Kasna jesen i zimsko razdoblje u brojnim su zatvorenim prostorima, nažačlost, sinonimi za pojavu plijesni. Nju obično stvara kondenzacija koja nastaje pri velikim temperaturnim razlikama u vanjskom i unutarnjem prostoru radi čega dolazi do nakupljanja vode, odnosno vlage u zidovima koja je pogodno "stanište" za ove neželjene gljivice jer, osim što loše izgledaju, mogu izazvati neugodne mirise i respiratorne, odnosno probleme sa zdravljem.
Donedavno je obični izbjeljivač, među pukom poznatiji i kao "varikina" slovio za najuspješniji kućni sastojak za borbu protiv plijesni na zidovima, no ljubitelji alternativnog, zdravijeg pristupa održavanju kućanstva predlažu zamijeniti ga jednim drugim, još jeftinijim kućnom sastojkom, prenosi Mirror.
Riječ je o običnom nerazrijeđenom octu, a trik za uspješnije uklanjanje plijesni sa zidova pomoću njega jest da ga se ulije u bocu s raspršivačem, koja će ravnomjernije nanijeti ocat na zid i osigurati da ne ostaju prazne, nezahvaćene površine. No, ono što je jako važno prije korištenja ove metode je da zid nije prethodno tretiran gorenavedenim izbjeljivačem ili sredstvom za uklanjanje plijesni koje ga sadrži.
U sastavu izbjeljivača je, naime, navodi se u članku, natrijev hipoklorit, koji u dodiru s octenom kiselinom može izazvati neželjene i po zdravljevrlo opasne kemijske reakcije. Stoga, ako ste ove sezone već započeli s uklanjanjem plijesni pomoću takvih sredstava, za alternativni zdraviji pristup nažalost ćete morati pričekati iduću godinu.
Ono što u ovom trenutku može dodatno pomoći za smanjenje pojave plijesni pa samim time i manjim korištenjem jakih sredstava jest svakodnevno provjetravanje i brisanje prozorskih stakala suhom krpom s upijajućim vlaknima. Tako će se smanjiti količina vlage u prostoru, a posljedično i pojava plijesni.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....