Porez na dohodak, porez na dobit, porez na dodanu vrijednost i doprinosi u zadnjih petnaestak godina u prosjeku su mijenjani deset puta svake godine, a Vlada Zorana Milanovića je posebno strastveno tome bila prionula pa se tijekom njezina mandata promjena u jednom od navedena četiri porezna oblika događala u prosjeku svaki mjesec, kaže ravnateljica Ekonomskog instituta Zagreb Maruška Vizek u tekstu objavljenom na Tportalu.
„Tolika količina promjena poreznog sustava ne samo da vrlo uspješno odbija potencijalne strane investitore, nego ugrožava poslovanje čak i najuspješnijih poduzetnika koji već posluju u zemlji. To ujedno znači da, ako želimo provesti nove izmjene poreznog sustava u obliku sveobuhvatnije porezne reforme, trebamo ju uvesti brzo, odjednom i nakon toga trebamo na dulje vrijeme zaboraviti da porezni sustav postoji“, kaže Vizek.
Autorica kaže kako je generalni dojam da je smjer predloženih poreznih promjena ministra Zdravka Marića dobar – pojednostavljuje se sustav, smanjuje broj izuzeća, proširuje porezna osnovica i smanjuju porezne stope te troškovi rada – pa ih je okarakterizirala kao najopipljivije i najkonstruktivnije porezne promjene u zadnjih petnaestak godina.
Ipak, upozorava da bi, ako završni prijedlog bude u značajnoj mjeri okrnjen u stranačkim usuglašavanjima s Mostom, „odustajanje od reforme u konačnici mogla čak biti i optimalnija opcija od njezinog eventualnog parcijalnog provođenja“.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....