FIKSNA TELEFONIJA U PADU

KAKO HRVATI KOMUNICIRAJU Znate li koliko su u prvih 9 mjeseci telefonirali, koliko su poslali poruka i potrošili gigabajta?

BERLIN, GERMANY - MAY 06: Participants work on a smartphone and laptop computer in between conferences on the first day of the re:publica 2013 conferences on May 6, 2013 in Berlin, Germany. Re:publica, a three-day-event, brings together bloggers and digitial media professionals for a series of conferences on affecting social, political and economic change through the Internet. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)
 Getty Images / 2013 Getty Images

ZAGREB - U pokretnim mrežama u devet mjeseci ove godine hrvatski su korisnici utrošili 6,6 milijardi minuta ili 2 posto više nego u istom razdoblju lani, a u nepokretnim mrežama 13,5 posto manje minuta ili 1,8 milijardi, dok su najveći porast potrošnje od 22,7 posto ostvarili u segmentu širokopojasnog interneta, podaci su Državnog zavoda za statistiku.

Porast u segmentu širokopojasnog internetskog prometa od 22,7 posto ostvaren je s potrošnjom od 372 milijuna GB (gigabajta) u devet mjeseci ove godine, dok je samo u trećem tromjesečju porast te potrošnje u odnosu na isto lanjsko vrijeme bio 38 posto s potrošnjom od 142 milijuna GB.

U pokretnim (mobilnim) mrežama samo u trećem ovogodišnjem tromjesečju utrošeno je 2,25 milijardi minuta ili 1,6 posto više nego u istom tromjesečju prošle godine te 1,7 posto više nego u drugom tromjesečju ove godine.

Većina minuta u tim je mrežama i u trećem tromjesečju i u devet mjeseci utrošena u unutarnjem prometu, odnosno u trećem tromjesečju tih je minuta bilo 2,22 milijarde ili 1,6 posto više nego u istom lanjskom, dok je 6,5 milijardi minuta u devet mjeseci porast od 2 posto.

Nešto veći porast potrošnje minuta u pokretnim je mrežama zabilježen u međunarodnom prometu, od 3,2 posto u trećem tromjesečju, s 35 milijuna minuta, te od 2,3 posto sa 78 milijuna utrošenih minuta.

Istodobno, u pokretnim mrežama nastavio se pad broja poslanih SMS i MMS poruka.

SMS ili tekstualnih poruka na razini devet mjeseci bilo je 8,7 posto manje ili 2,2 milijarde, od čega samo u trećem tromjesečju 730 milijuna ili 7,5 posto manje.

MMS ili multimedijalne poruke 'padaju' i više uslijed sve raširenijeg korištenja pametnih telefona i raznih društvenih mreža, pa ih je tako na razini trećeg tromjesečja bilo 13,7 posto manje ili 4,5 milijuna, a na razini devet mjeseci 12,4 posto manje ili 13,5 milijuna.

Po podacima DZS-a, u nepokretnim (fiksnim) mrežama u trećem tromjesečju ove godine utrošeno je 559 milijuna minuta, što je 11,7 posto manje nego u istom lanjskom i 5 posto manje nego u drugom tromjesečju ove godine, a slični postoci su zabilježeni u tim mrežama s potrošnjom minuta i u međunarodnom i u unutarnjem prometu, u kojemu je ostvarena i većina potrošnje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 17:00