NOVO LICE BEOGRADA

Počinje rušenje najvećeg hotela u ex-Yu, radili su ga hrvatski arhitekti na Titov poziv: ‘Bio je remek-djelo, evo kako će sad izgledati‘

 Pedja Milosvaljevic/Cropix
Tu su boravili kraljica Elizabeta II., astronaut Neil Armstrong te Richard Nixon i Jimmy Carter, a među autorima je i koautor Titove vile

Rušenje čuvenog hotela "Jugoslavija" počinje 31. kolovoza, piše Blitz. Nekadašnji simbol luksuza i prestiža, ostat će samo legendarni luster koji je svojedobno ušao u Guinessovu knjigu rekorda.

Kako je za Blitz istaknuo Predrag Petrović, marketing direktor MV Invest projekat hotel "Jugoslavija", "to će biti projekt koji će značiti za Zemun, ali i cijeli Beograd. On je opisao i kako će ubuduće izgledati zdanje. "Govorimo o dve kule, jedna je stambena, druga poslovna. Hotel "Jugoslavija" biće simbol i Beograda i Zemuna, ukratko", pojasnio je on. Uz poslovne prostore, tamo će biti i 410 stanova, trg sa fontanama, luksuzni hotel s restoranima...

Podsjetimo da smo nedavno pisali o ovom hotelu: počelo je sve kada je Selasije rekao Titu da Beograd nema prestižni hotel. Tu su boravili kraljica Elizabeta II., astronaut Neil Armstrong te Richard Nixon i Jimmy Carter

"U ondašnjim je razmjerima taj hotel bio čudo arhitekture. Lavoslav Horvat je, mislim, dvadesetak godina sudjelovao na njegovom projektiranju i opremanju. Sve je bilo postavljeno kako treba; od vrhunskog kamena, opreme, dekora, kojem je navodno bila posvećena posebna pažnja. Toliki je bio Horvatov angažman u tom hotelu da mu je iz zahvalnosti za arhitektonski trud navodno na doživotno raspolaganje dan apartman na vrhu hotela. To je bilo vrhunsko poratno, modernističko arhitektonsko ostvarenje izgrađeno na tragu naše međuratne, funkcionalističke moderne i vrijedno je očuvanja, a ne uklanjanja i poništavanja u cijelosti. I zbog Novog Beograda i vizura trebalo bi ga očuvati", komentirala nam je arhitektica Zrinka Paladino.

Također je rekla: "To je bilo uistinu važno zdanje, čija povijest seže još od 1947. i natječaja za Novi Beograd. Velika je to starost građevine pa je treba sanirati. Predugo je on bio zapušten i samo kulisa nekim filmskim scenama. Pitanje je što će nakon rekonstrukcije ostati od Horvatovog projekta. Bitno je da ga se rekonstruira kako treba - pažljivo. Nadležne beogradske konzervatorske službe imat će puno posla s usmjeravanjem i puštanjem u funkciju.", kaže Paladino.

image
Pedja Milosvaljevic/Cropix
image
Pedja Milosvaljevic/Cropix

Tada se, naime pisalo, da bi Hotel Jugoslavija mogao postati dijelom luksuznog lanca hotela Ritz-Cartlon, što je za Jutarnji komentirala i arhitektica Dinka Pavelić, koja na tu perspektivu gleda sa značajnom dozom skepse.

"Snažna je simbolička poruka koju šalje redizajn i rebranding Hotela Jugoslavija u Beogradu, i njegovo pretvaranje u oličenje jednog luksuznog američkog hotelskog branda. Njegovo projektiranje počelo je odmah nakon Drugog svjetskog rata i rezultat je natječaja kojeg su dobili arhitekti iz Projektnog zavoda Hrvatske - kasnije još uvijek postojeći APZ (jedne od prvih takvih institucija u Jugoslaviji, kakva bi nam sad jako dobro došla u postpotresnoj obnovi): Lavoslav Horvat, Mladen Kauzlarić i Kazimir Ostrogović, a dovršio ga je Lavoslav Horvat šezdesetih godina dvadesetog stoljeća. On je predstavljao najreprezentativniji izraz nove države i društva, svojom pozicijom na Dunavskom keju i u blizini zgrada saveznih institucija. Trebao je ugošćavati političare koji dolaze u glavni grad i impresionirati strane političare i goste.

Hotel Jugoslavija kao najveći je hotel bivše države, naime, otvoren 1969. godine, više od dvadeset godina nakon što je prva nagrada na spomenutome natječaju dodijeljena Horvatu, Kauzlariću i Ostrogoviću..

U doba slavnih dana u hotelu, kojega je portal Pogledaj.to opisao kao "mjesto zajedničke memorije cijele jedne danas nepostojeće države", boravili su državnici i zvijezde poput britanske kraljice Elizabete II., astronauta Neila Armstronga te američkih predsjednika Richarda Nixona i Jimmyja Cartera. Zbog reprezentativnosti hotela interijeru, izboru namještaja, raznih predmeta i galanterije pridana je velika važnost, piše Gradnja.rs. Možda najzapaženiji detalj pravokutni je luster sačinjen od 40 000 Swarovski kristala. Neko vrijeme nosio je titulu najvećeg Swarovski lustera na svijetu. Ekonomska propast hotel je, pak, koštala dviju od pet zvjezdica, a 1999. godine bombardirao ga je NATO. Posljednja dva desetljeća koristio se u kontekstu uslužnih i zabavnih djelatnosti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
07. rujan 2024 11:52