ZAGREB - U samo 50 sekundi uz pomoć običnih drvenih ljestvi na današnji dan prije točno 20 godina tada nepoznat lopov iz Nacionalne galerije u Oslu odnio je "Krik" Edvarda Muncha, jedno od najslavnijih umjetničkih djela, izvevši jednu od najpoznatijih pljački umjetnina svih vremena.
U 6,30 sati toga subotnjeg jutra, lopov je mirno naslonio ljestve na zgradu muzeja u samom srcu norveškoga glavnoga grada. Popeo se do prozora Munchove galerije, prerezao žicu na kojoj je visjela slika, i za manje od jedne minute nestao noseći pod rukom napoznatiju sliku norveškog ekspresionista i jedno od najslavnijih umjetničkih djela na svijetu, piše španjolski ABC.
Bila je subota i zgrada nije imala zaštitarsku službu ni policijski nadzor, jer su sve raspoložive snage sigurnosti bile raspoređene na osiguravanju otvorenja Zimskih olimpijskih igara u Lillehammeru. Pola sata poslije, dvojica policajaca u slučajnom prolazu opazila su ljestve naslonjene pokraj otvorenog prozora i o tome obavijestila službu sigurnosti Nacionalne galerije, koja je potom otkrila krađu.
Tadašnji ravnatelj Galerije Knut Berg kazao je kasnije da je lopov aktivirao sigurnosni alarm, ali da je znao za odsustvo zaštitara: čak je ostavio poruku "Zahvaljujem na slaboj zaštiti".
Slika, naslikana 1893., najpoznatija od ukupno četiri umjetnikove verzije kompozicije koja prikazuje užasnutu, pomalo demonsku figuru kako stoji na mostu s krvavocrvenim nebom u pozadini, pronađena je nekoliko mjeseci kasnije u hotelu in Aasgardstrandu, južno od Osla.
Lopov Pal Enger u jednom je novinskom intervjuu priznao da je pljačku planirao četiri godine. "Nije me motivirao novac, već izazov", kazao je. Sliku je sakrio u stolu za kojim su njegovi stričevi i majka svaku večer pili kavu i jeli kolače. U svojem je priznanju otkrio da ga je posebno zabavljala pomisao da se, dok policija pretražuje zemlju, njegova obitelj gosti nad slavnom slikom.
Deset godina poslije, usred bijela dana i pred očima posjetitelja Munchova muzeja u Oslu ukradena je druga, veća verzija slike, zajedno s još jednom Munchovom slikom. Trojica maskiranih lopova tog su 22. kolovoza 2004. u radno vrijeme upala u muzej i prijeteći pištoljima zgrabila "Krik" i "Madonnu" i nestala u samo 30 sekundi.
Djela su vraćena 2006. zahvaljujući tome što je jedan od lopova "propjevao" u zamjenu za smanjenu zatvorsku kaznu, nakon što se pokazalo da je slike nemoguće prodati. Bile su ozbiljno oštećene, a "mozak" operacije Bjorn Hoen i njegovi pajdaši Petter Tharaldsen i Stians Skjold osuđeni na između šest i 10,5 godina zatvora.
"Krik" se na novinskim naslovnicama ponovno našao 2012., ali taj puta zbog prodaje na dražbi jedne od njegove ukupno četiri verzije koja je još uvijek bila u privatnom vlasništvu. Slika naslikana 1895., s postignutom cijenom od 120 milijardi dolara, uvrštena je među deset najskupljih umjetničkih djela u svijetu.
Stručnjaci ističu da je vrijednost verzije iz Nacionalne galerije i dviju koje se čuvaju u Munchovom muzeju neprocjenjiva. Danas se čuvaju iza debelog armiranog stakla.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....