Svojom umjetnošću nastojim pozvati gledatelje na razmišljanje o njihovu mjestu u svemiru - kaže Ivan Blažetić Šumski, autor ilustracije koja krasi novi rokovnik Jutarnjeg lista za 2025. godinu.
Šumski je najpoznatiji po osebujnim ilustracijama i velikim muralima u kojima spaja apstraktne i figurativne elemente. Njegovi su radovi nabijeni simbolikom s ciljem da kod promatrača, kako tumači, "izazove osjećaj čuđenja i refleksije".
"Moj umjetnički pristup kombinira suvremenu ilustraciju s tradicionalnim tehnikama, što rezultira vibrantnim kompozicijama koje urbane prostore pretvaraju u imerzivna iskustva. Tematika ravnoteže, međusobne povezanosti i protoka vremena i prostora ključni su motivi mog rada."
Osim murala, Šumski se bavi i skulpturom, scenografijom i multimedijskim projektima, u kojima neprestano pomiče granice kreativnosti.
A kao što to njegovo umjetničko ime daje naslutiti, u stvaralaštvu ga pokreće strast prema prirodi.
"Odabrao sam ime Šumski, što na hrvatskom znači ‘iz/od šume‘ jer odražava moju duboku povezanost s prirodom i njezinim temama koje su središnji dio mog rada. Simbolizira ukorijenjenost, misterij i rast, kao i moju istraživačku potragu za međusobnom povezanošću i harmonijom u prirodi i ljudskim odnosima. Ime se savršeno uklapa u moju inspiraciju organskim oblicima, teksturama i ciklusima života, čime se moja umjetnička vizija temelji na nečemu bezvremenskom."
Kada je riječ o ilustraciji za Jutarnji list, objašnjava Šumski, ona odražava svrhu planera - "to je prostor gdje se dnevna struktura susreće s neograničenim mogućnostima, pozivajući korisnike da iscrtaju vlastita jedinstvena putovanja kroz vrijeme i kreativnost. Slika spaja teme istraživanja, maštovitosti i potrage za znanjem. Otvorena knjiga predstavlja vrata prema kozmičkom razumijevanju ili putovanje u nepoznato. Manja knjiga u rukama figure sugerira osobnu introspekciju ili ljudsku povezanost s velikim i univerzalnim. Figura simbolizira čovječanstvo u cjelini, koje se kreće između mikro (osobni razvoj) i makro (kozmičke perspektive)".
Ilustracijom i muralima Šumski se počeo baviti nakon završetka Akademije likovnih umjetnosti. Tijekom formativnih godina, na njegov su rad utjecali, kaže, različiti izvori inspiracije.
"Posebno su me nadahnuli animacija, s naglaskom na nasljeđe Zagrebačke škole crtanog filma, psihodelični pokret 60-ih i 70-ih godina, futuristička elektronička glazba i duh 90-ih, stripovski majstori poput Moebiusa, suvremena ilustracija i karakter dizajn koji su doživjeli procvat tijekom mog studija, kao i rastuća scena street arta."
Već dulji niz godina Šumski živi u Berlinu, gdje je završio, otkriva, posve slučajno.
Poslovno je došao
"U Berlin sam došao poslovno, na poziv da oslikam mural na stropu bara Laksmi u Kreuzbergu. Iako sam imao povratnu avionsku kartu, odlučio sam ostati i sada živim ovdje već devet godina."
Ono što ga je potaknulo da ostane bio je, kaže, osjećaj slobode, spontanosti i improvizacije, kao i brojni prostori koji su omogućavali realizaciju najrazličitijih umjetničkih sadržaja.
"Privukle su me alternativne scene, bogata umjetnička i klupska kultura, multikulturalnost te jedinstvene osobe koje čine Berlin posebnim. Grad me stalno iznova iznenađivao i poticao moju znatiželju. Nažalost, današnji trendovi ubrzane gentrifikacije doveli su do nestanka mnogih nezavisnih prostora, zamijenjenih neboderima, uredima, trgovinama, banalnošću i komercijalizacijom. Ipak, unatoč tim promjenama, Berlin i dalje ima mnogo toga ponuditi, a mi smo tu da zajedno s gradom prolazimo kroz transformacije i izazove."
