TOP SAVJETI

Pogreške koje radite kada vam se zamrznu cijevi: Ne treba vam vodoinstalater samo nemojte raditi ovo

 /SHUTTERSTOCK

Zima nam često u mislima budi slike toplih pokrivača, vrućeg kakaa i očaravajuće snježne padaline na kojima se želimo opustiti. Međutim, šarm sezone može brzo izblijediti i postati frustracija kad se suočite sa stvarnošću zamrznutih cijevi. Ovo se može činiti kao uobičajeni i manji problemi, ali definitivno mogu izazvati veću pustoš - poput ozbiljnog oštećenja vodom - na vodovodnim instalacijama i unutrašnjosti vašeg doma, osobito ako se ne kontroliraju. Zapravo, cijevi koje puknu zbog niskih temperatura uzrokuju milijune imovinskih šteta.

Zamrznute cijevi obično se događaju kada temperature padnu ispod - 6 C. U međuvremenu, duža razdoblja hladnog vremena također mogu povećati šanse za smrzavanje vaših cijevi ako nisu dovoljno zaštićene za zimu. Imajte na umu da uobičajene pogreške prilikom pokušaja odmrzavanja mogu biti kontraproduktivne, pa čak i opasne. Poduzimanje pravih koraka i izbjegavanje ovih pogrešaka pri radu sa zamrznutim cijevima može vas spasiti od gubitka vremena i novca. Možete zaštititi svoj dom i sebe od budućih glavobolja.

image
ALENA ZHARAVA/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Ne zatvarajte odmah dovod vode

Zatvaranje dovoda vode jedan je od najbitnijih prvih koraka kada imate posla sa zamrznutim cijevima. Ako to ne učinite, mogli biste se suočiti s katastrofalnim posljedicama kada voda iznutra ponovno počne teći, kao što je mogućnost puknuća ili pucanja cijevi zbog porasta pritiska. Tko se želi baviti popravkom štete od vode dok pokušava popraviti zamrznute cijevi u isto vrijeme?

Možete izbjeći ovu situaciju ako se samo sjetite zatvoriti ventil za dovod vode čim posumnjate da je u vašem domu zamrznuta cijev. Ovaj se ventil obično nalazi u blizini vodomjera ili na ulazu u glavni vodovod. Ovaj korak predostrožnosti smanjuje rizik od oštećenja vodom kada se cijev otopi.

Definitivno ne želite biti među vlasnicima kuća koji često čine ovu pogrešku i onda se suočavaju s vodom natopljenim podovima, uništenim namještajem i skupim popravcima.

image
YEONGSIK IM/GETTY IMAGES

Ne otvaranje slavine prije odmrzavanja zamrznutih cijevi

Još jedna česta pogreška koju čine vlasnici kuća je zanemarivanje otvaranja slavina spojenih na zamrznute cijevi. Ovaj korak je važan jer omogućuje da pritisak napusti cijev dok se led topi. Ako se slavina ostavi neotvorena, tada pritisak unutar cijevi izazvan zarobljenom otopljenom vodom može dovesti do pucanja ili eksplozije. Kako biste to izbjegli, ne zaboravite otvoriti i tople i hladne ručke priključene slavine kada pokušavate locirati zahvaćenu cijev. Ova mala, ali ključna radnja stvara točku ispuštanja vode i sprječava stvaranje pritiska.

Osim sprječavanja oštećenja, otvaranje slavine također može pružiti vizualni znak za praćenje napretka kada imate posla sa zamrznutim cijevima. Kad se led počne topiti, primijetit ćete kako curi voda. To znači da se cijev otapa i da radite odgovarajuće korake. Imajte na umu da je strpljenje ključno, a forsiranje procesa ili ignoriranje potrebe za otpuštanjem pritiska može dovesti do većih problema.

image
OLENA VASYLIEVA/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Pokušaj otapanja otvorenom vatrom

Razumljivo je da nas sve uhvati panika kada se suočimo sa zamrznutim cijevima. Nažalost, mnogi vlasnici kuća pribjegavaju korištenju ekstremnih izvora topline, poput otvorenog plamena, kako bi odmah vratili tekuću vodu. Iako se može činiti kao brzo rješenje, ovaj je pristup zapravo iznimno opasan i mogao bi dovesti do novih glavobolja.

