Postoje kućanski poslovi koje volimo raditi i ne predstavljaju nam problem. S druge strane, za neke se danima mentalno spremamo, ne bismo li odgodili tu neugodnu dužnost na još neko vrijeme. Čišćenje hladnjaka nije naročito zahtjevan posao, ali se zato uvijek mučimo s otapanjem leda u zamrzivaču.
Led, koji se tijekom rada zamrzivača nakupi, ponekad nam bitno smanji korisnu prostor - što dulje odlažemo taj posao, to se više leda skuplja na stranicama zamrzivača. Onda slijedi mučno topljenje leda i skupljanje vode koja curi na sve strane, a oni s ‘kratkim fitiljem‘ čak posežu i za trganjem leda - što proizvođači hladnjaka nikako ne preporučuju.
Moderni zamrzivači nude ‘no frost‘ tehnologiju, koja bi nam trebala uštedjeti živce i lišiti nas borbe protiv ledenih naslaga, ali ni to ne jamči da se led ponekad neće ipak pojaviti. Uzrok tome je vlaga i višak tekućine, koji mogu potjecati iz namirnica koje nismo dobro zatvorili u posude ili upakirali.
Ali postoji način da se i tome doskoči. Pri sljedećem čišćenju zamrzivača, prvo otopite led i svu vodu dobro obrišite sa stijenki zamrzivača. Nakon što ste to napravili i stijenke zamrzivača postanu suhe, lagano ih premažite tankim slojem jestivog ulja. Ulje će spriječiti ili barem znatno otežati stvaranje novih naslaga leda na stranicama zamrzivača.
Pomognite svom zamrzivaču i tako što ćete svu hranu koju stavljate u njega dobro zapakirati. Najbolje je koristiti posude s hermetičkim zatvaračima, koje sprječavaju širenje vlage iz zapakirane hrane. Namirnice možete pakirati i u najlonske vrećice, najbolje one s plastičnim zatvaračem - glavno da hrana ne bude u dodiru s hladnim zrakom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....