SVE NA JEDNOM MJESTU

Što oprati, što dezinficirati, a što jednostavno baciti? Ultimativni vodič za novogodišnje čišćenje doma

 SHUTTERSTOCK

Svaka nova godina je prilika za novi početak. Novogodišnje odluke, poput onih da ćete manje trošiti, a više vremena provoditi vježbajući, početkom siječnja su pažljivo upisane na prvim stranicama godišnjih planera. S druge strane, jedna važna odluka, da svoj dom održavate čistim, često ne ulazi u ‘top 5‘ novogodišnjih odluka.

A trebala bi. Jer održavati prostor u kojem živite čistim, organiziranim i funkcionalnim jedna je od najvažnijih. Čistite li redovito, nećete morati trošiti vrijeme na ‘generalno čišćenje‘, a život će vam biti jednostavniji i ljepši.

Svi kućanski predmeti i površine koje svakodnevno koristimo mogu se prilično zaprljati, pa se ponekad pitamo koliko ih često zapravo treba čistiti. Ali ponekad je potrebno neke stvari i baciti, kako biste bili sigurni da opasne bakterije ne prežive u vašem prostoru. Alyssa Shaffer, novinarka portala Better Homes & Gardens, donijela je popis stvari koje treba redovito čistiti, koje dezinficirati, a koje jednostavno - baciti.

image

Držač četkica za zube lako može postati leglo bakterija

SHUTTERSTOCK

Predmeti koje biste redovito trebali prati i čistiti (a na koje ponekad zaboravite)

Za pranje ovih predmeta možete koristiti sapun i vruću vodu ili razrijeđena sredstva za čišćenje.

1) Zdjele kućnih ljubimaca

Svakodnevno perite posude za hranu za kućnih ljubimaca vrućom vodom i deterdžentom za pranje posuđa. I njihove se posude bez problema mogu prati u perilici posuđa. Važno je samo da ih dobro isperete kako biste bili sigurni da na njima nije ostalo deterdženta.

2) Držač četkice za zube

Svaki tjedan čistite držač četkice za zube. Prljavština se može nakupiti na dnu posude ili oko mjesta gdje se nalaze četkice za zube, posebno ako držač držite sa strane umivaonika. Jer sigurni smo da ne želite bakterije na stvari koju (doslovno) stavljate u usta...

3) Aparat za kavu

Da biste očistili aparat za kavu, jednom tjedno pokrenite ciklus s octom i vodom. Znakovi da je vrijeme za čišćenje: gorak okus kave, neugodan miris ili neobični zvukovi koji dolaze iz aparata za kavu. I zapamtite da nije dovoljno samo povremeno aparat prebrisati krpom za prašinu - treba ga cijelog rastaviti i pošteno oprati.

4) Košara za prljavo rublje

Sigurno se pitati zašto čistiti nešto u što bacamo prljavu odjeću i ručnike koji će se ionako prati. Odgovor je jednostavan: čišćenje će spriječiti širenje bakterija (i neugodnog mirisa!) s prljavog rublja na čistu odjeću. Operite svoju košaru za rublje vrućom vodom i deterdžentom barem jednom mjesečno. Ako je košara od tkanine, bacite je u perilicu zajedno s odjećom.

5) Jastuci

Jastučnice perete redovito, ali ne zaboravite oprati i sam jastuk. Grinje i mrtve stanice kože tijekom vremena se nakupljaju u i na jastuku i mogu uzrokovati alergije. Nastojte prati jastuke kvartalno. Možete ih staviti u perilicu rublja na ciklusu za osjetljivo rublje.

image

Kuhinjski sudoper treba dobro oprati nakon svake uporabe

SHUTTERSTOCK

Kućne površine za dezinfekciju

Klice se mogu nakupiti na područjima koja često dodirujemo; kako biste ih se riješili, prvo ih operite sapunom i vodom (ili proizvodima prikladnim za površinu koju čistite), zatim upotrijebite dezinficijens. Ne zaboravite dezinficijens ostaviti da odstoji nekoliko minuta prije brisanja.

1) Kuhinjski sudoper i radne površine

Kuhinjske površine su potencijalno najprljavije površine u kući, već i zbog toga jer na njima pripremamo hranu (naročito sirovo meso). ‘Trebali biste pretpostaviti da se bakterije sa sirovog mesa skupljaju u odvodu, a jedini dobar način da ih se riješite je prskanje dezinficijensa u sudoper i odvod‘, predlaže dr. Jennifer J. Quinlan, profesorica i izvršna direktorica istraživačkog centra za sigurnost hrane Sveučilišta Prairie View A&M u Teksasu.

2) Dugmad i ručke klasične i mikrovalne pećnice

Sva ta masnoća i prljavština od kuhanja, zajedno s uljem s vaših ruku, nakupljaju se na dugmadi i ručkama pećnica i ploče za kuhanje. Pošpricajte ih dezinfekcijskim sprejom (vrstom koja uništava 99,9% klica i bakterija) dok čistite nakon večere.

3) Ručka hladnjaka

Prljavim rukama dodirujete ručku na vratima hladnjaka više puta dnevno. Stoga ih svakodnevno prebrišite dezinficijensom. Može i dvaput dnevno, kad je u pitanju sezona prehlade i gripe.

4) Kvake na vratima

Kvake na vratima - posebno kvake na kupaonskim i ulaznim vratima stana - imaju posla s puno ruku. A nisu sve čiste... Zato ih redovito očistite dezinficijensom kad god stignete, napravit ćete sebi i ostalim ukućanima veliku uslugu.

image

Toaletne četke sa silikonskim vlaknima trajnije su od onih s najlonskim

SHUTTERSTOCK

Predmeti koje treba baciti (i kad)

Mnogi predmeti korišteni pri čišćenju vašeg doma imaju relativno kratki vijek trajanja. Dobro pravilo je zamijeniti ih čim poprime neugodan miris ili su oštećeni. Evo koliko ih se dugo može koristiti.

1) Kuhinjska spužva

Spužva osvaja nagradu kao najrizičniji predmet u domaćinstvu. Bakterije na njoj mogu preživjeti tjednima, pa čak i mjesecima u pravom okruženju. Spužvu biste trebali čistiti redovito, nakon svakog pranja, a mijenjati je svaka 2-3 tjedna.

2) Toaletna četka

Dezinficirajte četku za WC školjku barem jednom tjedno, a zamijenite je svakih 6 do 8 mjeseci. Četke s najlonskim vlaknima treba mijenjati češće od onih sa silikonskim.

3) Metla

Zamijenite svoju metlu jednom godišnje. Ako između čekinja vidite praznine ili su čekinje istrošene, pohabane ili se lome, vrijeme je da nabavite novu.

4) Filtri usisavača

Većina proizvođača preporučuje promjenu filtra u usisavaču svaka 3 do 6 mjeseci, ali različite vrste filtara imaju različite vjekove trajanja. Provjerite u uputstvima ritam promjena filtra, te prilagodite činjenici koliko često usisavate.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
01. siječanj 2025 15:38