No cijelo je vrijeme Šumski prisutan i u Hrvatskoj u raznim projektima, a ponajviše oslikavanjem murala zahvaljujući kojima je stekao kultni status na street art sceni. Ostvario ih je dosad dvadesetak, a kao svoj osobni favorit izdvaja mural u Vukovaru koji je oslikao tijekom Vukovart Street Art Festivala.
Mural u Vukovaru
"Mural u Vukovaru prikazuje portale kroz koje teče kozmička rijeka, simbol života. Jedan od likova drži sjeme koje predstavlja spoj topline i svjetlosti, iz kojeg, kroz interakciju vode i svjetla, nastaje život u svojoj beskrajnoj raznolikosti.
Trenutačno je angažiran na projektu animiranog filma u tehnici stop-animacije, na kojem radi kao produkcijski dizajner i scenograf. Paralelno uči i tehnike rada na novim softverima za 3D modeliranje i animaciju. Osim toga, završava magistarski studij na Filmskom univerzitetu Konrad Wolf Babelsberg.
"Budući da je naracija ključni aspekt mog rada, animacija i film su mi vrlo interesantni mediji za daljnji razvoj", govori Šumski.
Svoj umjetnički stil opisuje kao vibrantnu fuziju suvremene ilustracije, apstraktnih formi i simboličke slike, koja spaja organske i kozmičke elemente. Pri radu na ilustracijama, objašnjava Šumski, koristi se kombinacijom analognih i digitalnih tehnika. No razvoj osnovnih ideja uvijek započinje crtanjem rukom, a potom daljnji razvoj koncepta provodi u digitalnom formatu.
Neki su za njegove radove konstatirali da su pomalo psihodelični, s čime se, u biti, slaže.
"Poveznica s psihodeličnim motivima i estetikom prisutna je u mojim radovima budući da se često bavim temama ukorijenjenima u prirodi, istraživanju različitih dimenzija uma, nadrealnog prostora te kozmičkih tema."
Kad je riječ o inspiraciji, kaže da ga uvijek intrigiraju pacifističke teme, harmonija, ljudska suradnja i povezanost s prirodom.
"Moj rad naglašava fluidnost, kretanje i emocionalnu rezonancu oblika i boja, pozivajući gledatelje da istraže složene teme postojanja, svemira i životnih ciklusa", zaključuje Šumski.
Jutarnji je list krajem 2023. objavio rokovnik za 2024. godinu. Sada, godinu poslije, u izradi je rokovnik za 2025. godinu.
Rokovnik Jutarnjeg lista sadrži sve ono što sadrži i svaki drugi rokovnik, ali sadrži i ono što u drugim rokovnicima nećete naći. U njemu se tako nalazi 12 eseja (za svaki mjesec po jedan) istaknutih autora Jutarnjeg lista, kao i nekoliko gostujućih autora. Ove godine eseje su napisali Ante Tomić, Jurica Pavičić, Slavenka Drakulić, Željko Ivanjek, Dalibor Šimpraga, Tanja Mravak, Marija Dejanović, Hana Samaržija, Ivica Ivanišević, Dražen Katunarić, Tena Šarčević i Juliana Adamović. Napravili smo i izbor 12 fotografija naše fotoagencije Cropix, a naslovnicu rokovnika ilustrirao je jedan od naših najistaknutijih ilustratora, slikara i muralista s berlinskom adresom Ivan Blažetić Šumski.
Jedinstvena ponuda rokovnika dostupna je samo čitateljima Jutarnjeg lista, i to po cijeni od samo 10 eura (plus poštarina)!
Kontakt za narudžbu:
01/22 55 374
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Količine su ograničene – osigurajte svoj primjerak na vrijeme!
Sretan Božić i uspješnu 2025. godinu želi vam Jutarnji list!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....