Dvojica mišićavih muškaraca koji jašu na panterama, jedan stariji, drugi mlađi, možda su ipak Michelangelovo djelo, kao što je 1878 tvrdio njihov tadašnji vlasnik, barun Adolphe de Rothschild, ali su zatim osporili stručnjaci, pa su ih u prošlom stoljeću pripisivali nekome iz kruga Benvenuta Cellinija.
Presudni crtež
Posrijedi su dva brončana kipa, pa bi to bili jedina sačuvana Michelangelova djela u bronci. Poznato je da je i u njoj radio, ali se obično smatra da je sve to izgubljeno, da su za njim ostali samo mramorni kipovi. Staru i dugo zabačenu atribuciju sada su na površinu izvukli stručnjaci dviju renomiranih ustanova u Cambridgeu: tamošnjeg Sveučilišta, te Fitzwilliamova muzeja, pod vodstvom profesora Paula Joannidesa.
Presudio je crtež nekoga Michelangelova učenika na koji je Joannides naletio u Fabreovu muzeju u Montpellieru (i o kojemu se nije pisalo ni predavalo). Na tom crtežu je, tvrdi Joannides, nedvojbeno jedan od ta dva brončana kipa. Osim toga, bečka Albertina ima zbirku crteža pantera i lavova nastalih u Michelangelovu krugu u prvom desetljeću XVI stoljeća.
Riskantan posao
Joannides se uvjerio da su kipovi u Michelangelovu stilu, da pokazuju poznavanje anatomije kakvim su tada baratali samo Michelangelo i Leonardo da Vinci, što je potvrdio i neki anatomski stručnjak sa Sveučilišta u Warwicku. U amsterdamskom Rijksmuseumu su neutronskim zrakama utvrdili da su kipovi nastali baš malo poslije 1500., pa je Joannides zaključio da su kipovi nastali u Michelangelovoj mladosti, nedugo pošto je završio Davida, ili prije negoli je prvi put počeo oslikavati Sikstinsku kapelu, ili u samom početku rada na njezinim freskama.
“Atribuirati nešto Michelangelu veoma je riskantno”, priznaje Joannides. “Svake godine, ili svake druge, netko istrči s nekim novim njegovim djelom, za koja se u 99,99 posto slučajeva utvrdi da nije autentično.”
Nije poznato što je bilo s kipovima poslije Rotschilda - dok se nisu 2002 godine pojavili na nekoj aukciji kod Sothebyja, gdje ih je Joannides prvi put vidio, a 2012 su izloženi na izložbi “Bronca” u britanskoj Kraljevskoj Akademiji kao djelo “Michelangelova kruga”.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....