Komercijalizacija istraživanja

Ravnatelj Instituta Ruđer Bošković: 'Magija ne postoji, predstoji nam puno rada - naš je cilj dospjeti među 150 vodećih instituta svijeta'

Tome Antičić, ravnatelj IRB-a
 Marko Todorov / HANZA MEDIA

U Kući Europe jučer je predstavljen projekt “Jačanje sustava upravljanja znanjem i komercijalizacijom istraživanja Instituta Ruđer Bošković”.

Riječ je o 440 tisuća eura vrijednom projekt koji financiraju EU (90 posto iznosa) i Hrvatska u sklopu Prijelaznog instrumenta Europske unije za Hrvatsku, privremenog instrumenta namijenjenog novim državama članicama EU u prvim godinama članstva. Cilj je projekta pridonijeti unapređenju komercijalizacije rezultata istraživanja prvenstveno na Ruđeru, ali i u Hrvatskoj.

Nažalost, Hrvatska je po inovativnosti na začelju europske ljestvice, a posljednjih godina dodatno nazaduje. Prema službenim podacima, u Hrvatskoj se broj patentnih prijava u tehničkim područjima od 2008. do 2012. smanjio gotovo 40 posto, a pad broja patentnih prijava bilježi se u svim područjima.

- Nama su nužne hitne i radikalne mjere jer u suprotnom Hrvatska nema budućnosti. Naša je zemlja po znanstvenoj izvrsnosti na začelju Europe, a prema globalnom indeksu kompetitivnosti u rangu smo s afričkim zemljama - rekao je dr. Tome Antičić, ravnatelj Instituta Ruđer Bošković (IRB).

Naša najveća znanstvena kuća može se pohvaliti s 200 znanstvenih projekata, međunarodnih i s međunarodnom recenzijom. Među njima se ističu dva Europskog istraživačkog vijeća (ERC), i dr. Ive Tolić i dr. Ane Sunčane Smith. Kad je riječ o komercijalizaciji znanja, na IRB-u se posljednjih godina uvelike radi na donošenju novih pravilnika kojima se potiče izvrsnost, ali i komercijalizacija znanja. Novi Ruđerov projekt komercijalizacije znanja trajat će 20 mjeseci, a provodit će ga konzultantska tvrtka Mreža znanja.

- Magija ne postoji, predstoji nam puno rada. Naš je cilj da u idućih deset do 20 godina Ruđer bude među 150 vodećih znanstvenih instituta na svijetu - zaključio je Antičić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. studeni 2024 05:44