PREUZIMANJE

SOFTBANK ŽELI AMERIČKI T-MOBILE Vlasnik T-HT-a razmatra ponudu japanske banke i povlačenje s tržišta SAD-a

Japanci žele udjel u kompaniji platiti dionicama, a Nijemci isplatu u gotovini

Deutsche Telekom, vlasnik HT-a, najvećeg domaćeg telekomomunikacijskog operatera, u završnici je pregovora s japanskom SoftBankom koja bi za oko 20 milijardi dolara na proljeće iduće godine trebala kupiti većinski vlasnički udio u američkoj podružnici mobilnog operatera T-Mobilea, čime bi se velika njemačka korporacija riješila poslovanja u SAD-u, što pokušava već posljednjih šest godina.

Pravi konkurent

Osnivač SoftBanka Masayoshi Son, treći najimućniji Japanac, čije bogatstvo magazin Forbes procjenjuje na 9,1 milijardu dolara, preuzimanje želi obaviti, kako je objavio Reuters, preko američke kćerinske kompanije Sprint i tako stvoriti drugog najvećeg svjetskog ponuđača mobilnog interneta koji bi mogao biti ozbiljan konkurent kompanijama Verzion i AT&T, vladarima mobilnog interneta na američkom tržištu. SoftBank je još ovog ljeta kompaniju Sprint platio 21,6 milijardi dolara.

Prije malo manje od tri godine upravo je AT&T, koji je globalno poznat po tome što je prvi u prodaju pustio Appleov iPhone, htio kupiti američki mobilni biznis Deutsche Telekoma i za njega dati 39 milijardi dolara, no dogovor je propao nakon što su ga radi zaštite tržišta od monopola stopirale američka Federalna komisija za komunikacije i Ministarstvo pravosuđa. Tada je i Sprint, prije nego što ga je kupila japanska korporacija, bio među zainteresiranima za američki T-Mobile.

Tržišna koncentracija

Japanska i njemačka korporacija pregovaraju o načinu plaćanja, pri čemu bi Japanci američki T-Mobile rado platili dionicama svojeg Sprinta, dok Nijemci preferiraju isplatu u novcu. Transakcija koja podliježe provjeri i odobrenju američkih institucija za procjenu tržišne koncentracije i zaštitu tržišnog natjecanja planirana je za financijsku godinu koja počinje u travnju 2014. Amerikanci, kako navode svjetski mediji, i ovaj put sa skepsom gledaju na mogućnost da Masayoshi Son investira u mobilnu infrastrukturu, kao i na moguće narušavanje tržišne utakmice, pa se i ovaj pokušaj DT-a da unovči američki biznis tretira kao plan koji bi mogao propasti.

U međuvremenu Son pregovara s bankama kako bi osigurao financiranje. Nakon najave preuzimanja dionica T-Mobilea ojačala za 1 posto.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 07:18