlju broj 10 najvjerojatnije da će se oprati u normalnom pranju, a za onu pod brojem 1 trebat će puno muke i znoja.

image

Ulje ne predstavlja velik problem, relativno ga je lako ukloniti s odjeće

HALYNA ROMANIV/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

10) Ulje

Ako imate posla s mrljom od ulja ili masti, imate sreće: dr. He kaže da životinjske i biljne masti te ulja koja se koriste u kuhanju nije tako teško ukloniti jer su njihov kemijski sastav uglavnom trigliceridi. U vodi te vrste molekula relativno lako emulgiraju površinski aktivnim tvarima u deterdžentu za pranje rublja i obično će izaći u vašem normalnom ciklusu pranja. Ipak, zavirite prije nego bacite zaprljani odjevni predmet u sušilicu - ako mrlja nije u potpunosti nestala, toplina je može učiniti još vidljivijom.

A ako imate posla s tvrdokornom mrljom od ulja, dr. He kaže da možete poduzeti nekoliko dodatnih koraka, prvo tretiranjem mrlje 20 minuta deterdžentom za pranje rublja (ili sredstvom za pranje posuđa, ako deterdžent nije dostupan), zatim pranjem u stroju za pranje rublja u vrućoj vodi s toplim ciklusom ispiranja.

image

Klinci i čokolada, dobitna kombinacija za zamrljanu odjeću

HALYNA ROMANIV/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

9) Čokolada

‘Kakao maslac je u osnovi biljno ulje – mast. To je prilično lako ukloniti u usporedbi s drugim tvarima,‘ kaže dr. He. ‘Ono što čokoladu čini tvrdom je kakao prah.‘

Kakao prah sadrži minerale poput kalcija, bakra, magnezija i cinka, plus flavonoide i kofein, objašnjava dr. He. I flavonoidi i kofein nestabilni su na višim temperaturama i mogu oksidirati kad su izloženi zraku, što znači da što dulje čekate na tretiranje, ovu će mrlju biti teže ukloniti.

Prvo je potrebno nježno sastrugati što je više moguće čokolade. Dr. He predlaže da zatim deterdžentom za pranje rublja ili sredstvom za pranje posuđa (malom količinom) tretirate mrlju 5 do 10 minuta. Odmah nakon toga operite odjeću istim deterdžentom u hladnoj vodi.

Dr. He napominje da - kad je u pitanju čokolada - ne biste na mrlji trebali koristiti sodu bikarbonu, ocat ili limunov sok. Soda bikarbona će reagirati s mineralima kakao praha i postati netopljiva, dok kiselost octa i limunovog soka može dodatno otežati uklanjanje flavonoida i kofeina.

image

Ova je mrlja malo zahtjevnija jer su rajčice bogate karotenoidima

HALYNA ROMANIV/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

8) Umak od rajčice

Ništa brže ne uništi raspoloženje od pogleda na bijelu košulju ili majicu s crvenim točkicama, podsjetnik da ste večerali tjesteninu s umakom od rajčica. Dr. He objašnjava da je ova mrlja malo zahtjevnija jer su rajčice bogate karotenoidima, koji su antioksidansi.

Ovo je još jedna oksidirajuća mrlja - što znači da što duže stoji, to je tvrdokornija. Dr. He preporučuje tretiranje što je prije moguće pomoću deterdženta za pranje rublja ili, u nuždi, sredstvom za pranje posuđa, sapunom za ruke ili sodom bikarbonom. Mrlju odmah isperite u hladnoj vodi, pa operite u hladnoj ili toploj vodi koristeći enzimski deterdžent za pranje rublja (najbolje ako se među sastojcima nalaze i pektinaze - enzimi za uklanjanje mrlja biljnog podrijetla).

image

Oksidirajuće komponente kave, poput kofeina i tanina, ukazuju da morate brzo djelovati na ovu mrlju

HALYNA ROMANIV/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

7) Kava

Kava je, kaže dr. He, donekle slična čokoladi. ‘Oboje sadrže kofein, ali i kromofore‘, kaže He, dodajući da u kavi postoji više od stotinu sastojaka, uključujući biljna ulja, vosak, ugljikohidrate i proteine. Oksidirajuće komponente kave, kao što su kofein, tanin i drugi flavonoidi, ukazuju da morate brzo djelovati na ovu mrlju, pogotovo ako je kava bila vruća. Dr. He upozorava da visoka temperatura može ubrzati proces oksidacije, što dodatno otežava uklanjanje mrlje.

