IZLOŽBA FOTOGRAFIJA

Svjedočanstva o traumama iz rata koja su potresla svijet

Izložbom se Hrvatska priključuje inicijativi Angeline Jolie i britanskog ministra Williama Haguea protiv silovanja u ratu

Mlada žena u spavaćici sjedi na bolničkom krevetu, okrenuta licem prema zidu. Na njezinim savijenim leđima lome se snaga mladosti i zaključana, neizgovorljiva bol. Kad ju je u siječnju 1993. snimila u bolnici u Tuzli, njujorška fotografkinja Nina Berman bila je tek nešto starija od te 18-godišnje muslimanke koja je preživjela brutalna višestruka silovanja u srpskom zarobljeništvu.

Snimke veterana

Zapisala je i njenu priču. “Da mi nisu dozvolili da abortiram, ubila bih se”, rekla je. Šesnaest puta je silovana i nikome se dotad to nije usudila priznati, samo sestri koja ju je odvela u bolnicu.

“Ne želim da moji roditelji ikad saznaju za to. Imam dečka, ali ni njemu to nisam rekla. Bojim se što bi ljudi mislili o meni kad bi znali”, ispričala je osamnaestogodišnjakinja mladoj Amerikanki koja će u iduća dva desetljeća postati jedna od najuglednijih američkih i svjetskih dokumentarnih fotografkinja. Nina Berman danas je profesorica na Sveučilištu Columbia. Potresne su njene snimke američkih veterana iz rata u Iraku, a najpoznatija je po ciklusu “Svadba marinca - Marine Wedding”.

Globalna akcija

Zapisala je da se nakon snimanja žrtava silovanja u jeku rata u Bosni i Hercegovini osjećala užasno. “Mislila sam da nisam ispala fer prema ženama koje sam snimila, a da su umjetnički moje snimke promašaj.” Tek kad se odlijepila od traume, shvatila je njihovu snagu.

Fotografije silovanih žena iz Bosne i Hecegovine i Ruande autora Nine Berman, Kate Holt i Zijada Gafića postavljene su na izložbi “TimeToAct” otvorene jučer u organizaciji Britanskog veleposlanstva u predvorju zagrebačkog Kina Europa. Izložba je postavljena u sklopu globalne akcije za osvještavanje i sprečavanje silovanja u ratu koju su lani pokrenuli Angelina Jolie i britanski ministar vanjskih poslova William Hague. U Londonu ovoga tjedna, od 10. do 13. lipnja, traje velika međunarodna konferencija posvećena zaustavljanju seksualnog nasilja u ratovima, a istodobno s njom u 80 zemalja svijeta organizirane su razne manifestacije poput izložbe u Kinu Europa kako bi se napravio globalni pritisak da se silovanje u ratu zabrani na isti način na koji je zabranjeno korištenje kemijskog oružja.

Univerzalna bol i zlo

- Silovanje se još uvijek smatra neizbježnom posljedicom rata, i to želimo promijeniti: mijenjanjem zakonodavstava, obukom vojnika, posebno onih u mirovnim misijama - rekao je David Slinn, britanski veleposlanik u Hrvatskoj.

- Vrijeme je da se počne misliti na žrtve i oslobodi ih se srama kojih ih sprečava da progovore - kaže Snježana Vukić, politička savjetnica u britanskom veleposlanstvu u Zagrebu, koja je postavila izložbu uz pomoć fotografkinje Ane Opalić.

Snježana Vukić je devedesetih kao novinarka AP-a izvještavala s ratišta u Hrvatskoj i BiH, i njen tekst s iskazima žrtava silovanja u Srebrenici u srpnju 1995. završio je među dokaznim materijalima Haaškog suda u slučaju Foča, prvom u povijesti u kojem je silovanje presuđeno kao zločin protiv čovječnosti. Bol i zlo su univerzalni: uz fotografije iz Bosne i Ruande, dio izložbe čini iskaz žrtve silovanja iz Hrvatske, iz knjige "Sunčica" u kojoj je svjedočanstva silovanih Vukovarki prikupila udruga Žene u Domovinskom ratu. Knjiga je dobila naziv po djevojčici koja je gledala kako joj četnici siluju mamu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 05:01