Iako stranački izbori u HDZ-u još nisu raspisani, Andrej Plenković najvjerojatnije se neće kandidirati. Mnogo je razloga za takav zaključak, bez obzira na to što Plenković još izbjegava dati precizan odgovor hoće li ili ne u stranačku utakmicu kao najozbiljniji protukandidat Tomislavu Karamarku.
Posljednjih tjedana europski parlamentarac i potpredsjednik Odbora za vanjske poslove EP-a stalno je bio na putu, gostovao je na Harvardu, boravio u Emiratima, Washingtonu, Bostonu, Bruxellesu. Pomno je pratio sve što se događa u zemlji, razgovarao s brojnim utjecajnim hadezeovcima i procjenjivao je li trenutak za kandidaturu. Ali, Plenković je istovremeno svjestan da je, unatoč čudnovatom rezultatu na izborima, HDZ dio vlasti, a malo je primjera u Europi i svijetu da se mijenja lider stranke koja obnaša izvršnu vlast. Nešto slično dogodilo se Tonyju Blairu, ali tek u trećem mandatu.
Više je razloga koji ne idu na ruku kandidaturi Andreja Plenkovića. Prvo, sadašnji vrh stranke koji podržava Karamarka mogao bi ga optužiti da ruši sadašnju vlast, jer bi promjena na čelu stranke sigurno znatno oslabila položaj i utjecaj prvog potpredsjednika Vlade. Drugo, iako mnogi članovi stranke u neformalnim razgovorima zagovaraju Plenkovićevu kandidaturu, nitko to još nije javno rekao. Treće, iza Plenkovića su već dva poraza, onaj iz 2000., kad je vodio kampanju Mate Granića, i drugi put kad nije uspio kao zamjenik Jadranke Kosor na stranačkim izborima na kojima je trijumfirao Karamarko. Novi poraz mu ne treba.
S druge strane više je i razloga koji idu u prilog da Andrej Plenković pričeka neko buduće vrijeme za kandidaturu...
Kako sada stoje stvari, Karamarko je apsolutni favorit izbora u HDZ-u. Iako ankete pokazuju da je i dalje najnepopularniji političar
NOVI GLOBUS donosi intervju s Rajkom Ostojićem te političku reportažu sa stranačkih predizbornih skupova Zlatka Komadine i Zorana Milanovića prošloga petka i subote: Globusovi reporteri bili su prvi novinari koji su prisustvovali nekoj od SDP-ovih konvencija uoči izbora vodstva stranke u travnju. Donosimo izvještaj iz sjedišta krajnje desnice, pišemo o proračunu - nudi li nam Vlada preokret ili tek status quo, saznajemo sve o političkoj nagodbi o novom sastavu Ustavnog suda, a Inoslav Bešker piše zašto su se na Oca Domovine pozivali i desni i lijevi.
Razgovarali smo s Mihaelom Furjanom, predsjednikom Uprave Plive i prvi smo bili u novom Plivinu pogonu u Savskom Marofu čija je gradnja koštala 100 milijuna dolara, pišemo o turističkoj sezoni 2016. godine i saznajemo da Hrvatskoj treba još 300 novih hotela.
Pišemo o izborima u SAD-u i zašto je superutorak tako važan Amerikancima, ekskluzivno donosimo reportažu ih Homsa - sirijskog grada koji je Asad kaznio smrću. Ana Muhar iz svjetskog centra ekonomske moći poručuje: “Za nas s Wall Streeta Trump znači uspjeh, on utjelovljuje američki san”, a Tvrtko Jakovina u ovotjednom Globusu piše o Poljskoj.
Pišemo o Ivanu Hitiju, Hrvatu koji je proglašen izdajnikom jer je u ratu odbio spaliti knjižnicu Srpske pravoslavne crkve, donosimo sve o crnom tržištu lijekova - lažni medikamenti stižu preko interneta te saznajemo kako je poznati znanstvenik slučajno, istražujući mozgove serijskih ubojica, otkrio da je i sam psihopat.
Razgovarali smo s Tomislavom Brlekom, novim književnim arbitrom s Filozofskog fakulteta, a kritičar Globusa Daniel Rafaelić poručuje da Oscar više nije najvažnija nagrada na svijetu, nego dosadni politički skup. Pišemo o Beverly Hills Hotelu, hotelu u koji se ne smije ići, donosimo reportažu iz Pionirskog grada, omiljenog izletišta iz razdoblja socijalizma - koje je 1990. preimenovano u Grad mladih Granešina. Razgovarali smo s Andi Winnette, američkom urednicom hrvatskih pisaca, te donosimo recenzije novih knjiga, predstava, koncerata...
DOLJE POGLEDAJTE NASLOVNICU NOVOG BROJA GLOBUSA, KOJEG NA SVIM KIOSCIMA MOŽETE KUPITI OD SRIJEDE:
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....