Kako biste uklonili ostatke jutarnje kave, pokušajte mrlju tretirati čim prije. Dr. He savjetuje da mrlju tretirate deterdžentom za pranje rublja: istrljajte mrlju, isperite je hladnom vodom i operite enzimskim deterdžentom za rublje u hladnoj ili toploj vodi.

image

Kozmetika je napravljena da ostane na koži i na usnama, stoga će se zadržati i na tekstilu

HALYNA ROMANIV/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

6) Šminka

Koliko tvrdokorna može biti mrlja od šminke? Dr. He upozorava: ‘Kad razvijate kozmetičke proizvode, sigurno želite da se zadrže na koži ili usnama‘.

Šminka se sastoji od kombinacije ulja, voska i pigmenata za bojenje, koji se mogu sastojati od minerala ili organskih metalnih spojeva. ‘Ako te tvari dođu na tkaninu, one će se ponašati poput trajne boje za tekstil‘, kaže dr. He.

Stoga prvo uklonite višak šminke s tekstila, zatim odmah mrlju namažite alkoholom. ‘Alkohol za trljanje je organsko otapalo koje može pomoći u otapanju pigmenata na bazi ulja‘, kaže He. Isperite hladnom vodom, a zatim ostatak mrlje tretirajte deterdžentom za pranje rublja, pa zatim odjevni predmet operite u stroju za pranje rublja.

Dr. He upozorava što nikako ne biste smjeli napraviti: ‘Zaboravite sredstvo za skidanje šminke na bazi ulja, to će samo dodatno zaprljati odjeću‘.

image

Različite tinte su različitog sastava, zato nema univerzalnog načina kako ukloniti mrlje

IVAN RYABOKON/PANTHERMEDIA/PROFIMEDIA

5) Tinta

Dr. He primjećuje da je, općenito, tinta napravljena od obojenog pigmenta i otapala koji će ispariti ili oksidirati kako bi se tinta stvrdnula na papiru - ili ponekad, nažalost, na vašem odjevnom predmetu. Neke tinte su topive u vodi prije nego što se osuše, dodaje on, ali osušena mrlja od tinte će se zalijepiti za vlakna tkanine i može je biti prilično teško ukloniti. Dakle, kao i većina stavki na ovom popisu, tinta je mrlja koju je najbolje riješiti odmah.

Prvo utrljajte alkohol u mrlju kako biste lakše otopili pigment i isperite hladnom vodom. Ponovite te korake dva ili tri puta, a zatim ponovno mrlju istrljajte jakim deterdžentom za pranje rublja, pa operite odjevni predmet u stroju za pranje rublja.

Ako nemate alkohol ruci, može poslužiti i kiselo mlijeko (a možete i pomiješati svježe mlijeko i ocat). ‘Ovisno o tinti, ako odmah namočite odjeću umrljanu tintom u kiselo mlijeko, to može pomoći u uklanjanju mrlje‘, kaže dr. He. ‘Ali sastojci u različitim tintama se značajno razlikuju, stoga ovaj trik možda neće uvijek funkcionirati.‘

image

Većina boja za kućnu uporabu je na bazi vode, što ih čini lakšim za uklanjanje

HALYNA ROMANIV/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

4) Boja

‘Boja je zanimljiva‘, kaže dr. He. ‘Danas je većina boja za kućnu uporabu na bazi vode, što ih čini mnogo lakšim za uklanjanje, posebno prije nego što se stvrdnu.‘ Ali ono što ih čini težima za uklanjanje su veziva koja se koriste u nekim bojama na bazi ulja i akrila. Te će boje biti izazovno ukloniti pomoću alkohola i deterdženta.

Budući da su tinta i boja napravljene od sličnih tvari, preporuke dr. Hea za uklanjanje su iste. Mrlju odmah treba početi tretirati - barem prije nego što se osuši, ako je moguće. Istrljajte mrlju alkoholom kako biste otopili pigment. pa isperite hladnom vodom. Ponovite dva do tri puta, a zatim istrljajte krpicom umočenom u deterdžent, pa operite u stroju za pranje rublja.

‘Ovo bi rješenje trebalo dobro funkcionirati kad su u pitanju lateks i akrilne boje na bazi vode‘, kaže dr. He. ‘Za boje na bazi ulja, ova bi otopina mogla pomoći prije nego se boja osuši. Ali nakon što se osuši, uklanjanje mrlja od uljane boje s tkanina može biti vrlo teško.‘

image

Tanini i antocijanini glavni su ‘krivci‘ za stvaranje mrlje od vina na tkanini

BILL SYKES/IMAGESOURCE/PROFIMEDIA

3) Crveno vino

Voda i etanol čine oko 98 posto sastava grožđa, dok preostala 2 posto uključuje tanine, pigmente koji se nazivaju antocijanini i kromofore, kojih se većina nalazi u koži grožđa. Tanini i antocijanini glavni su ‘krivci‘ za stvaranje mrlje na tkanini - vezat će se za tkaninu ako brzo ne obradite mrlju.

