Iako se najčešće pojavljuje na zidovima i stolariji, plijesan se može razvijati i na nekim neočekivanim mjestima u domu. Poput tepiha. Štoviše, tepisi mogu leglo prljavštine i plijesni - potvrdio je to i Henry Paterson, stručnjak iz agencije za čišćenje Housekeep za britanski The Sun.
"Tepisi mogu biti utočište bakterija i gadosti koje se prenose s drugih mjesta, a unutar njihovih vlakana može se ‘zarobiti‘ i vlaga", rekao je Paterson, dodajući kako u zraku postoje i prirodne spore plijesni koji se mogu taložiti u tepisima, a kad se tome pridoda nepravilno očišćena vlaga u domu, nije iznenađujuće da tepisi mogu postati žarište za rast plijesni.
Istraživanje britanske tvrtke Factory Direct Flooring pokazalo je da je plijesan jedna od najčešćih bakterija na podovima, osobito na tepisima. Njihov eksperiment također je otkrio da je usisavanje najučinkovitija tehnika čišćenja plijesni, smanjujući njezinu prisutnost za 71 posto.
Ako je plijesan vidljiva, Aaron Christensen, stalni stručnjak za čišćenje u tvrtki Homeaglow, ima nekoliko savjeta za njezino čišćenje. Za tvrde podove (ali ne kamene) preporučio je miješanje bijelog octa ili limunovog soka i vruće vode u omjeru 1:8. Za lakirane podove preporučio je dodavanje žličice sredstva za pranje posuđa i žličice maslinovog ulja u mješavinu kako bi se zadržao sjaj, dok je za tepihe, odnosno njegove zahvaćene dijelove, preporučio sipanje praška za pecivo koji treba odstajati nekoliko sati prije usisavanja.
Britanski The Sun upozorava da se plijesan razvija tamo gdje postoji kondenzacija, koja nastaje kada topli zrak ‘udari‘ u hladniju površinu i stvori vlagu. Spore plijesni prisutne su u zraku tijekom cijele godine i šire se kada je vlaga prisutna šest sati. U kući je ova vlaga obično uzrokovana kondenzacijom koja nastaje tijekom tuširanja, sušenja odjeće ili kuhanja.
Važno je naglasiti da plijesan nije samo estetski problem, već može imati ozbiljne zdravstvene posljedice: utječe na dišne puteve, oči, kožu..., a respiratorni učinci vlage i plijesni mogu uzrokovati ozbiljne bolesti i, u najtežim slučajevima, smrt. U crnu statistiku ubraja se i mladić Awaab Ishak, koji je 2020. godine tragično preminuo nakon što je živio u jednosobnom stanu stambene zajednice u Rochdaleu, u širem Manchesteru, koji je bio prožet plijesni.
Dakle, ako pronađete plijesan u svojem domu, važno je brzo djelovati. Određenim mjerama možete i preventivno djelovati, sprečavajući njezino ponovno pojavljivanje. Odvlaživači zraka, redovito čišćenje i provjetravanje uobičajene su metode, ali ponekad nisu dovoljno učinkovite.
Jamie Jones, osnivač tvrtke Open Space Concepts, upozorio je kako pretjerano zalijevanje biljaka ili loša drenaža u teglicama može dovesti do nakupljanja vode u zemlji, stvarajući vlažnu okolinu, dok se otpalo lišće i organske tvari mogu razgraditi i dodatno pridonijeti nakupljanju vlage.
"Redovito pregledavanje i uklanjanje uvenulih dijelova biljaka ili raspadajućih biljnih tvari također može pomoći u kontroli razine vlage i smanjiti rizik od rasta plijesni", savjetovao je.
Dodao je kako bi bilo dobro razmisliti o dodavanju zaštitnih folija i samoljepljivih brtvi na prozore te naglasio kako je važno sanirati svaka curenja u domu, primjerice na vodoinstalacijama, krovištu...
Kako bi se spriječio rast plijesni, posebno u prostorijama sklonim nakupljanju vlage kao što su kupaonice i kuhinje, razina vlažnosti u domu trebala bi biti između 40 i 60 posto.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....