BRIGA O KOŽI

Vrijeme je da naučite čistiti svoj kožni namještaj. Nije znanost, samo trebate pažljivo pratiti ove postupke

 DEPOSITPHOTOS/

Želite svoju kožnu garnituru zadržati u besprijekornom stanju? Onda je vrijeme da naučite čistiti kožu. Znate da je malo stvari luksuznije od zgodnog kožnog kauča, ali ne ako je prekriven prljavštinom i masnim mrlja. Dobra vijest je da rutinsko čišćenje kože nije znanost (tako se samo izgleda), a kada se pravilno izvede, materijal izgleda i čini se ugodnijim, prenosi Architectural Digest.

Čime je najbolje čistiti kožu?

Obrišite prašinu s kožnih kauča i ostalog kožnog namještaja suhom krpom i jednom mjesečno nanesite balzam za kožu ili slične proizvode za čišćenje kože kako bi materijal ostao mekan i vlažan. Također će ovaj postupak pomoći u sprječavanju nastanka pukotina, mrlja i drugih promjena boje.

Ako niste sigurni koji su proizvodi – balzam za kožu, serum za kožu i krema za kožu – najbolji za vaš komad namještaja, imajte na umu sljedeće. Općenito, regenerator za kožu je vrsta redovnog baznog tretmana koji vlaži kožu i održava je dubinski mekom, ali to nije proizvod od kojeg biste trebali očekivati ​​da će vašoj koži dati sjaj kao iz izložbenog prostora. Kožni serum je proizvod za njegu kože koji se često koristi za pomlađivanje kože, ali također sadrži sastojke koji dodaju zaštitni omotač. Krema za kožu koristi se za postizanje mekog sjaja na površini kožnog proizvoda i često dolazi s pigmentima koji vraćaju izvornu boju predmeta. Ovaj se proizvod često koristi na kožnim cipelama i čizmama, na primjer.

image
/J.ZHUK - STOCK.ADOBE.COM

Koji je prirodni način čišćenja kože?

Tamnije mrlje, poput onih mrlja od tinte koje je naizgled nemoguće ukloniti, druga su priča. Vata umočena u alkohol može poslužiti, ali ako niste pažljivi, možete pogoršati mrlju: svakako nanesite alkohol izravno na mjesto mrlje, po mogućnosti malim, kružnim pokretima kako alkohol ne bi proširio mrlju na drugi dio.

Također možete koristiti mješavinu jednakih dijelova bijelog octa i tople vode. Ovo je rješenje posebno dobro kada je u pitanju brisanje prljavštine s ukrasnih kožnih jastuka.

Koje proizvode za kućanstvo možete koristiti za čišćenje kože?

Većina metoda čišćenja kože zahtijeva proizvode za kućanstvo, zajedno s nekoliko posebnih predmeta za čišćenje kože. Ovisno o kožnim površinama, slijedite ove korake za uklanjanje mrlja.

PRIBOR:

Sapun za sedla

Voda

Regenerator za kožu

Kožna krema

Meka krpa (poput krpe od mikrovlakana)

Alkohol

Pamučni štapići

Započnite s vodom i sapunom

Za rješavanje lakih, blagih mrlja, umočite čistu, vlažnu krpu u toplu vodu natopljenu sapunom i njome obrišite mrlju s kože. Možda će vam trebati poseban sapun. "Postoje posebni kožni sapuni, [oni se] obično nazivaju sapuni za sedlo", kaže Cristhope Pourny, stručnjak za resturaciju namještaja.

image
PéTER GUDELLA/PANTHERMEDIA/PROFIMEDIA/PéTER GUDELLA/PANTHERMEDIA/PROFIMEDIA

Temeljito osušite kožu

Nakon što završite s čišćenjem kože, morate biti sigurni da ne ostane previše vlage na površini. "Pažljivo osušite kožu drugom čistom, suhom krpom kako biste izbjegli pojavu plijesni", napominje Pourny za AD. Za najbolje rezultate ostavite to mjesto da se suši neometano preko noći.

