Drvni centar Glina

TAJNA USPJEHA Najveća glinska tvrtka svu dobit reinvestira, u iduće dvije godine najavljuju posao za više stotina radnika

Sisak, 210917. Drvni centar Glina dobitnik je Zlatne kune HGK i svake godine biljezi rast od oko 30 posto, a svu dobit reinvestira u nove proizvode i bolje uvjete rada i place zaposlenih. Na fotografiji: U Drvnom centru Glina iskoristi se svaki komadic drveta Foto: Mate Piskor/CROPIX
Kada su potkraj 2016. pri Ministarstvu obrazovanja pokrenuli proceduru za uvođenje novog obrazovnog smjera, drvodjeljskog tehničara i dizajnera, u Srednjoj školi Glina i Drvnom centru Glina nisu ni slutili kolike će birokratske zapreke morati svladati.


Dopusnicu da mogu upisati jedno odjeljenje učenika za usmjerenje drvodjeljskog tehničara i dizajnera dobili su samo nekoliko dana prije isteka roka za upis, no ipak se među 230 učenika raznih smjerova u ovoj školskoj godini našlo se njih 30 učenika koji će se školovati za ovo izuzetno deficitarno zanimanje. Glina je tako postala dobar primjer povezivanja obrazovanja s tržištem rada. A trebat će ih znatno više.

Nema osipanja

Naime, Drvni centar u Glini, najveća lokalna tvrtka, ovogodišnji dobitnik nagrade Zlatna kuna sisačko-moslavačke Županijske gospodarske komore, odlično posluje i stalno se širi. U iduće dvije godine u Drvnom centru planiraju zaposliti više stotina novih radnika. Rad u drvnoj industriji ne privlači mlade ljude.

- Mi smo to odlučili promijeniti. Sada je minimalna plaća NKV radnika 4500 kuna, a sa stimulacijom je znatno veća. Zahvaljujući tome, više nemamo osipanje kadra - ističe Elmor Baraković, direktor Drvnog centra Glina. Dodaje da učenici koji se odškoluju za drvodjeljskog tehničara i dizajnera u Drvnom centru imaju osigurano radno mjesto. - Plaće su nam i 30 posto veće od konkurencije u drvnom sektoru. Kod nas rade cijele obitelji, muževi i žene, pa i njihova djeca. Praksa je da supruge naših radnika kod nas imaju prednost pri zapošljavanju jer želimo imati zadovoljne radnike vjerne tvrtki. Stoga smo poboljšali i stalno unapređujemo uvjete rada, radnike kombijima prevozimo na posao, za one udaljenije osigurali smo motel u Glini te imaju topli obrok - ističe direktor Drvnog centra.

Tri velika projekta

Drvni centar u Glini godinama bilježi rast, u posljednjih nekoliko i do 30 posto godišnje. Lani je prihod Centra bio 175 milijuna kuna, a plan za iduću godinu je 230 milijuna kuna.

- Svu dobit reinvestiramo, stalno ulažemo u novu proizvodnju i nove proizvode, moderniziramo se - kaže direktor Baraković. Otkriva da je u tijeku više velikih investicija u nove proizvodne programe. Tako će Drvni centar u prostoru nekadašnjeg glinskog pogona Željezare Sisak, koji su kupili, do kraja godine početi proizvoditi modularne montažne kuće. - Plan je da mjesečno proizvodimo 12 do 15 kompletno uređenih i opremljenih kućica. U taj smo projekt investirali sedam milijuna kuna - kaže direktor Baraković.

Drugi veliki projekt je postrojenje za proizvodnju parketa, tj. seljačkog poda, u koji je uloženo 18 milijuna kuna. Probna proizvodnje već je počela, a treća velika investicija je gradnja postrojenja za proizvodnju peleta. Taj će projekt vrijedan 8,5 milijuna kuna, doznajemo, biti dovršen u 2018.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 02:52