Ukrasite svoj dom

Uvijek tako divne dalije!

Evo kako postići predivan izgled dalija, najljepšeg jesenskog cvijeća što dulje!

Dalije su prekrasne gomoljaste trajnice iz obitelji Asteraceae (glavočika). Porijeklom su iz Mexica, Srednje Amerike i Kolumbije. Postoji najmanje 36 vrsta i jako mnogo varijeteta ove vrste (preko 20000 kultivara), ima i niskih i visokih, jednostrukih, dvostrukih, kaktus….svaka je vrsta posebna na svoj način. Mogu biti niske od nekih 10-15 cm, pa sve do visokih koje narastu i preko 1,5 metra u visinu.

Povijest dalija kakvu danas znamo jako je zanimljiva. Porijeklom su iz Meksika, Srednje Amerike i Kolumbije. Prvi su se s njima upoznali botaničari koji su pratili španjolske konkvistadore prilikom istraživanja u Meksiku, te su otkrili da domoroci koriste stabljike dalija (dahlia imperialis – drvo dalija) kao cijevi za dovod vode s planinskih potoka u svoja sela. Gomolje dalija su Asteci pekli i kuhali, a od sušenih gomolja radili brašno. Iako su dalije bile "otkrivene” već u 16-tom stoljeću, u Europu su donesene tek 1789. godine i to tri vrste: dahlia cocainea, dahlia pinnata i dahlia rosea.

Ove tri vrste preteča su današnjih dalija. Dalija je dovezena u Europu kao povrće i prvo se u tu svrhu uzgajala. Štoviše, i švedski botaničar Andreas Dahl, po kojemu je dalija dobila ime, smatrao ju je povrćem. Međutim, početkom 1800-tih u Belgiji je uzgojena prva dupla dalija, i nakon toga sve se više uzgaja u ukrasne svrhe.

Dalije su idealno cvijeće za našu klimu. Kada većina cvijeća počne venuti u vrtu, dalija će i dalje cvjetati i ukrašavati vrt. Prema tome, obratite pažnju na plan vrta. Sva ona mjesta koja će ostati bez cvijeća već od srpnja popunite s dalijama.

Što se tiče sadnje, nemojte žuriti sa sadnjom gomolja. Kada prođe opasnost od mraza posadite dalije u zemlju. Najčešće se sade krajem travnja i početkom svibnja kada je temperatura tla iznad 15ºC. Sade se na mjestima gdje će imati jutarnje sunce i minimalno 6 sati direktnog sunca. Najbolje će uspjeti u blago kiselom tlu koje je dobro drenirano i bogato hranljivim sastojcima.

Zbog toga iskopajte malo veće rupe i gomolje zatrpajte s kompostom pomiješanim sa sitnom zemljom ili pijeskom. Dalije sadite u grupama. Grupirajte ih prema boji, visini. razmak između visokih biljaka neka bude oko 50 cm, a između patuljastih dalija oko 20 cm. Prije sadnje izvršite pregled gomolja. Svaki gomolj koji trune ili je suh nemojte saditi, ili ga posadite na mjesto gdje se neće primijetiti iako ne uspije. Gomolje koji su dobili okice slobodno posadite. Sadite ih na dubinu od oko 20 cm s okicama okrenutim na gore. Dalija će početi cvjetati nakon osam tjedana nakon sadnje, odnosno sredinom srpnja. Gomolj ne trebate zalijevati odmah nakon sadnje. Tek nakon što se pojavi zeleni izdanak iz zemlje počnite s redovitim zalijevanjem biljke.

Osvježite odrezane cvjetove dalije s malo vruće vode. Zagrijte vodu dok ne proključa te prelijte u čašu ili posudu. Potom odrežite stabljike dalije na željenu dužinu i stavite ih u vruću vodu na 30 sekundi. Prebacite ih odmah nakon u vazu s vodom sobne temperature i gotovi ste.

Kako biste spriječili razvoj bakterija u svojoj vazi s cvijećem dodajte par kapi sapuna za pranje ruku u vodu prije nego u nju smjestite cvijeće. Mijenjajte vodu svaka dva dana kako bi vam cvijeće što dulje izdržalo.

Foto: Pinterest

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. studeni 2024 17:57