ZAŠTO SE DOGAĐA?

Samo 5 posto odraslih priča u snu: Ovaj fenomen nije uvijek bezazlen

Ilustracija

 /SHUTTERSTOCK

Parasomnije su smetnje ponašanja koje se pojavljuju za vrijeme spavanja: za mjesečarenje se službeno kaže somnambulizam, za škripanje zubima bruksizam, a za pričanje u snu somnilokvija. Potonji, sasvim logično, karakterizira pričanje, pa čak i vrištanje u snu. Iako neki neće ni znati da su pričali u snu, drugima će to biti duhovito, a trećima možda i neugodno iskustvo.

Prema istraživanjima, oko 50 posto djece u dobi od tri do deset godina priča u dnu, dok samo pet posto odraslih ima tu pojavu, piše Espreso, dodajući kako stručnjaci vjeruju da je pričanje u snu nasljedno, ali još uvijek nije potpuno jasno zašto se događa.

Iako se pričanje u snu najčešće događa tijekom dubokog sna, može se dogoditi u bilo kojoj fazi sna. U većini slučajeva potpuno je bezopasno, ali u rijetkim situacijama može biti znak poremećaja spavanja ili određenog zdravstvenog stanja. Djeca koja imaju noćne more često vrište, galame i udaraju te ih je teško probuditi. Također, postoji poremećaj ponašanja tijekom REM faze sna koji može rezultirati vikom i nasilnim ponašanjem. U takvim se situacijama savjetuje razgovor s liječnikom.

Stručnjaci vjeruju da je nedostatak sna jedan od glavnih uzroka pričanja u snu kod odraslih, stoga preporučuju izbjegavanje stresa i pravovremeni odlazak u krevet, ne bi li se osigurala dovoljna količina sna.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. kolovoz 2024 05:58