Bojazni od trgovinskog rata izazvane predloženim američkim carinama već povećavaju troškove zaduživanja i pritišću cijene dionica, kazao je u petak dužnosnik Europske središnje banke (ECB) Benoit Coeure.
Ulagači se pitaju bi li usporavanje gospodarstva, pogoršano ako ne i izazvano globalnim trgovinskim napetostima, moglo odgoditi okončanje ECB-ova izdašnog programa kupnji obveznica i primjene negativnih kamatnih stopa, napominju u Reutersu.
Coeure je izjavio kako će se učinci trgovinskog rata na inflaciju moći vidjeti tek u duljem razdoblju, ali da već i sama očekivanja pogađaju zajmoprimce i ulagače.
"Pad cijena dionica u odgovoru na američku najavu carina na uvoz čelika i aluminija te neizvjesnost koja prevladava vezano za opseg protumjera, već su pridonijeli zaoštravanju financijskih uvjeta", rekao je Coeure na skupu organiziranom u talijanskom gradu Cernobbiju.
Pozivajući se na ECB-ovu simulaciju, Coeure je kazao da bi 10 posto carine na sav američki uvoz i izvoz usporilo globalno gospodarstvo za jedan posto u prvoj godini, s tim da bi Sjedinjene Države bile među najjače pogođenima dok bi eurozona pretrpjela manje ozbiljan pad.
Uz godišnju inflaciju u eurozoni od gotovo 1,5 posto, očekuje se da će ECB ove godine početi smanjivati 2.550 milijardi eura vrijedan program kupnji obveznica te podići kamatne stope sredinom 2019. godine.
No, pad cijena dionica i slabiji gospodarski pokazatelji, uključujući i pojedina istraživanja o aktivnostima u gospodarstvu eurozone, naveli su ulagače da se zapitaju hoće li ECB ostati na tome putu.
Coeure nije signalizirao nikakve neposredne posljedice po politiku ECB-a, no istaknuo je kako će trgovinski sukob koji ulagači čini se očekuju, naštetiti rastu i zapošljavanju, dvama ključnim pokretačima inflacije.
"Poticanjem neizvjesnosti među tržišnim sudionicima, bojazni od 'trgovinskog rata' povećale su volatilnost kojoj smo već svjedočili na tržištima dionica ranije ove godine", kazao je Coeure.
Ništa od toga ne podupire rast i zapošljavanje, zaključio je.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....