Plijesan na zidovima uzrokovana velikom količinom vlage čest je i skup problem brojnih kućanstava. Plijesan nije samo ružna, nego može predstavljati i opasnost za zdravlje ukućana. Svrbež očiju i začepljenost nosa samo su blaži simptomi izloženosti plijesni. No, postoje rješenja koja omogućuju spriječiti i izbjeći problem viška vlage u domu. Ovom prilikom ne govorimo o premazima i primerima za impregnaciju zidova, kemijskim sredstvima za uklanjanje plijesni ili pak ventilacijskim sustavima. Jeste li znali da su određene vrste biljaka sposobne apsorbirati vlagu iz zraka, čime zapravo sprječavaju nastanak plijesni na zidovima?
Metvica
Menta, metvica, nana... aromatična je biljka sposobna apsorbirati vlagu iz okoline. Dobro raste u vlažnim okruženjima i idealna je za kuhinje ili kupaonice. Ovo začinsko bilje raste tijekom cijele godine, a odlično paše uz neka jela. Ipak, najpoznatija je za pripremu čaja.
Orhideje
Korijenje ove divne biljke nije u tlu, pa upija vlagu koja se nalazi u zraku. U ovom kontekstu posebno su zanimljive tropske orhideje koje u prirodi žive rastući na kori stabala, odnosno korijena izloženog suncu i isušivanju. Stoga su razile posebnu vrstu organa za skladištenje vode i produkata fotosinteze. Ti organi - lukovice, gomolji, bulbe - pomažu im da prežive tijekom sušnih perioda. U domu, orhideje se jako dobro snalaze u kupaonici.
Engleski bršljan
NASA-ini znanstvenici engleski su bršljan izdvojili kao jednu od najboljih biljaka za filtriranje zraka, a ovo je i najefikasnija biljka kada je u pitanju apsorpcija formaldehida. Ova biljka penjačica jednostavna je za njegu. Prirodno stanište su joj vlažne šume pa ju se preporuča staviti u najvlažnije prostorije u kući te ju držati na umjerenoj temperaturi i umjerenoj svjetlosti.
Spatifilum
Jedna od najčešćih sobnih biljaka, u engleskom jeziku zvana Peace Lily, poznata je po svojim sposobnostima pročišćavanja zraka. Riječ je o tropskoj biljci koja ne podnosi mraz i propuh, a u domu je vrlo jednostavna za održavanje: zalijevajte je jednom tjedno. Kažu da je savršena za slabo osvijetljene kupaonice ili kuhinje, no ukoliko želite da procvjeta (zaštitni znak ove biljke su nježni bijeli cvjetovi), potrebno ju je pozicionirati na bolje osvijetljeno mjesto.
Tillandsija
Kao i sve epifitske biljke koje rastu po stablima i drugim biljkama, Tillandsije upijaju vlagu iz zraka jer se ne ukorjenjuje u tlu. Naime, ova biljka ne zahtjeva zemlju za rast i razvoj pa ju je naziva i zračnom biljkom. Stoga potrebne nutrijente crpe iz zraka oko sebe i vode kojom ih se zalijeva.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....