I kiselina u vinu također igra ulogu, pogotovo kad je u pitanju odjeća izrađena od prirodnih vlakana ili nekih sintetičkih vlakana, poput najlona. Da biste dobili predodžbu o učinku koji to može imati na vašu odjeću, dr. He kaže da se pamuk, kada se boji, pere kiselinom prije nanošenja boje. ‘Ovo pranje kiselinom otvara pore pamuka kako bi bolje upijao pigmente‘, kaže. ‘Dakle, kiselina u vinu koja dolazi u kontakt s vašom pamučnom odjećom djeluje isto - otvara pore pamuka. Kad se pigmenti iz kožice grožđa dokopaju do vlakana... to je kao da namjerno bojite svoju odjeću.‘

Stoga prvo pomiješajte jedan dio vodikovog peroksida i dva dijela vode. Ako ste kod kuće, odmah nanesite otopinu i enzimski deterdžent za pranje rublja na mrlju, ostavite da odstoji tri minute i operite u stroju za pranje rublja koristeći isti deterdžent s hladnom vodom.

image

Krv je oksidirajuća mrlja, i to posebno tvrdokorna, jednako neugodna za uklanjanje s posteljine i odjeće

DORIN PUHA/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

2) Krv

Bez obzira na to jeste li je pronašli na komadu odjeće ili omiljenoj posteljini, mrlja od krvi je neugodna stvar. Krv je još jedna oksidirajuća mrlja, i to posebno tvrdokorna - Dr. He kaže da će se njezine oksidativne komponente vezati za unutarnje slojeve tkanine.

Dr. He preporučuje namakanje krvlju umrljanog predmeta u hladnu vodu čim primijetite mrlju. ‘Utrljajte deterdžent za rublje u mrlju - ako deterdžent nije dostupan, kao alternativa se može koristiti sapun za ruke ili deterdžent posuđe,‘ kaže on. ‘Istrljajte mrlju ručno u hladnoj vodi nježno trljajući tkaninu. Isperite tkaninu pod hladnom vodom. Zatim odjeću ubacite u stroj za pranje rublja ili ga temeljito operite ručno.‘

Ako se mrlja osušila, imat ćete puno više muke. Dr. He predlaže namakanje predmeta na 20 minuta u mješavini hladne vode, kisikovog izbjeljivača i enzimskog deterdženta za rublje s proteazama. Dodaje da, u krajnjem slučaju, možete koristiti svoju slinu, koja sadrži proteaze, kako biste razbili mrlju od krvi. Ako se predmet može prati u stroju za pranje rublja, operite ga strojno koristeći taj enzimski deterdžent i izbjeljivač s kisikom. Osjetljivije komade operite ručno.

image

Mrlje od znoja treba ukloniti prije nego se pojavi ružna žuta ili siva boja

ANDRIY POPOV/PANTHERMEDIA/PROFIMEDIA

1) Mrlje ispod pazuha

‘Ako analizirate znoj, shvatit ćete da postoje dvije vrste‘, kaže dr. He. Jedan je (najveći dio tjelesnog znoja) pretežno sastavljen od vode, soli i malo tjelesnog ulja - sve to, kaže, nije tako teško ukloniti. Druga je vrsta znoj ispod pazuha, koji poprima drukčiji kemijski sastav kad uđemo u pubertet. E, tu se stvari kompliciraju.

Ovaj znoj uključuje proteine, lipide, ugljikohidrate i steroide, koji se zatim miješaju sa sebumom koji ‘u igru‘ donosi trigliceride, estere voska, skvalen i slobodne masne kiseline. Sav taj biološki materijali zatim se miješa s proizvodima koje nanosite ispod pazuha. ‘Stoga biološke tvari, rast bakterija te antiperspiranti i dezodoransi igrati značajnu ulogu u razvoju dosadnih žutih ili sivih mrlja‘, kaže dr. He.

Još jedna nezgodna stvar s mrljama od znoja jest da mogu biti nevidljive prije nego što požute, i tako se pomalo stvrdnjavaju na vašoj odjeći tijekom vremena. Mrlje mogu početi neugodno mirisati i prije toga, stoga obratite pažnju ako imate odjevni predmet koji neugodno miriše čak i nakon pranja.

Budući da je ovo još jedna oksidirajuća mrlja, najbolje je tretirati je što je prije moguće. Dr. He preporučuje da što prije operete svoju znojnu odjeću kako mrlja ne bi imala priliku oksidirati - tako ćete i ograničiti rast bakterija tijekom vremena. Kad perete takvo rublje, svakako koristite deterdžent s različitim enzimima koji mogu utjecati na više komponenti mrlje.

Kod odjevnih predmeta koji zaudaraju, ali još ne pokazuju znakove žute ili sive boje, namočite ih u deterdžent s enzimima, pa operite u stroju za pranje rublja u toploj vodi. Isto postupite i u slučaju kad već nastupi diskoloracija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 21:04