INTERVJU

Marko Čadež, šef Privredne komore Srbije: “Sve su Agrokorove tvrtke zanimljive srpskim ulagačima”

Marko Čadež, Privredna komora Srbije
 Tomislav Kristo / HANZA MEDIA

Iako su politički odnosi Beograda i Zagreba u posljednje vrijeme vjerojatno na najnižoj točki u posljednjih 20-ak godina, gospodarski odnosi jačaju. Pokazao je to i Gospodarski forum, koji su u Zagrebu organizirale Hrvatska gospodarska komora (HGK) i Privredna komora Srbije (PKS), a u sklopu posjeta srpskog predsjednika Aleksandra Vučića Hrvatskoj. O budućnosti hrvatsko-srpskih gospodarskih odnosa razgovarali smo s Markom Čadežom, predsjednikom Privredne komore Srbije (PKS).
Kako ocjenjujete gospodarske odnose Srbije i Hrvatske? U kojoj se mjeri neriješeni problemi između dviju država odražavaju na gospodarsku suradnju?
- Prostora za poboljšanje ekonomskih odnosa svakako ima. Ipak, posljednjih godina postoji uzlazna linija u ekonomskim odnosima Hrvatske i Srbije. O tome dovoljno govore i brojke, koje pokazuju rast i uvoza i izvoza s obje strane. Ukupna trgovinska razmjena između dvije zemlje u prošloj je godini premašila milijardu eura, što je otprilike 14 posto više nego godinu prije.
Kada je riječ o investicijama, Hrvatska je veliki ulagač u Srbiju. Ulaganja hrvatskih tvrtki u Srbiju dosad su dosegla, prema vašim podacima, oko 750 milijuna eura, a prema našima oko 800 milijuna eura. Hrvatske kompanije u Srbiji zapošljavaju oko 13.000 ljudi. S druge strane, polako vidimo i rast srpskih investicija u Hrvatskoj. Nadamo se da će srpskih investicija u budućnosti biti i više.
Iz Srbije, međutim, često dolaze žalopojke da im se ovdje onemogućuju ulaganja. Što bi Hrvatska mogla učiniti da olakša realizaciju srpskih investicija?
- I hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović pozvala je srpske kompanije da ulažu u Hrvatsku i rekla da će Hrvatska učiniti sve da olakša srpskim investitorima da ulažu ovdje.
Mislim da je to u interesu svih, kako srpskih kompanija, tako i Hrvatske. Hrvatsko gospodarstvo itekako može imati koristi od srpskih investitora. Stvari se mijenjaju i posljednje dvije ili tri godine došlo je do promjena u ponašanju hrvatskih institucija prema ulagačima iz Srbije pa se počinju tretirati kao investitori iz svih drugih zemalja. Tu očekujem daljnje pomake.
Koji su sektori hrvatskoga gospodarstva najzanimljiviji srpskim ulagačima? Spomenuli ste poljoprivredu i turizam...
- To su svakako prehrambena industrija, zatim metaloprerađivačka i industrija plastike. No, ne bih izostavio ni jednu industrijsku granu.
Osim ulaganja, jako je važno infrastrukturno povezivanje. Ne možemo danas imati vlak koji od Beograda do Zagreba putuje dulje nego prije 30 godina! Infrastrukturno povezivanje, i to putem cesta i željezničkih pruga i ostalih prijevoznih sredstava, je imperativ.
Sve se više govori i o zajedničkom nastupu srpskih i hrvatskih tvrtki na trećim tržištima. Koja su to tržišta?
- Možemo zajednički nastupati na tržištima Rusije, Bjelorusije i Kazahstana, s kojima Srbija ima ugovore o slobodnoj trgovini. Liberaliziranu trgovinu imamo i s EU, kao i s Turskom, a članica smo CEFTA-e. Zajednički možemo nastupati i na tržištima Azije, Bliskog istoka i Afrike, na kojima smo nekad nastupali zajedno.
Agrokor je i u Srbiji veliki igrač. Kako gledate na dosadašnje pokušaje hrvatskih vlasti da stabiliziraju stanje u tom koncernu?
- Možda ćete se iznenaditi, ali mi smo i prije izbijanja krize u Agrokoru kazali da pozorno pratimo što se zbiva u koncernu i da smo zabrinuti. U to vrijeme javnost još ništa nije znala o problemima u Agrokoru. Mislim da je sreća da su procesi u Agrokoru zakonom i postavljanjem izvanredne uprave ipak ušli u neke organiziranije i predvidljivije tokove.
Izgleda da među srpskim ulagačima postoji veliki interes za kupnju Agrokorove imovine?
- Svakako postoji interes pojedinih srpskih investitora za kupnju pojedinih kompanija iz sastava Agrokora.
No, interes je jedno, a kako će se proces odvijati, drugo. Najprije treba vidjeti kako će se odvijati proces predstečajne nagodbe, kako će se vlasništvo prenijeti na vjerovnike i završetak drugih procesa, pa ćemo onda vidjeti što će se i kome prodavati.
Inače, kad pogledate Agrokorove tvrtke, posebno iz segmenta hrane i pića, one su jako dobre i svakako zanimljive investitorima.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. siječanj 2025 17:10