Istraživanje prije kupnje obavezna je aktivnost, pogotovo kada kupujete nešto što ćete koristiti godinama. Jedan od takvih elemenata je kuhinjski sudoper. Kako započeti potragu za ovim kuhinjskim elementom? U nastavku ćemo vam skrenuti pažnju na neke karakteristike koje trebate uzeti u obzir te njihove dobre i loše strane. Kada pomno promislite o ovim karakteristikama, bit ćete spremni odabrati sudoper koji će savršeno odgovarati vama i interijeru vaše kuhinje.
VELIČINA SUDOPERA
Kako biste pravilno odabrali veličinu sudopera, prije svega trebate uzeti u obzir dvije stvari. Prva je veličina vaše kuhinje. Sudoper će najčešće doći s kuhinjom, ali ako ga birate sami, druga stvar koju trebate uzeti u obzir je vaš način života. Koliko vam je sudoper potreban, imate li i perilicu za posuđe?
Osim malog i velikog sudopera, birat ćete između dvostrukog i jednostrukog. Dvostruki ima dvije rupe za slavinu, dok jednostruki može imati jednu rupu za sudoper i eventualno dodatnu površinu za odlaganje posuđa.
OBLIK SUDOPERA
Znamo, okrugli sudoperi tako dobro izgledaju u svim onim kuhinjama na Pinterestu. Ovdje je ponovno važno uzeti u obzir svoje navike u kuhinji. Okrugli sudoper može biti idealan ako je većeg promjera, međutim ako je manjeg promjera i nema dodatne površine oko sebe, morat ćete jako pažljivo prati posuđe. Osim toga, okrugli sudoperi su idealna opcija ako ste kao mjesto za sudoper odabrali kut kuhinje, a i jednostavniji je za čišćenje od klasičnog pravokutnog sudopera.
Postoje još i pravokutni sudoperi velikih dimenzija i dubina, međutim, oni su najčešće za potrebe restorana.
MATERIJAL
Materijal zna činiti veliku razliku uređenju kuhinjskog interijera. Razlikujemo većinom sudopere od nehrđajućeg čelika, keramike, odnosno, porculana, granitne i sudopere od prirodnog kamena.
Nehrđajući čelik je najčešće korišten materijal. Izdržljiv je i jednostavan za čišćenje, a jedina mana mu je ta što se neće najbolje uklopiti u baš svaki interijer. Iako smo se na ovaj izgled sudopera naviknuli tijekom godina u svim izdanjima naših kuhinja, moramo priznati kako bi se često ipak bolje uklopio neki granitni sudoper, zar ne?
Keramički, odnosno, porculanski sudoperi nisu tako česti u kuhinjama, uglavnom ih imamo u kupaonicama. Granitni sudoperi većinom su izrađeni od kvarca, koji je najčvršći dio granita, a miješaju se sa smolom. Zbog toga su jako izdržljivi i otporni na ogrebotine te mrlje od vode. Interijeru daje elegantan izgled, kao i sudoper od prirodnog kamena.
Kameni sudoperi interijerima daju poseban štih, pogotovo ako se uklapa u rustikalno uređenje ili je dio renovacije neke starije kuhinje. Ovisno o načinu obrade, može izgledati i vrlo moderno i luksuzno. Jedina mana mu je to što nije otporan na ogrebotine i zahtijeva posebno održavanje. Osim toga, ovo je najčešće najskuplja opcija.