ISPRAVNO KORIŠTENJE

Vaše božićne lampice predstavljaju ozbiljnu opasnost od požara (ali evo kako ih učiniti sigurnijima)

 /SHUTTERSTOCK

Božić je vrijeme za veselje i slavlje, a ne tragedije i gubitak. Nažalost, neki aspekti blagdanskog ukrašavanja mogu učiniti naše domove manje sigurnima nego što bi trebali biti. Stariji ukrasi (posebice svjetiljke i ostala električna tijela) i njihova velika količina mogu predstavljati pravu opasnost tijekom blagdana. Hunker je ekskluzivno razgovarao s Danom Mockom, potpredsjednikom operacija u Mister Sparkyju o tome kako sigurno ukrasiti dom kada su u pitanju struja i vatra.

Njegov prvi savjet bio je da uvijek pazite na potencijalnu zapaljivost i da vodu držite što dalje od električnih uređaja. Pobrinite se da sve što bi se moglo zapaliti stoji daleko od struje i drugih izvora vatre, poput blagdanskih svijeća. To se posebno odnosi na blagdanska drvca. I budno pazite na sve. "Obavezno ugasite svjetla kad idete spavati i skinite svoje ukrase nakon praznika", dodao je. "S vremenom se mogu pogoršati i uzrokovati probleme u budućnosti."

image
/SHUTTERSTOCK

U članku Hunker prenosi kako je Dan Mock, potaknuo čitatelje da budu malo oprezniji oko toga koja svjetla stavljaju. "Provjerite ima li oštećenja na svim žicama", rekao je. "Kabeli ne bi trebali imati pukotine, biti pohabani ili imati gole žice. Bacite oštećene nizove svjetala." U nastavku doznajemo kako nisu samo stara svjetla ta koja mogu stvoriti opasnost od požara.

"Kada izvlačite svoju kutiju svjetiljki iz prethodnih godina ili kupujete nove, pobrinite se da odaberete svjetla koja su na popisu UL i odobrena za vanjsku upotrebu", rekao je Mock. "Kada mijenjate pokvarene žarulje, pregledajte originalno pakiranje za podatke o snazi/naponu. Isključite iz struje prije zamjene žarulja", kaže stručnjak.

I ne zaboravite da to što možete lančano povezati hrpu svjetiljki ili produžnih kabela ne znači da biste trebali. "Provjerite upute proizvođača o maksimalnom broju svjetlosnih žica koje se mogu sigurno spojiti zajedno", dodao je.

Izbjegavajte preopterećenje kruga

Obratite pozornost na to koliko opterećujete krug i što bi još moglo biti na krugu. To je osobito istinito kada postoji uređaj s električnim motorom ili kompresorom koji dijeli strujni krug, kao što je hladnjak ili zamrzivač skriven u garaži ... često izvor za strujne krugove koji se dijele s blagdanskim svjetlima. "Najbolje je da uređaj i velika količina blagdanske rasvjete nisu uključeni u isti krug", rekao je Mock Hunkeru u ekskluzivnom razgovoru, "pa razmislite o korištenju drugog kruga ako je moguće."

Mock je također rekao: "Dodavanje strujnog kruga koji se koristi isključivo za vaše sezonske vanjske dekoracije odlična je opcija za izbjegavanje preopterećenja strujnog kruga." Ako to ne uspije, koristite dvostruku strategiju smanjenja opterećenja i provjere vaših prekidača. Koristite LED svjetla gdje je to moguće, jer imaju mnogo manje potrebe za napajanjem.

image
/SHUTTERSTOCK

Zaštitite utičnicu koju koristite od vlage

Sjećate se onog upozorenja o miješanju vode i struje? Odnosi se na više od vaših nizova blagdanskih lampica. "Još jedan razlog za razmatranje kada uključujete svjetla: je li utičnica zaštićena od vremenskih nepogoda? Na primjer, utičnica u garaži nije izložena kiši kao utičnica na otvorenom. Najsigurniji način za uključivanje u vanjske utičnice je imati poklopac otporan na vremenske uvjete koji štiti utičnicu dok su svjetla uključena. Uključivanje u utičnicu otpornu na vremenske uvjete smanjit će miješanje vlage i struje, čime se smanjuje mogućnost prekida napajanje svjetlima", rekao je Mock.

Ispravno koristite produžne kablove

Naposljetku, s produžnim kabelima vodite računa koliko i s otvorenim plamenom na štednjaku. Uvijek koristite pravi produžni kabel, a to znači da su ocijenjeni za vanjsku upotrebu, da su na UL listi i da su uzemljeni (imaju utikač s tri kontakta). I nemojte koristiti produžne kabele koji su oštećeni i popravljeni, spojeni ili na neki drugi način prerađeni.

"Svaki produžni kabel dizajniran je za određenu udaljenost i količinu električne energije. Produžni kabeli koji se koriste nepravilno mogu uzrokovati pregrijavanje", rekao je Mock. "Na primjer, naišli smo na dugačak produžni kabel koji je korišten za napajanje na kratke udaljenosti, s uredno smotanim olabavljenim dijelom kabela. Zavojnica se pregrijala, a izolacija se topila kad smo je pronašli, stvarajući ozbiljnu opasnost", kaže Dan. Duljina kabela bila je trenutni problem, a namotavanje kabela pogoršalo je pregrijavanje.

Iz istog razloga nemojte provlačiti produžne kabele ispod tepiha ili namještaja. "Odlučite li priključiti svoj produžni kabel u unutarnju utičnicu, provjerite je li zaštićen i pažljivo usmjerite kabel kako nikoga ne bi spotaknuo", rekao je Mock.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 17:01