EKSTREMNO ILI SUPER?

Znate li što je ‘švedsko čišćenje smrti‘? Istražili smo i nije baš tako strašno kako zvuči na prvu

 WIRESTOCK/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Kako bi vaš dom trebao izgledati ako je ovo posljednji dan da ste u njemu? U odgovoru na ovo neugodno pitanje leži popularna metoda pospremanja nepopularnog imena "švedsko čišćenje smrti". Ne, ne morate svoj stan ili kuću pripremati za doslovni "odlazak s ovog svijeta" već je riječ o načinu razmišljanja koje prethodi raščišćavanju svih prostorija i održavanju istih u stanju u kojem biste htjeli da budu zateknuti onda kad vas ne bude.

Margareta Magnusson, švedska autorica prodavanog naslova "Nježna umjetnost švedskog čišćenja smrti: Kako olakšati živote svojih najmilijih, a svoj život učiniti ugodnijim" ovaj je termin skovala kako bi potakla čitatelje na temeljito pospremanje svog životnog prostora na jedinstven i učinkovit način, ut promišljanje o onom što je u životu zapravo važno.

Prema njezinoj metodi, prvo se treba zapitati tko će pospremiti sve naše stvari ili se za njih pobrinuti jednom kad nas ne bude, a ona i odlučiti koji su to predmeti koje posjedujete, a koji bi vas najbolje opisali onda kad niste prisutni. Sam pojam "švedsko čišćenje smrti" dolazi od riječi döstädning što je zapravo kombinacija riječi "dö" (hrv. smrt) i "städning" (hrv. čišćenje), objašnjava autorica u svojoj knjizi, prevedenoj na mnoge svjetske jezike a koja je, prema nekim recenzijama mnogima pomogla da svoj dom održavaju čistim.

image
/SHUTTERSTOCK

“Čišćenje smrti nije samo brisanje prašine ili pranje podova, već se radi o trajnom obliku organizacije koji olakšava vaš svakodnevni život”, objašnjava autorica u svojoj knjizi koju je napisala nakon što očistila čitav niz kuća, uključujući one od svoje rodbine, prijatelja, ali i svog voljenog supruga nakon njegove smrti.

Evo ključnih razloga zbog kojih bi ovakva filozofija čišćenja mogla imati niz dobrobiti za sve one koji ju odluče primijeniti.

1. Moglo bi vas učiniti sretnijima

Uklapa se u sve popularniji minimalizam, koji nalaže posjedovanje što manjeg broja stvari, a u korist ostavljanja vremena i prostora za stvaranje uspomena. Minimalizam pomaže da se usredotočimo na ono što je bitno, a ako stan čistite "kao da je posljednje" sigurno će svaki put biti temeljito.

2. Moglo bi smanjiti razinu stresa

Organiziran prostor bez previše stvari koje nemaju svoje mjesto u ladicama i ormarima, već je dokazano, pomaže smanjenju razine stresa. Dok svakodnevne obveze i vremenski tjesnaci mogu izazivati osjećaje neugode i anksioznosti, čist i posložen prostor u koji se stiže na kraju radnih i drugih obveza, ono je što bi razinu tih negativnih osjećaja moglo ipak sniziti.

3.Lakše nošenje s vlastitom smrtnošću

“Svi moramo razgovarati o smrti. Ako je to preteško za rješavanje, onda "čišćenje smrću" može biti način da se započne razgovor” napisala je Magnusson u knjizi. Rješavanje predmeta može nas podsjetiti na to da ništa nije vječno. Ovu temu koja nikom nije draga možda je baš zato najlakše započeti uz "dobro, staro pospremanje".

Sama autorica navodi da, osim benefita za svakodnevicu koja je u pospremljenom interijeru smirenija i opuštenija, ovakav pristup posredno pomaže i našim najbližima, za onaj trenutak kad ova metoda svoje ime bude nosila i doslovno.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. prosinac 2024 10:08