Kada su prije par godina Ana Mikin i Tina Kovačiček, koje djeluju pod imenom Nas dve, pokrenule projekt "Okolo", bio je to još jedan u nizu projekata vezanih uz uličnu umjetnost, a koja uživa sve veću popularnost.
S vremenom se isprofilirao kao jedan od najvažnijih festivala ove vrste, onaj koji se svake godine, pred kraj ljeta, dočekuje s nestrpljenjem uz pitanje što nas ove godine očekuje? Naime, podsjetimo, u sklopu festivala ulične umjetnosti do sada njih su dvije odabrale su devet fotografija Toše Dabca, znamenitog kroničara zagrebačkih ulica, i postavile fotografije u suradnji s Ateljeom Dabac na ulicu, u kameru izrađenu po principu camere obscure kroz koju se prizori mogu pogledati.
Potom, napuklo vuneno srce koje je na fasadi škole napravila dizajnerica Ivona Martinčić, a koje je postalo jedno od simbola zagrebačkog potresa, također je nastalo u sklopu festivala. Kumica na stepenicama na Dolcu koju je naslikao Mislav Lešić, jedan od zanimljivijih umjetnika mlađe generacije.
Michael Pederson, slikar po obrazovanju, poznat po svojim uličnim minijaturama, predstavio se ovom formom umjetnosti i u Zagrebu. Pjevajuća šuma u Parku Bele IV., skulptura od svile u Tomićevoj, veliki podni mural na igralištu iznad Dubravkinog puta, svjetlosna instalacija u krošnjama parka Ribnjak, spavajući div u Petrinjskoj, simpatične ulične minijature u igri s urbanim elementima i biljke koje sviraju na dodir, također su bili dio Okolo. Tada su mi u razgovoru njih dvije rekle: Cilj je, kažu dalje, pružiti ljudima dodatan razlog “da zastanu, razgledaju oko sebe, iznenade se, katkada promisle, a katkada se i nasmiju”, sve to ove godine na dvadeset i pet zagrebačkih lokacija.
Festival se nastavlja i ove godine, četvrti put za redom, ponovno u suradnji sa Turističkom zajednicom Zagreb.
Posjetitelje Zagreba, i domaće i turiste, pozivaju da krenu u umjetnički obilazak grada i razgledaju niz prostorno-specifičnih instalacija i street art intervencija s potpisom domaćih kreativnih snaga.
Postavljajući umjetničke projekte u gradski krajolik „Okolo“, nastavljaju, oživljava javne prostore i pretvara ih u mjesta gdje se umjetnost spontano dotiče svakodnevice grada. U prvi plan stavlja lokalne umjetnike i njihov osobni doživljaj i viziju grada, istovremeno približavajući suvremenu umjetnost široj publici.
Upečatljiv je ove godine rad nastao u sklopu festivala "The All", postavljen u Obrtničkom prolazu, riječ je o povećim zlatnim rukama, a kako se navodi. "Rad Imaš zlatne ruke odaje počast vrijednim rukama. Tematizira obnovu grada, međuljudsku solidarnost te trud i rad svih onih koji su spremni pomoći u krizi, ali i bilo kojoj drugoj životnoj situaciji.
Zlatne ruke aludiraju na sve vrijedne ruke koje poznajemo odmalena, a koje predstavljaju važnost i neizbježnost fizičkog rada kojeg treba iznova cijeniti". Rad je, dakle, naslonjen na ime prolaza u kojemu se nalazi, a ukazuje na činjenicu da sve više obrta nestaje.
Boris Bare, poznati ulično umjetnik postavio je Crveni tepih, u prolazu prema Zakmardijevim stubama. Umjetnica Helena Ohnjec napravila je i živopisne, šarolike figure akrobatkinja koje su postavljene po drveću, a Matej Vuković autor je skulptura oblaka.
Iz Okolo, ukratko, pozivaju: "otkrijte kako izgleda novi-stari Crveni tepih (Boris Bare) ili pak što se skriva iza zastora koji se podiže (Manuela Pauk) u Kamenitoj ulici. U labirintu na platou Gradec riješite Zagonetku budućnosti (klasja&zita) pa u Parku Bele IV. odmorite glavu Među oblacima (Matej Vuković).
Na Strossmayerovom šetalištu sretnite Akrobatkinje (Helena Ohnjec) koje prave društvo Matošu, a na Katz Platzu, u prolazu kod Tomićevih stuba, neobičnu bandu mačaka (Anja Leko). Na samom kraju obilaska, u parku Tuškanac uskočite u mrežu za odmor i postanite Promatrač drveća. Cijelim putem pažljivo gledajte kuda hodate i možda naletite i na sjajne minijature Ive Capak koje će krasiti sedamnaest mini lokacija".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....