Pranje rublja zimi zahtijeva posebne korake: samo pran je nije problem, ali zato sušenje u zatvorenom prostoru jest. Osim što podiže vlažnost prostora, zbog rublja koje se suši - naročito operete li nekoliko mašina za redom - moglo doći i do pojave plijesni.
S druge strane, postoje odjevni predmeti koji su nam dragi, a ne želimo ih prati nakon samo jednog nošenja - poput vesta, džempera, debljih dolčevita. Te odjevne predmete obično ne nosimo na golu kožu i računamo da se nećemo uznojiti - a ako se to i dogodi, da će majica ili potkošulja upiti znoj i neugodni miris.
Ali to se ponekad ne dogodi, pa i vesta ili džemper također poprime neugodni vonj znoja. Trebamo li ih odmah oprati ili možemo li se još jednom ‘prošvercati‘ u njima? Naš je savjet uvijek pranje, ali ako baš morate sutra nositi tu vestu, evo kako se barem riješiti neugodnog mirisa znoja - bez pranja u stroju za pranje rublja.
Kako ukloniti miris znoja s odjeće (bez pranja)?
1) Zračite odjeću na suncu
Provjetravanje odjeće na suncu vjerojatno je najjednostavnija metoda za uklanjanje mirisa znoja iz odjeće bez pranja. Osim što će se odjeća izračiti, sunčeva će svjetlost ubiti bakterije i pomoći odstraniti neugodan miris iz tkanine.
2) Poslužite se sodom bikarbonom
Kad je pranje i čišćenje u pitanju, soda bikarbona neopjevani je junak brojnih bitaka, uglavnom zbog svojih antibakterijskih svojstava. Ona će pouzdano ukloniti klice koje uzrokuju neugodne mirise s vaše odjeće. Dovoljno je da pomiješate pastu od sode bikarbone i malo vode, okrenite odjeću naopačke i namažite pastom područja koja ne mirišu najbolje. Kad se pasta osuši, samo je iščetkajte.
3) Poprskajte otopinu limunovog soka
Kao i soda bikarbona, antibakterijska svojstva ima i limunov sok. Uz ostalo, to je i prirodni dezodorans ugodnog mirisa, što ga čini odličnim sredstvom za uklanjanje vonja plijesni s odjeće. Pomiješajte žlicu limunova soka u 2 dcl vode i stavite u čistu bocu s raspršivačem. Lagano poprskajte odjeću i objesite je da se osuši. Ovaj je pripravak najbolje primijeniti na odjeći svijetlih boja jer limun ima blago izbjeljujuće svojstvo.
4) Koristite ‘žesticu‘
Votka ubija bakterije kojima možemo ‘zahvaliti‘ na neugodnom vonju znoja. Pomiješajte dva dijela votke s jednim dijelom vode u bočici s raspršivačem, a zatim poprskajte znojne dijelove odjeće. Votka će se brzo osušiti - i neće ostaviti miris alkohola.
5) Stavite odjeću u zamrzivač
‘Kako to mislite, u zamrzivač?‘, već čujemo kako se u čudu pitate. Možda nije konvencionalna, ali ova je metoda začuđujuće učinkovita u borbi protiv neugodnog mirisa znoja. Jednostavno, stavite odjevni predmet u plastičnu vrećicu i ostavite ga preko noći u zamrzivaču. Tako ćete ubiti bakterije koje uzrokuju miris znoja i ujutro dobiti mirisniji odjevni predmet. (Prije odijevanja ga ipak zagrijte, samo ne u mikrovalnoj:)
Kako ukloniti mrlje od znoja s odjeće bez pranja
1) Limunov sok ponovno spašava stvar
Riješili ste se neugodnog mirisa, ali ostale su mrlje ispod pazuha? I za to ima lijeka. Mrlje možete poprskati limunovim sokom i ostaviti ih nekoliko sati, a zatim isprati.
2) Kao alternativu koristite vodikov peroksid
Vodikov peroksid je poznat kao sredstvom koje domaćice koriste za uklanjanje mrlja od znoja. Primijenite istu metoda kao i kod limunovog soka. Ali vodite računa i o činjenici da bi vodikov peroksid mogao izbijeliti obojenu odjeću, upozoravaju na portalu Cleanipedia: za svaki slučaj prvo aplicirajte na dio koji se najmanje vidi pri nošenju.
3) Napravite pastu od sode bikarbone
Soda bikarbona ne pomaže samo pri uklanjanju neugodnih mirisa, ona se može koristiti i za uklanjanje mrlja. Isperite vodom mrlju od znoja, zatim pomiješajte sodu bikarbonu s malo vode i tu pastu nježno utrljajte u umrljanu tkaninu. Isperite običnom vodom sat vremena.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....