Korištenje puhaljki i drugih izvora otvorenog plamena predstavlja značajnu opasnost od požara, posebno u zatvorenim prostorima ili u blizini zapaljivih materijala. Ekstremna vrućina može dovesti do temperatura daleko iznad onih koje su sigurne za cijevi. To može dovesti do toga da se ove smrznute cijevi ne samo odmrznu, već i puknu. Primjenom ove metode također postoji rizik od oštećenja okolnih područja, poput zidova i izolacije, između ostalog.

Umjesto toga možete odlučiti koristiti sigurnije alate ili metode poput korištenja sušila za kosu, grijaćeg jastuka ili toplih ručnika. Ali uvijek pazite da se ti predmeti koriste u skladu sa svojim sigurnosnim smjernicama kako biste spriječili nezgode. Primjer je da nikada ne biste trebali ostavljati grijač bez nadzora ili koristiti sušilo za kosu u blizini vode.

image
VICTORASS88/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Zagrijavanje smrznutih cijevi brzo i intenzivno

Da, možda koristite sigurnije izvore topline kada imate posla sa zamrznutim cijevima u svojim domovima. No čak i u tom slučaju, mnogi ljudi i dalje rade istu pogrešku grijanja prebrzo ili intenzivno. To znači da odmah koristite visoku temperaturu ili radite nejednake pokrete u primjeni topline. Također je važno napomenuti da nagle promjene temperature mogu oslabiti materijal cijevi koji je već možda ugrožen ili oštećen smrzavanjem. To može dovesti do malih pukotina koje mogu proći nezapaženo dok ne bude prekasno.

Stoga je ključno da smrznutu cijev odmrznete na siguran način, a to se može učiniti laganim primjenom dosljedne topline. Možete započeti zagrijavanjem područja najbližeg slavini prije postupnog kretanja duž smrznute cijevi. Grijač postavljen na sigurnu udaljenost ili sušilo za kosu postavljeno na nisku razinu može poslužiti u tu svrhu. Ne žurite s procesom jer sporo i postojano odmrzavanje smanjuje rizik od oštećenja.

Također je bitno da pratite napredak odmrzavanja zamrznutih cijevi. Često provjeravajte stanje cijevi i slušajte ima li neobičnih zvukova dok prolazite kroz proces. Ovi zvukovi — pucketanje ili šištanje — mogu ukazivati ​​na problem, a proaktivnost može smanjiti vjerojatnost nanošenja dodatne štete. Ali ako niste sigurni kako postupiti, najbolje je konzultirati se s profesionalnim vodoinstalaterom kako ne biste ugrozili svoj dom i sigurnost.

image
TBOEHNER/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Ne provjeravajte curenje cijevi nakon odmrzavanja

Prečesto vlasnici kuća pretpostavljaju da je posao gotov nakon što se cijev otopi i protok vode ponovno uspostavi. Međutim, ako ne provjerite ima li curenja u cijevima, to može dovesti do značajnog oštećenja vodom tijekom vremena. Upamtite da su pukotine ili slabe točke mogle nastati tijekom procesa zamrzavanja, čak i ako nisu odmah vidljive.

Možete spriječiti buduće glavobolje tako da odmah pregledate cijelu duljinu cijevi ima li znakova curenja ili kapanja vode. Ne zaboravite obratiti pozornost na spojeve jer su to uobičajene slabe točke. Odmah ponovno zatvorite dovod vode ako pronađete curenje kako biste izbjegli poplavu. Također možete izvršiti privremene popravke poput trake za cijevi ili epoksidnog kita za kratkoročna rješenja, ali ne bi trebali zamijeniti profesionalni popravak, osobito ako niste sigurni u postupak.

Također je najbolje pripaziti na vodomjer nakon ponovnog uspostavljanja protoka vode. Provjerite postoji li neuobičajeno visok porast očitanja jer bi to moglo ukazivati ​​na skriveno curenje. Ali osim toga, ne odričite se redovitog održavanja, koji su važni za sprječavanje daljnjih problema i zaštitu vašeg doma od skupih popravaka!

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
05. siječanj 2025 09:00