Slovenska tiskovna agencija (STA) pozorno je pratila izbore u Hrvatskoj. Kao i mediji u Hrvatskoj, i oni ističu uvjerljivu pobjedu HDZ-a i Andreja Plenkovića, a napominju i da mu je na pobjedi među prvima čestitao i slovenski premijer Janez Janša.
Slovenci pritom ističu da će Plenković vladajuću većinu sigurno sastavljati s osam zastupnika nacionalnih manjina u Hrvatskoj. Među tih osam doduše nije i Barbara Antolić Vupora, prva pripadnica slovenske manjine u Hrvatskom saboru od proglašenja neovisnosti. Ona je u Sabor ušla na listi Restart koalicije, dok će slovensku i još četiri nacionalne manjine u Saboru zapravo opet zastupati pripadnica albanske manjine Ermina Lekaj Prljaskaj.
Antolić Vupora svoj je mandat osvojila s 3. mjesta liste Restart koalicije u III. izbornoj jedinici, a dobila je 812 preferencijalnih glasova, ili 1,41 posto glasova s liste.
Naravno, Antolić Vupora odmah je postala jedna od glavnih priča prilikom pokrivanja hrvatskih parlamentarnih izbora u Sloveniji.
Kako piše STA, u vijesti koju su prenijeli brojni slovenski mediji, Antolić Vupora svoj je politički put vezala uz SDP. Prije dvije godine postala je predsjednica podružnice SDP-a u Varaždinu, gdje je djelovala i kao predstavnica slovenske manjine.
- To da sam članica SDP-a ne znači da neću biti uspješnija pri ostvarivanju ciljeva za slovensku manjinu u Hrvatskoj, nego što bih bila da sam izabrana kao zastupnica manjine u posebnoj izbornoj jedinici za nacionalne manjine - kazala je Antolić Vupora za STA.
Objasnila je pritom da su Slovenci u Hrvatskoj malobrojna manjina i da teško mogu dobiti svojeg pripadnika u Saboru bez potpore barem još jednog naroda iz skupine pet nacionalnih manjina s područja bivše Jugoslavije, a koje u skladu s Ustavom RH imaju pravo na jednog zastupnika u Saboru. To u praksi znači da se iz te skupine biraju predstavnik/ica bošnjačke ili albanske manjine, koje su najbrojnije.
- Malobrojnost izaziva malodušje, kad ljudi vide da nije moguće uspjeti na izborima - rekla je Antolić Vupora i dodala da će se zalagati za jačanje prava slovenske nacionalne manjine u Hrvatskoj. Između ostalog, za STA spominje i izmjenu izbornog zakonodavstva koja bi omogućila rotaciju zastupnika manjina u Saboru, tako da bi u zakonodavno tijelo RH mogli ući pripadnici slovenske i drugih malobrojnijih nacionalnih manjina u Hrvatskoj.
To da je Antolić-Vupora ušla u Sabor obradovalo je i predsjednicu Saveza slovenskih kulturnih društava u Hrvatskoj, Barbaru Riman, piše STA.
- Vjerujemo da ćemo uz njezinu pomoć i suradnju možda postići to što s gospođom Lekaj Prljaskaj nismo uspjeli. A nadam se i da ćemo s njom bolje surađivati nego da sada - kaže Riman.
Kako kaže, oni pripremaju strategiju za Slovence koji žive u Hrvatskoj - prvo će je predstaviti gospođi Lekaj Prljaskaj kako bi je mogli zajedno ostvariti. Dokument govori o slovenskom jeziku, uključivanju mladih u djelovanje slovenske manjine, gospodarstvu, ali i pitanju diskriminacije slovenske manjine u Hrvatskoj - kazala je Riman, navodeći primjer osnovne škole u kojoj se usprkos zakonskom pravu slovenske manjine, ne provodi nastava na slovenskom pod izgovorom da je "učenicima držati talijanski".
Dodala je i da Slovenci u Hrvatskoj ponekad osjećaju diskriminaciju na osobnoj razini, te se nada da će Antolić Vupora i Lekaj Prljaskaj za ovakve primjedbe imati više sluha od hrvatskih institucija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....