REFORMA SUSTAVA

Ranija mirovina kažnjena sa 150 kuna mjesečno

U planu je podizanje dobne granice za odlazak u mirovinu, smanjenje povlaštenih mirovina i povećanje izdvajanja za drugi stup
Petrinja, 200109.Udruga IKS provodi besplatnu racunalnu edukaciju za umirovljenike, nezaposlene, te mlade osobe. Tecaj traje tri mjeseca, a polaznici stjecu znanje za uredsko poslovanje. Trenutno tecaj za nezaposlene polazi 50 osoba iz cijele sisacko - moslavacke zupanije.Foto: Miroslav Kis / CROPIX
 Miroslav Kiš / CROPIX

ZAGREB - Zagrebačka umirovljenica nakon cijelog radnog vijeka provedenog u državnoj administraciji, u kojoj je uvijek otprilike zarađivala prosječnu plaća u državi, otišla je ove godine sa 60 godina i 35 godina staža u starosnu mirovinu. Dobiva mirovinu od 2043 kune.

Odradila je manje

Riječ je o 38 posto prosječne aktualne hrvatske plaće. Kolegica umirovljenice s istom plaćom nije uspjela izdržati puni radni vijek te je otišla u prijevremenu mirovinu sa 55 godina života i 30 godina radnog staža. Budući da se za izračun mirovine sada uzima u obzir cijeli radni vijek, ona bi trebala prema svom odrađenom stažu dobiti mirovinu od 1751 kune.

Međutim, država je zbog prijevremenog umirovljenja “kažnjava” devet posto manjom mirovinom i u konačnici dobiva 1593 kune. Dakle, 158 kuna manje od mirovine koju je trebala dobiti prema svom odrađenom stažu, ali i 450 kuna manje od kolegice koja je odradila puni radni staž. Da je na snazi ostao stari zakon, mirovina bi joj bila umanjena za 20,4 posto i iznosila bi 1394 kune.

U prijevremnoj starosnoj mirovini trenutno su 79.593 umirovljenika koji primaju prosječnu mirovinu od 2258 kuna.

Pet posto manje

Više od pola milijuna umirovljenika koji su otišli u starosnu mirovinu prima prosječnu mirovinu od 2414 kuna, dakle samo 156 kuna više. Vlada je, čini se, tek na prijedlog Svjetske banke odlučila destimulirati odlazak u prijevremenu mirovinu. Premda još nije donesen konačni model, prijedlog je da se svaka godina ranijeg umirovljenja “kažnjava” s pet ili čak sedam posto manjom mirovinom. Tome se očekivano žestoko protive umirovljeničke udruge na čelu s Hrvatskom strankom umirovljenika.

Velik broj povlaštenih

U planu je i povećanje izdvajanja za drugi mirovinski stup sa sadašnjih pet posto. Prijevremene mirovine samo su jedan od utega hrvatskog mirovinskog sustava u kojem je i čak 20 posto invalidskih mirovina, dok za isplatu povlaštenih mirovina odlazi čak 2,2 posto BDP-a. Hrvatski umirovljenici pritom su prosječno odradili 29 godina. Unatoč velikim izdvajanjima za mirovine od 34 milijarde kuna hrvatski umirovljenik tako u konačnici ima prosječnu mirovinu od 2172 kune ili tek nešto više od 40 posto prosječne plaće u državi.

Jedan penzioner živi od rada 1,30 zaposlenih

Već pet mjeseci zaredom pada omjer broja zaposlenih i umirovljenika, pa trenutno jednog umirovljenika uzdržava svega 1,30 zaposlenih. Riječ je o višegodišnjem trendu pogoršanja tog omjera, međutim zabrinjavajuće je to što se, zbog velikog broja izgubljenih radnih mjesta u krizi, sada to događa i na mjesečnoj razini.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 08:56