Nanesite regenerator ili kremu za kožu

Ponovno hidratizirajte materijal nanošenjem regeneratora za kožu ili kreme čistom krpom. Pustite da se upije, a zatim ispolirajte do sjaja. Ako se pitate djeluje li balzam za kožu doista – djeluje! Zamislite to kao hranu za kožu vašeg kauča, njegujući i održavajući njegovo cjelokupno zdravlje.

Koristite i kremu za kožu - obično dolazi u bojama koje pomažu vratiti izgled i sjaj različitim bojama kože. Ali budući da boja kreme u limenci ne odgovara uvijek točno boji kože, trebali biste testirati novu kremu na malom, neupadljivom području, a zatim pričekati da vidite kako zahvaćeno područje izgleda kako biste bili sigurni da je to krema koju želite koristiti na ostatku svoje kožne presvlake (ili kožne jakne, kožnih cipela ili bilo kojih kožnih predmeta, zapravo).

image
/SHUTTERSTOCK

Čime ne smijete čistiti kožu?

Za razliku od kožnog materijala koji se koristi za torbe ili cipele, namještaj je zapravo osjetljiviji i manje zaštićen od mrlja od vode i drugih tekućina. "Izbjegavajte sve što je jako mokro, a govorim o vodi, bilo čemu na bazi vode i svemu što je previše masno", kaže Pourny. Kreme za kožu i laštila za cipele imaju sredstva za sušenje tako da ne ostavljaju mastan trag ili ulaze preduboko u kožu i stvaraju mrlje.

Ako slučajno upotrijebite nešto što je previše masno (ili pronađete masnu mrlju), pokušajte na to mjesto nanijeti malo sode bikarbone (može djelovati i kukuruzni škrob). Trljajte kružnim pokretima i ostavite nekoliko sati dok upije masnoću. Zatim obrišite mekom krpom.

Kako postupati s oštećenom kožom

Za tretiranje određenih problematičnih područja pronađite tretman za vašu vrstu kože. Pourny, na primjer, prodaje kožni serum i kremu nadahnute starim svijetom, koji se mogu nanijeti krpom da omekšaju kožu i zaglade ogrebotine, dok Oulton preporučuje Leather Masters, koji je dobar za većinu vrsta kože (osim nubuck) i štiti od svakodnevno prljanje.

Nakon što završite s čišćenjem kože, morate biti sigurni da ne ostavljate previše vlage na površini. "Pažljivo osušite kožu drugom čistom, suhom krpom kako biste izbjegli pojavu plijesni", napominje Pourny. Za najbolje rezultate ostavite to mjesto neometano preko noći. Kreme za kožu i laštila za cipele imaju sredstva za sušenje tako da ne ostavljaju mastan trag ili ulaze preduboko u kožu i stvaraju mrlje.

Ako slučajno upotrijebite nešto što je previše masno (ili pronađete masnu mrlju), pokušajte na to mjesto nanijeti malo sode bikarbone (može djelovati i kukuruzni škrob). Trljajte kružnim pokretima i ostavite nekoliko sati dok upije masnoću. Zatim obrišite mekom krpom.

image
DEPOSITPHOTOS/

Kako se brinuti za lažnu kožu?

Ako imate lažnu kožu, ipak se želite o njoj brinuti na pravi način. Kao i kod većine stvari koje vjerojatno posjedujete, morate izbjegavati jake kemikalije - jednostavno pranje toplom vodom i mekom krpom dobro je za rutinsko čišćenje, baš kao i kod prave kože. Koristite blagu sapunastu vodu, ako je potrebno. Nastavite sušenjem materijala mikrovlaknom.

Držite svoju umjetnu kožu dalje od izravnog sunčevog svjetla kako biste spriječili izblijeđivanje i lomljivost. Izvori topline mogu trajno oštetiti kožu, pa zimi maknite svoju skupu ležaljku od umjetne kože od uzavrelog radijatora.

Postoje regeneratori napravljeni posebno za umjetnu kožu, ali možete koristiti i obične regeneratore za kožu kako bi vaša umjetna koža bila mekana i vlažna. Ali budući da je umjetna koža neporozni materijal, vjerojatno ćete morati koristiti manje - pažljivo slijedite upute proizvoda.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. studeni 2024 11:02