Muzej iluzija ugostit će Muzej realnosti, koji organizira UNICEF od 11. do 13. prosinca, treću godinu za redom. Za ovaj događaj vlada velik interes, do sada ga je posjetilo deset tisuća posjetitelja. Kako djeca odrastaju bez bilo kakvih privilegija, posjetiteljima se nastoji približiti pomoću holograma, videa virtualne stvarnosti, optičkih iluzija, instalacija, fotografija, pripovijedanja.
Prethodnih se godina pokušalo dočarati kako je to izgubiti tlo pod nogama uslijed razornog potresa ili iskustvo prelaska mora gumenim čamcem sl. Ove godine predviđena je posebna soba sjenki: sjene koje djecu koja su stasala u nasilju uvjetima prate čitav život, a posjetitelji će pokušati uloviti i kap pitke vode, ili zaigrati lutriju života
Ovo su neke priča sa izložbe.
Ibrahim iz Timbuktua
Iako Ibrahim ima sedam mjeseci , ima samo 4,25 kilograma. Pati, naime, od teške akutne pothranjenosti s popratnim komplikacijama. U bolnicu ga je iz sela udaljenog stotinu kilometara km dovela majka. Ibrahim je odmah po dolasku u bolnicu stavljen na terapiju UNICEF-ovim terapijskim mlijekom.
Postotak akutne pothranjenosti kod djece u Timbuktuu prelazi 15 posto, što je vrlo kritičan postotak prema standardima WHO-a.
Chuol iz Južnog Sudana
Dječaku Chuolu, koji živi u izbjeglištvu u močvarama u Južnom Sudanu, život ovisi o dostavi hrane zrakoplovom. Chuolovo selo u Južnom Sudanu bilo je napadnuto. Njegovi roditelji nisu preživjeli. Chuol je uspio pobjeći s bakom na otok u močvari. Usprkos opasnosti od krokodila uspjeli su se probiti na sigurnije mjesto. Hoće li imati što jesti, ovisi o pošiljkama hrane. Svaki put sve je više ljudi na mjestu gdje vreće sa žitaricama padaju iz zrakoplova, a jedan među okupljenima upravo je Choul (na fotografiji je u prvom planu). Nitko ne zna koliko će trajati sukobi. Svjestan da je u trenutku nepravedno izgubio djetinjstvo, ima samo jednu želju: “Da mogu, pretvorio bih se u lava. Pobijedio bih neprijatelja i nakon toga opet se pretvorio u dijete”.
Mohammed iz Mjanmara u Bangladešu
Osmogodišnji Mohammed Yasin prognan je iz svog doma u Mjanmaru jer je rođen u manjinskoj muslimanskoj zajednici Rohindže. Jedno je od 70.000 djece kojoj je potrebna hitna humanitarna pomoć.
Put do izbjegličkog kampa u Bangladešu za Mohammeda je bio težak, može se pročitati uz ovu fotografiju, ali, kako je sam rekao onima koji su ga upitali, opet bi ga prošao da se može vratiti kući.
Dana kada je snimljen, 5. rujna ove godine, zabilježeno je da je preko granice prešlo 146 tisuća izbjeglica, pripadnika ove zajednice. 80 posto među njima su djeca i žene.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....