U ŠTO ULOŽITI

Dobili ste otkaz? Postanite uzgajivač bilja, taksist ili dadilja

Premda je svaki gubitak posla šok, pametnom odlukom vrlo lako može postati i novi početak
 Ana Benacic/CROPIX

ZAGREB - Čak i najnižu otpremninu koju dobije radnik u trenutku otkaza, moguće je pametno uložiti u vlastitu budućnost. Stručnjaci preporučuju: dobro procijenite vlastite mogućnosti i ciljeve i krenite.

Stimulativne otpremnine

Prema Zakonu o radu, poslodavac je dužan radniku isplatiti otpremninu od najmanje jedne trećine prosječne mjesečne plaće po godini staža. Zakonom utvrđena otpremnina iznosi najviše šest prosječnih plaća, ali može biti i viša prema kolektivnom ugovoru. Za svaku godinu staža neoporezivi iznos otpremnine je 6400 kuna. Međutim, posljednjih su godina pojedine tvrtke isplaćivale stimulativne otpremnine u iznosima i do 300.000 kuna. Radnici HT-a tako su dobivali stimulativne otpremine od 250.000 kuna pa sve do iznosa većih i od 300.000 kuna bruto. Gašenjem Tvornice duhana Zagreb radnicima je ponuđeno preseljenje u Kanfanar ili otpremnine do 335.000 kuna bruto.

Radnici Hrvatskih željeznica dobivali su oko 200.000 kuna, a radnici Sljemena oko 150.000 kuna. Više nego dovoljno za pametno ulaganje.

- Edukacija je jedan od najboljih načina ulaganja koje se uvijek vraća. U tom bi dijelu i država trebala dodatno poticati prekvalifikacije. Jedan od načina jest da na svako ulaganje pojedinca u prekvalifikaciju država uloži isti iznos novca - rekao je Hrvoje Stojić, analitičar Hypo banke.

Može i u dionice

U prekvalifikaciju mogu uložiti i oni koji dobiju najniže otpremnine. Tečajevi stranih jezika te oni kompjutorski stoje već od 2000 kuna. Na tržištu je i mnogo edukacija za koje se dobiva svjedodžba. Samo na Pučkom otvorenom učilištu u Zagrebu nude obrazovane programe koji pokrivaju petnaestak struka. U ponudi je, primjerice, osposobljavanje za uzgoj i preradu ljekovitog i začinskog bilja, koje trenutačno odlično prolazi na tržištu. Obrazovni program koji traje 150 sati i oko dva mjeseca stoji 3970 kuna. Procjenjuje se da će sljedećih godina biti tražena zanimanja u sektoru brige za djecu i starije osobe, dakle dadilje i njegovatelji starijih osoba, pa je i to dobar izbor za prekvalifikaciju. Radnici čija zanimanja i sada dobro prolaze na tržištu mogu pokrenuti vlastiti posao u istoj struci.

Tako su bivši vozači nakon otkaza odlučili postati taksisti, a neki su otpremnine uložili u otkup kamiona i tako si osigurali novi posao. Oni koji dobiju nešto veće otpremnine, a novac im ne treba odmah, mogu se upustiti i na tržište kapitala. Nakon što je recesija srušila vrijednost dionica, nitko od stručnjaka ne želi dati preporuke u što ulagati. Ako se ipak odlučite na dionice, neslužbene preporuke kažu da su potencijalno isplativa ulaganja u telekomunikacijski, bankarski, prehrambeni i turistički sektor. Stručnjaci pritom upozoravaju da svaki ulagač prvo treba odlučiti koliko je spreman na rizik i na koji će rok investirati. Zatim treba diverzificirati portfelj, odnosno rasporediti količinu novca kojom raspolaže od rizičnijih prema sigurnijim ulaganjima.

Polog za kredit

- Ako imate na raspolaganju 100.000 kuna, osim u dioničke fondove, trebalo bi ulagati i u mješovite, obvezničke i novčane fondove, a dio novca deponirati u banci. Postupno bi trebalo smanjivati udio dioničkih u korist manje rizičnih fondova, obvezničkih i novčanih te depozita - istaknuo je Marko Mišulić, fond-menadžer NFD Kapitala.

Nakon što su cijene zemljišta u posljednjih godinu dana pale 38 posto, a cijene kuća i stanova oko deset posto, dio stručnjaka ponovno preporučuje ulaganje i u taj sektor. Otpremnina bi u tom slučaju mogla biti dobar polog za kredit. Dugoročno se predviđa da će u Hrvatskoj biti najtraženija zanimanja iz uslužnog sektora, pa svi koji odlučuju o svom budućem biznisu ili prekvalifikaciji moraju uzeti u obzir i taj segment. Na prvome je mjestu svakako turizam.

- Turizam je djelatnost u koju se isplati investirati, bilo da je riječ o početnicima ili onima koji su dugo u tom poslu. Usluga se u turizmu može ponuditi i s vrlo malo novca, ali treba biti inovativan i inzistirati na kvaliteti. Proizvodi i usluge koji se mogu raditi u sektoru turizma su neograničeni, samo treba imati ideju i znanje, bilo da je riječ o animatorskim uslugama, izletima, konobama ili raznim proizvodima - rekao je Šime Klarić, predsjednik Nacionalne udruge obiteljskih i malih hotela.

S druge strane, visoko kapitalne investicije kao što su obiteljski hoteli, ističe Šime Klarić, dugoročno donose puno posla, rizika, ali i veselja i zarade.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 18:54