Kvaliteta zraka u većim gradovima u Hrvatskoj, naročito zimi, u konstantnom je padu. Početkom prosinca zrak u Zagrebu je bio toliko onečišćen da na stranicama s mjernim podacima uz ime glavnog grada Hrvatske stoje upozorenja poput ‘Izbjegavati sportske aktivnosti na otvorenom‘, ‘Nije preporučljivo izvoditi van bebe i malu djecu‘ i ‘Ne konzumirajte hranu na otvorenom‘.
Ali stručnjaci upozoravaju na činjenicu koja zvuči još alarmantnije: posljednji podaci američke Agencije za zaštitu okoliša pokazuju da je zrak unutar stambenih i poslovnih prostora još gore kvalitete nego onaj vani - čak i u najvećim gradovima. Pokazatelji su šokantni, prema njima je onečišćenje zraka u zatvorenim prostorima u prosjeku čak 2 do 5 puta gore od onog na otvorenom. U ekstremnim slučajevima se pokazalo da je zrak u zatvorenom prostoru i do 100 puta (!!!) lošiji od onog vani.
Ako uzmemo u obzir statistiku koja kaže da prosječni Hrvat provede 87 posto dana u zatvorenom, a da je situacija i u našim domovima slična, onda ovi brojevi imaju posebnu težinu. Situacija je posebno loša za ljude sklone oboljenjima dišnih putova i one koje muče alergije.
Onečišćenje zraka u zatvorenim prostorima drukčije je prirode od vanjskog onečišćenja. Dok su najveći krivci za lošu kvalitetu zraka na otvorenom promet i industrija, u zatvorenom je to prašina. Uz nju, u onečišćivače spadaju i industrijska sredstava za čišćenje te čestice iz građevinskog materijala, namještaja i tekstila, poput tepiha. Oni također pridonose lošijoj kvaliteti zraka, a mogu dovesti i do zdravstvenih komplikacija.
Posljedice loše kvalitete zraka pogađaju sve članove kućanstva, čak i vaše kućne ljubimce. Stoga je na vama da učinite sve ne biste li poboljšali kvalitetu zraka u vašem stambenom prostoru. Jedna od stvari koju je najlakše napraviti jest svakodnevno dobro prozračiti prostorije. To je naročito važno činiti pri čišćenju industrijskim sredstvima te pri kuhanju. Držite li zimi zatvorene prozore dok kuhate, vodena bi para mogla potaknuti nastanak plijesni, što dodatno onečišćuje zrak i smanjuje kvalitetu života.
Ako vam je teško osigurati nesmetano strujanje zraka izvana, razmislite o aparatima koji će vam u tome pomoći, poput pročistača zraka ili odvlaživača zraka. To je rješenje skuplje, ali drastično podiže kvalitetu zraka koji vi i vaši ukućani svakodnevno udišete.
Također je potrebno redovito usisavati tepihe i čistiti sav namještaj obložen tekstilom, poput sjedaćih garnitura. Što manje prašine ostane u njima, to će je se manje otpuštati u zrak, čime će zrak biti kvalitetniji. Ako na sofi imate puno ukrasnih jastuka, i njih valja redovito čistiti i mijenjati im jastučnice.
Ne treba ni spominjati koliko štetno na kvalitetu zraka u zatvorenom djeluje pušenje. Ako baš morate, to obavite na balkonu ili barem uz otvoren prozor - iako bi najbolje bilo da prekinete s tom štetnom navikom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....