Blagdanski darovi iz kućne radinosti su praktični, s posebnom dozom osobnosti, a i blagotvorno djeluju na kućni budžet. Osim u jednoj situaciji - kad pri izradi originalne čestitke superljepilom zamrljate rukave omiljene veste ili košulje.
Ali ne očajavajte, nema potrebe da omiljeni komad odjeće bacite u koš za smeće. Ukloniti superljepilo s odjeće teže je nego ukloniti obično ljepilo - superljepilo je proizvod koji nije na bazi vode i ispiranje vodom neće riješiti problem. Trebat će vam nešto malo jače - aceton. Budite posebno oprezni kad koristite ovaj proizvod na osjetljivim tkaninama i obavezno prvo testirajte na najmanje primjetnom dijelu odjevnog predmeta.
Za uklanjanje mrlje od superljepila trebat će vam žlica ili četkica za zube, aceton, brusni papir sitnog zrna, čista krpa (ili komad vate) i deterdžent za pranje rublja. Prvo pustite da se mrlja od superljepila osuši. Kad je osušena, mrlju možete pokušati izribati ili ostrugati žlicom, iako ne očekujte čuda.
Aceton je jedna od rijetkih kemikalija koje mogu prodrijeti kroz superljepilo. (Učinkovit je na tkaninama, a možete ga koristiti i u slučaju da superljepilom zalijepite prste.) Nanesite aceton na komad vate ili čistu krpu i nježno brišite ili tapkajte mrlju s obje strane tkanine, s vanjske strane prema unutra.
Zatim suhom krpom ili četkicom za zube nježno istrljajte ostatke ljepila na tkanini. Ako ljepilo i dalje ostaje na tkanini, brusnim papirom lagano prelazite preko ostataka ljepila, pazeći pritom da ne uništite samu tkaninu.
Završni korak uklanjanja mrlje od superljepila s odjeće je pranje u stroju za pranje rublja. Ali izaberite program na najnižoj temperaturi jer bi pranje u vodi više temperature dodatno moglo učvrstiti ljepilo u tkaninu. Pritom koristite kvalitetan deterdžent za pranje rublja kako biste u potpunosti uklonili ostatke ljepila.
Prije sušenja odjevnog predmeta provjerite jeste li mrlju u potpunosti uklonili, jer ćete nakon pranja u stroju za pranje rublja osušenu mrlja od superljepila puno teže ukloniti. Ako primijetite ostatke ljepila, jednostavno odjevni predmet vratite u stroj i ponovno operite. Ako mrlja ostane i nakon drugog pranja, ne stavljajte tkaninu u sušilicu jer će se mrlja samo dodatno učvrstiti. U ovoj fazi najbolje je odnijeti odjevni predmet u profesionalnu kemijsku čistionicu, to je onda posljednja prilika da ga spasite.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....